Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Schovat špinavé peníze do bitcoinů je ta vůbec nejhorší možnost, říká soudní znalec Jiří Berger (282)
0:00
-1:50:36

Schovat špinavé peníze do bitcoinů je ta vůbec nejhorší možnost, říká soudní znalec Jiří Berger (282)

Než přišel do studia, uplaval ráno padesát bazénů. Ví to přesně, protože aby se nespletl, počítá uplavané bazény jako zlomky. Jeho prvním vzděláním byla střední zahradnická škola, a prý dodnes zná zpaměti latinské názvy pěti a půl tisíc rostlin. A do studia přišel v tričku s motivem filmu Kmotr. Ale prý to žádný podtext ani skrytý význam nemělo.

Kdybyste neznali jméno mého hosta z titulku, asi byste po těchto informacích těžko tipovali, že jde o jednoho z aktérů tzv. bitcoinové kauzy. Česká politika i média jí žijí už mnoho týdnů, zatím však moc netušíme, co se vlastně seběhlo.

V dnešní epizodě bude rozhovor právě se soudním znalcem Jiřím Bergerem. Známe se jen od vidění, ale dlouho, už od devadesátých let, kdy já o rodícím se českém webu psal do Reflexu a připravoval televizní pořad Zavináč, a on byl jako zakladatel serveru Notebooky.cz jedním z internetových pionýrů.

Samotný rozhovor s Bergerem je dlouhý, a delší je i tento “propagační” text. Bitcoinová kauza je složitá, a je asi důležité náš rozhovor zarámovat do toho, co o této kauze zatím víme a co se o ní pouze dohadujeme.

Jiří Berger je mužem mnoha oborů i profesí, a soudní znalectví v oboru kybernetika je jen jednou z nich. Příběh bitcoinové kauzy začal 7. března v kanceláři na pražské Bělehradské třídě. Kromě Bergera tam byl i advokát Kárim Titz, který zastupuje Tomáše Jiřikovského, pravomocně odsouzeného provozovatele nelegálního online tržiště Nucleus na takzvaném darknetu. Předmětem zájmu je starý kus výpočetní techniky, který má údajně ukrývat digitální jmění v bitcoinech. Později do kanceláře dorazil i notář.

Berger, jako státem aprobovaná technická autorita, měl za úkol otevřít Jiřikovského bitcoinovou peněženku, ověřit její obsah a dohlédnout na převod části prostředků českému státu formou „daru“. To také podle svých slov udělal, transparentně a odborně správně.

Bezprostředním výsledkem je převod bitcoinů v hodnotě zhruba jedné miliardy korun na účet Ministerstva spravedlnosti. Brzy se však ukáže, že to byl pouhý zlomek celkové částky. Objevují se informace, že v peněženkách spojených s Jiřikovského aktivitami mohly být prostředky v hodnotě až dvanácti miliard korun. Zbytek zůstal buď nedostupný, nebo zmizel.

Trvalo řadu týdnů, než se informace o daru Jiříkovského dostaly do médií. Jiří Berger se ocitl v epicentru politického skandálu. Jedno jisté: jakkoli jeho jméno veřejnost neznala, nebyl a není nějakým bezejmenným expertem s kulatým razítkem. Jeho profesní dráha je mozaikou zdánlivě nesourodých prvků, které však dohromady tvoří obraz mimořádně schopného a ambiciózního člověka.

Bergerova kariéra stojí na unikátním vzdělání. Vystudoval informatiku na České zemědělské univerzitě, získal titul MBA a překvapivě absolvoval i skladatelské oddělení Konzervatoře Jaroslava Ježka. Tato kombinace technického a uměleckého vzdělání naznačuje myšlení, které se neomezuje na jedinou disciplínu.

A když jsem u vzdělání, Berger absolvoval prestižní akademii projektového leadershipu v americké NASA v roce 2014. Jde o elitní centrum, které školí manažery pro řízení nejkomplexnějších a nejrizikovějších projektů na světě, srovnatelné s vesmírnými misemi.

