Byli jsme v Brně na konferenci Computing the Human na Masarykově univerzitě. Mluvilo se na ní o robotech, umělé inteligenci a všech aspektech toho, co tyhle fenomény do života přinášejí.
Lépe řečeno o tom mluvili vědci. My tam byli pozvaní proto, abychom ukázali, co praktického umí generativní AI už dnes. Bylo to fajn a na závěr jsme si zašli na kávu, kterou nám v Uměleckoprůmyslovém muzeu uvařil a naservíroval robot.
Do Brna jsme jeli vlakem, protože jsme si chtěli užít romantickou pohodu, kdy sedíte v kupé a za okny uhání podzimní krajina. A taky jsme potřebovali dodělat naši prezentaci.
Ale pozor, zpátky jsme jeli autem, a navíc s řidičem. Podotýkám, že s řidičem velmi speciálním. Když v neděli po obědě zastavilo před hotelem Volvo, seděl za volantem Tomáš Baránek, spoluzakladatel a spolumajitel nakladatelství Jan Melvil Publishing.
Mám pro něj slabost, nejen proto, že je autorem legendární knihy Jak sbalit ženu, nebo že je odborníkem na tzv. lifehacky. Má slabost vychází právě z jeho nakladatelské činnosti. Myslím si, že v Česku vydává ty nejlepší nonfiction knížky.
Náš podcast jsme tentokrát zcela výjimečně a inovativně natočili v autě na dálnici D1. Že neslyšíte hluk motoru a troubení nervózních řidičů, zařídila umělá inteligence. I tak se samozřejmě omlouváme za lehce sníženou kvalitu nahrávky.
A ano, mluvili jsme o umělé inteligenci, o minulosti a budoucnosti knih, a také trochu o švýcarských hodinkách a plyšovém modelu spisovatele Petra Ludwiga.
Pokud máte zájem, přisedněte. Přeju příjemný poslech.
Tomáš Baránek: AI nám nakladatelům práci zatím nijak zásadněji neusnadňuje