Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Kdybych mohla, tak jen čtu chytré knihy a píšu o nich recenze, říká expertka na agilní řízení Hana Jadavan (269)
0:00
Current time: 0:00 / Total time: -1:24:21
-1:24:21

Kdybych mohla, tak jen čtu chytré knihy a píšu o nich recenze, říká expertka na agilní řízení Hana Jadavan (269)

Přijďte na živé natáčení Jednoho procenta! Už ve středu 5/3 od 19 hodin s komikem Nikolou Džokičem. Těším se na vás v naší Knihovně v Holešovicích. Lístky zde.

Lístky 5/3

Znal jsem její jméno, a to proto, že dělá už roky zajímavé věci a takzvaně se o ní ví. Ale i proto, že její jméno je zvláštní, a v Česku ho má nějakých necelých čtyřicet lidí. Samozřejmě jsme si o jménu Jadavan povídali.

Tenhle podcast by se dalo nazvat “recipročním”. Protože minulý rok mě ona pozvala do svého, a já letos pozvání opětoval. Ale určitě ne ze zdvořilosti. Hana Jadavan má nápadů, slov i energie, které by stačily i na deset epizod.

My měli k dispozici jen jednu, tu, kterou si můžete poslechnout - a bavili jsme se o agilním marketingu, výchově dětí, selském rozumu, Brně … či čtení a recenzování chytrých knih.

Plus jako obvykle nabízím článek, který na základě přepisu podcastu napsala AI. Jako obvykle ho napsal AI chatbot Claude, dnes poprvé nová verze Claude 3.7 Sonnet.

Agilní mozek: Proč dvanáctiletí kluci rozumí řízení firem lépe než vy

V nejnovější epizodě podcastu Jedno procento Miloše Čermáka se představuje Hana Jadavan, specialistka na agilní řízení, která mimo jiné ukazuje, že agilita není jen módní korporátní buzzword, ale potenciálně životní filozofie. Rozhovor elegantně přechází od pracovních témat k osobním a nabízí hluboký vhled do mysli ženy, která našla rovnováhu mezi profesionální efektivitou a autentickým životem.

Jadavan, která dnes vzdělává Scrum Mastery, začínala jako personalistka v taiwanské výrobní firmě, kde zažila odstrašující příklad toho, jak by řízení lidí vypadat nemělo. „Byli tam, jako s malými dětmi," popisuje mikromanagement a kontrolu, kterou zažívala. Tato zkušenost ji paradoxně dovedla k zájmu o agilní přístupy, ačkoli zpočátku byla skeptická: „Šla jsem na školení jenom proto, abych dokázala, že to vlastně nebude funkční."

Co je fascinující na jejím pojetí agility, je odmítnutí mechanického přístupu. Zatímco mnozí redukují agilitu na procesy a meetingy, Jadavan zdůrazňuje, že jde o hlubší změnu myšlení. „Je to spíš to, že z hlediska venkovního dodáváš na trh věci, které dodávají hodnotu zákazníkovi nebo uživateli... a uvnitř to fungování vypadá tak, že pro všechny je přirozené, že se neustále věci zlepšují." Tento kontrast mezi formálním procesem a skutečnou kulturní změnou představuje jeden z nejcennějších vhledů do tématu.

Jadavan otevřeně mluví o svém vyhoření, což přidává na autenticitě. „Byla jsem prostě totálně přetížená," říká o době, kdy měla příliš mnoho závazků a nedokázala nic pustit. Její popis momentu, kdy už nemohla ani vstát z postele, rezonuje s problémy současné doby a připomíná, že i profesionálové na organizační efektivitu mohou selhat ve vlastním time-managementu.

V rozhovoru se objevuje i překvapivé propojení mezi agilním řízením a rodičovstvím. Jadavan popisuje, jak aplikuje principy agility na výchovu tříletého syna – poskytuje mu autonomii v rámci jasných hranic. „Ptám se na jeho názor... a tím, že má pocit, že jeho názor je taky důležitý, cítí se jako mnohem platnější člen domácnosti."

Zajímavým odkrytím je i její vztah ke čtení a osobnímu rozvoji. Po letech, kdy byla „extrémní lenoch", jak sama říká, se vypracovala k disciplinovanému návyku čtení, který ji umožňuje přečíst desítky knih ročně. Její tipy na knihy včetně „Tajný život stromů" nebo „Časotvorba" od Tomáše Vachudy ukazují její zaměření na hluboké porozumění fungování světa i lidské mysli.

V diskusi o umělé inteligenci Jadavan nabízí překvapivě vyrovnaný postoj. Místo obvyklých obav o ztrátu pracovních míst vidí v nových technologiích příležitost: „Věci, které jsem nebyla schopná časově zvládnout, tak teď díky tomu zvládám." Její filozofický přístup ke změnám je osvěžující – místo strachu z budoucnosti se soustředí na adaptaci a využití možností, které přináší.

Nejsilnějším momentem rozhovoru je jednoznačně Jadavanové optimistická odpověď na závěrečnou otázku, zda bude svět za deset let lepší nebo horší. Bez zaváhání odpovídá: „Lepší." Tato jednoslovná odpověď, po devadesáti minutách mnohdy komplexních úvah, působí jako katalyzátor zpětného přehodnocení celého rozhovoru.

Podcast "1 %" s Hanou Jadavan nabízí mnohem víc než jen vhled do agilních metodik – je to setkání s autentickým hlasem, který propojuje profesionální expertízu s hluboce osobním přístupem k životu. Pro každého, kdo se zajímá o efektivní práci, osobní rozvoj nebo hledá inspiraci pro vyváženější život, jde o poslech, který rozhodně stojí za investovaný čas.

Discussion about this episode