Jak jsem říkal, Berger se už v devadesátých letech etabloval jako úspěšný podnikatel. V roce 2002 prodal internetové vydavatelství Notebooky.cz mediální společnosti MAFRA, kde se stalo součástí portálu Technet.

Jeho klíčovými firmami jsou FRACTAL s.r.o. a e-FRACTAL s.r.o.. Nejde o malé IT firmy; podle veřejných registrů uzavřely se státními institucemi stovky smluv v hodnotě desítek milionů korun. Společnost FRACTAL působí jako významný prodejce letenek pro korporátní klientelu.

Globální ambice dokresluje projekt PhoneCopy.com. Jde o fungující službu pro zálohu a synchronizaci dat z mobilních zařízení, která má díky nástupu cloudu své nejlepší období sice už za sebou, ale i tak se může pochlubit více než 1,25 milionem aktivních uživatelů po celém světě. Berger jako CEO firmy je do projektu aktivně zapojen, což dokládají i jeho příspěvky na firemním blogu.

Bergerova expertíza není jen praktická, ale i teoretická. Je držitelem amerického patentu č. 7,904,431 s názvem „Metoda a systém pro automatizované modelování požadavků”. Tento patent není jen formalitou; jeho principy se aktivně používají.

Je spoluautorem několika odborných článků publikovaných v recenzovaných vědeckých časopisech, které se týkají českého systému eRecept. Jeho výzkum se soustředí na využití procesního modelování ke zefektivnění implementace složitých IT systémů ve veřejné správě. To bylo v projektu eReceptu použito například pro efektivní začlenění záznamů o očkování proti covidu.

A pak je tu druhá tvář Jiřího Bergera, jeho kariéra soudního znalce a vlivného konzultanta. Napsal podle svých slov nepočítaně posudků, ale minimálně dva “vyčuhují”, protože se dotýkají opět svého času mediálně sledovaných kauz: pražské Opencard a výběrového řízení na mýtný systém, provozovaný firmou Kapsch.

Plus samozřejmě již zmíněné účinkování v bitcoinové aféře. V ní čelí podezření i stížnostem, které poukazují na možný střet zájmů. Ale podle Bergera probíhalo vše standardně a nevybočilo z běžné praxe. Co bylo nestandardní, je astronomická suma, o kterou jde.

Ano, zřejmě se podařilo obnovit přístup pouze k části bitcoinů, kterými Jiříkovský kdysi disponoval, ale jak říká Berger, a velmi srozumitelně to vysvětlil i Patricku Zandlovi, který o tom napsal text na svůj web Marigold, mělo to čistě technický důvod. A tím byl zastaralý typ bitcoinové peněženky, která otevřela jen ty adresy, ke kterým byly klíče na navráceném starém hardwaru. Ostatní jsou nedostupné a tedy fakticky ztracené.

Objeví se někde? Ulít peníze do bitcoinu je ten nejhorší způsob, říká Jiří Berger. Je to tak? Netroufám si říct. A vlastně ani nemám ambici a hlavně ani možnosti se dopátrat pravdy. Baví mě příběhy, a ten Jiřího Bergera je fascinující.

Jistě, nenabízí jednoduché odpovědi. Ale nabízí komplexní a pozoruhodný portrét muže mnoha talentů. Vizionářského byznysmena, chytrého a kreativního akademika a zároveň tvůrce, a také vlivného operátora pohybujícího se na pomezí byznysu, státu i politiky. Poslechněte si verzi tohoto příběhu přímo od jeho nositele.

Přeju příjemný poslech!

A jako obvykle krácená verze rozhovoru, napsaná AI (Claude 4.0 Sonnet), viz zdroj.

.

Soudní znalec, který převedl stovky milionů a komponuje symfonie

Jak se máte a jak jste strávil dnešní ráno?

Docela dobře. Venku svítí sluníčko a právě jsem si byl zaplavat. Dal jsem asi za hodinu 2,5 kilometru, takže jsem fresh. Plavání je pro mě každodenní rituál.

Jak si při plavání počítáte ty kilometry? Pamatujete si počet bazénů?

