Umělá inteligence mění svět takový, jak ho známe, tvrdila minulý rok v rozhovoru s českým magazínem CzechCrunch.
Co je na tom divného? Neříká to samé dnes každý druhý člověk? Samozřejmě. Ale zmíněný rozhovor s Evou Nečasovou vyšel 28. listopadu 2022. To datum je důležité, protože to bylo den předtím, než firma OpenAI pustila do světa svou službu ChatGPT.
Ano, že umělá inteligence změní svět, tvrdíme už od konce padesátých let minulého století, kdy ostatně tento termín vznikl. Ale od loňského listopadu víme, že se tak opravdu děje. A že svět už opravdu nebude jako dřív. Ovlivní to nás všechny, a čistě logicky vzato nejvíc naše děti. Protože ty v dnešním světě budou žít nejdéle. I proto Eva Nečasová založila už před více než dvěma lety sdružení AI dětem.
Drobná, sympatická, cílevědomá. Profesí výtvarnice a designérka. V těchto oborech je nepochybně úspěšná, taky proto, že její vidění světa vždycky ovlivňovaly technologie. Ale smysl života nakonec našla v něčem jiném. Když šel před zhruba šesti lety její syn do školy, začala se zajímat o to, co se dnes děti o technologiích či prostřednictvím technologií učí. Dělá to dodnes.
Když teď minulý týden dostala cenu za vzdělávání na českých cenách AI Awards, je to samozřejmě skvělé. Ale osobně si myslím, že je to skoro málo. Eva Nečasová by si takových cen zasloužila klidně deset. A taky by si zasloužila, aby o ní psala mnohem více média. Protože patří k lidem, kteří tuhle zemi posouvají dopředu.
Eva Nečasová nedohání trend, ale trend, v tomto případě generativní AI, dohnal jí. Vlastně mají čeští učitelé štěstí: to, jak budou o AI a s AI, nebo tako navzdory AI učit, začala Eva Nečasová, s využitím zahraničních zdrojů a s pomocí českých odborníků řešit ještě dřív, než to bylo sexy. Nebo vážněji řečeno, dřív než bylo pozdě.
Přeju vám příjemný poslech.
Eva Nečasová: Nechme děti, ať nám řeknou, jakou budoucnost chtějí mít