Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
AUDIO: Rozbijí Rusové (také) Internet? Rozhovor s Petrem Krčmářem, odborníkem na sítě a šéfredaktorem serveru Root.cz
0:00
-48:06

AUDIO: Rozbijí Rusové (také) Internet? Rozhovor s Petrem Krčmářem, odborníkem na sítě a šéfredaktorem serveru Root.cz

Odpojí se Rusko od Internetu a postaví si svůj vlastní, zcela izolovaný? Je to technicky možné? A co to případně bude znamenat pro nás uživatele? Rozhovor s Petrem Krčmářem, odborníkem na sítě, servery a linuxové technologie, šéfredaktorem serveru Root.cz.

Fotografie od uživatele Michelangelo Buonarroti ze služby Pexels

Vítejte u další epizody nové sezóny roku 2022. Roku, který nás zatím svými událostmi moc nepotěšil.

Válka na Ukrajině nepolevuje, a s ní se mění celý náš svět. Snažíme se na ně reagovat, v rámci možností pomáhat, ale velmi často jen žasneme. A přemýšlíme o tom, zda se naše budoucnost právě nevratně mění a jak se na to případně připravit. 

Vedle byznysu, kultury či mezinárodních vztahů se to týká i technologií, a také Internetu. O víkendu se objevily zprávy, že Rusové podnikají kroky, které by mohly vést k úplné odpojení ruských počítačových sítí od globálního Internetu.

Lépe řečeno, že by mohl vzniknout Internet další, a to ruský, a v krajním případě zcela izolovaný od ostatního světa.

Jak moc je to reálné, co to znamená technicky a co to naopak bude prakticky znamenat pro nás, jeho uživatele, jsem si povídal s Petrem Krčmářem, šéfredaktorem serveru Root,cz a odborníkem na sítě, servery a linuxové technologie.

Petr Krčmář napsal téměř přesně před dvěma lety o testu internetového odpojení, který se tehdy Rusko chystalo udělat. Článek se jmenoval: Co všechno se rozbije, až se Rusko odpojí od Internetu?, a je tím pádem mimořádně aktuální i dnes.

Povídali jsme si přes Zoom v pondělí dopoledne, a to o všech aspektech případného odpojení Ruska. I o tom, jaká je reálná prognóza, že se tak opravdu stane. Přeji příjemný poslech.

0 Comments
Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Jmenuju se Miloš Čermák a tenhle web používám místo poznámkového bloku