Mám na to zvláštní systém - počítám zlomky. Když plavu třeba 50 nebo 60 bazénů, říkám si "teď plavu 1/60" a postupně to snižuji. Málokdy zapomenu, jaký zlomek byl předtím, protože se čísla nemění postupně jako při klasickém počítání.

Proč jste si tento systém vymyslel?

Vzniklo to proto, že jsem se občas při počítání spletl. Když jsem si nebyl jistý, vždycky jsem plaval navíc, abych nešidil sám sebe. Radši udělám chybu vůči sobě, než abych podváděl.

Je plavání pro vás jen sport, nebo má i jiný význam?

Pro mě je to forma relaxu a meditace. Když máte starosti nebo vás něco trápí, při plavání musíte myslet na dýchání a techniku. Někde mezi pátým a desátým bazénem byste se utopil, pokud byste se trápil těmi věcmi. Když pak vylezu z bazénu a začnu o problému přemýšlet, jsem odpočatý a většinou než dojedu do práce, mám řešení.

Momentálně máte nějaké starosti. Můžete to vysvětlit?

Objevily se v médiích titulky, které nejsou postavené na pravdě. Týkají se mé práce soudního znalce v kauze s bitcoiny. Člověka to trápí, chce to vysvětlovat, ale postupně to zmizelo z titulních stránek.

Můžete popsat, co se vlastně stalo s těmi bitcoiny?

Byl jsem požádán státem, abych zprovoznil nějakou 10 let starou techniku, našel tam případné kryptoměny a převedl určitou část podle smlouvy na peněženku státu. Celé to proběhlo 7. března a pro mě tím skončilo. Byl to jeden z mnoha znaleckých úkonů, které jsem udělal.

Kdo vás vlastně oslovil?

Nejdříve se mnou mluvil stát. Až později jsem si ověřoval u advokáta, jestli mě skutečně zaplatí. Je běžné, že znalci pracují pro různé zadavatele, ale vždycky musí být nezávislí.

Kolik jste za to dostal?

Neřeknu přesnou částku, ale u komerčních posudků je znalecká sazba kolem 2500-3000 korun za hodinu. Strávil jsem s tím nějaké malé desítky hodin.

Věděl jste předem, kolik bitcoinů tam bude?

Vůbec ne. Šel jsem dělat technický úkon - nikdo nevěděl, jestli bude technika vůbec funkční. Když se tam objevil ten zůstatek 468 bitcoinů, trochu se mi protočily panenky, protože to jsou poměrně velké peníze.

Je Bitcoin dobrý způsob, jak skrýt peníze?

Bitcoin je jedna z nejhorších věcí, kam skrýt peníze. Můžete si je přehazovat mezi peněženkami, ale v okamžiku, kdy je budete chtít proměnit na normální peníze, musíte se identifikovat a prokázat, kde jste je získal. Ten anonymní svět je jen do okamžiku, než s tím chcete něco koupit.

Jak dlouho jste soudním znalcem?

Od roku 2007. Za tu dobu jsem udělal asi 1800 posudků a stovky dalších úkonů. Vždycky se na mě zadavatel - ve většině případů stát - mohl spolehnout, že je to nestranné.

Proč jste se stal soudním znalcem?

Měla na to vliv moje babička, která vždycky říkala, že každý člověk by měl něco udělat pro to, aby svět byl spravedlivější. A pak mě lákala intelektuální výzva - setkáváte se s technologiemi, o kterých jste četl, ale nikdy jste je nedělal.

Jaké je vaše vzdělání?

Začínal jsem na zahradnické škole jako květinář a sadovník. Pak jsem šel studovat na zemědělskou univerzitu obor automatizované systémy řízení, který se během studia přejmenoval na informatiku. IT se věnuji od roku 1978.

Studoval jste i hudbu?

Ano, dokončil jsem konzervatoř Jaroslava Ježka, studoval jsem skladbu a aranžování. Moje velká záliba je filmová scénická hudba. Jedna má symfonická skladba dokonce zazněla v pražském Rudolfínu.

Ještě skládáte?

Momentálně mám asi roční tvůrčí pauzu. Ale hudba je pro mě pořád důležitá - hraju na piáno, měl jsem za sebou několik koncertů. Radši hraju pro neznámé lidi než pro známé.

Kdy jste začal podnikat?

V roce 1995 jsme s manželkou založili firmu Fraktál, která letos má 30 let. Začínali jsme s webovými stránkami a IT službami, pak jsme přidali cestovní kancelář.

Jak jste přišel na prodej letenek online?

V roce 1999 jsme přišli s nápadem prodávat letenky na internetu. Tenkrát to nikoho nezajímalo. 1. ledna 2000 jsme to spustili a do konce roku jsme měli 43 milionů korun obratu z nuly. Drželi jsme asi 30% obratu celého českého e-commerce.

Prodal jste technologii Microsoftu?

Ano, vyvinuli jsme technologii, která dokázala synchronizovat Lotus Notes s mobilními telefony. Microsoft si to koupil pro celosvětový trh. Byla to osmiciferná částka v korunách.

Dělal jste i server Notebooky.cz?

Ano, od roku 1997. Naším konkurenčním výhodou byla rychlost - když nám firma půjčila notebook na recenzi, za tři dny jsme měli venku recenzi, zatímco tištěné časopisy na to potřebovaly šest až sedm týdnů.

Jak dlouho jste byl v Silicon Valley?

Tři roky jsem tam každý měsíc na týden létal kvůli firmě Phone Copy, která dělala synchronizaci dat mezi telefony. Přes prázdniny jsem si tam pronajímal dům na tři měsíce a byl tam s celou rodinou.

Studoval jste na NASA?

NASA dvakrát ročně dělá kurz projektového managementu rozsáhlých projektů. Vzali mě na základě životopisu a jazykového pohovoru. Byl to půlroční přípravný kurz a pak 14denní intenzivní kurz na Floridě. Úroveň vyučujících byla neuvěřitelná.

Máte americký patent?

Ano, z roku 2011 na automatizované modelování procesů. Používá se dodnes, třeba když se v České republice schvaloval zákon o lékovém záznamu, můj procesní model byl přílohou sněmovního tisku.

Věnujete se vědecké práci?

Jsem spoluautorem několika vědeckých prací v impaktovaných časopisech, u dvou jsem dokonce hlavní autor. Týkají se elektronického zdravotnictví a e-receptů.

Jaký je podle vás smysl života?

Mám své krédo - v každém okamžiku se chci mít šanci ohlédnout a nestydit se za to, co jsem dělal předtím. To není úplně smysl života, ale je to cesta, kterou jsem se vydal.

Co vám dělá největší radost?

V létě se těším na ranní plavání. A pak mě nabíjí příroda. Znám asi 5500 rostlin latinsky a je to můj celoživotní koníček z doby studií na zahradnické škole.

S kým byste se chtěl setkat?

Bohužel už nežije, ale byl by to Ennio Morricone. Studoval jsem filmovou hudbu, mám téměř všechny jeho skladby. Z hlediska talentu a pracovitosti to byl pro mě vždycky obrovský vzor.

Cestoval byste do minulosti nebo budoucnosti?

Dříve bych chtěl vidět budoucnost, ale dneska mě trápí, kam se svět přetočil. Myslím, že naše generace prožila nejlepší část lidstva. Možná bych se vrátil do roku 1925 - společnost měla hodnoty, které dnešní ztrácí.

Používáte umělou inteligenci?

Používám ji hlavně pro přeformulování textů v angličtině. Myslím si ale, že tomu říkáme umělá inteligence trochu předčasně. Ta technologie ještě tak daleko není. Musí přejít další vlna, abychom se dostali k něčemu skutečně významnému.

Nelitujete, že se nezaměřujete jen na jednu věc?

Ne, beru to tak, že mi byl dán nějaký dar. Díky tomu, že zasahuji do více oborů, můžu svou osobnost vyvažovat. Když mám problémy ve firmě, zavřu se k piánu. Když jsem naštvaný, skočím do bazénu. Je to způsob, jak se nezbláznit.

Za deset let bude svět lepší nebo horší?

Bojím se, že bude o něco horší.

Discussion about this episode

User's avatar