Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
AUDIO: Proč má Estonsko nahraný celý stát v počítačovém cloudu? Rozhovor s podnikatelem Jiřím Bulanem (155)
1
0:00
-1:00:47

AUDIO: Proč má Estonsko nahraný celý stát v počítačovém cloudu? Rozhovor s podnikatelem Jiřím Bulanem (155)

1

Možná v těchto dnech taky podáváte daňové přiznání. Nevím, jestli vyplňujete pověstný růžový papírový formulář s mnoha kolonkami, anebo to děláte na webu, ale ani v jednom případě to není příjemný zážitek. Přitom existuje země, kde celý tenhle proces obnáší jen pár kliknutí myší.

Vždyť přece všechna potřebná data už někde v nějakém počítačovém cloudu jsou. Ať už je to vaše výplata nebo jiné příjmy, případně náklady a výdaje. V cloudu jsou informace o vás, včetně finančních,tedy výpisů z bankovních účtů. Tak proč si je stát sám nenajde a daně nespočítá za vás?

V té zemi, kde tohle stát umí (a kde mu jeho občané věří, že jejich soukromé údaje z cloudy nezneužije), si můžete klikáním myši taky otevřít bankovní účet, prodat nebo koupit dům, případně založit firmu. A taky volit ve volbách, bez ohledu na to, kde na zeměkouli zrovna jste. Podmínkou je, abyste měli internetové připojení. A nikoli, zatím se nemůžete bez fyzické účasti oženit. Ale i na tom se určitě pracuje.

Řeč je Estonsku, pokud ještě nevíte. Zemi, na kterou je právě teď upřen pohled světa i kvůli velmi blízkému válečnému konfliktu. Velké Rusko je malému Estonsku blízkým a historicky velmi špatným sousedem. Možná i proto mají dnes Estonci celý svůj stát digitalizovaný a nahraný  v “cloudu”, konkrétně na serverech elektronického velvyslanectví v Lucembursku.

Jiří Bulan (39)

Povídal jsem si o tom s Jiřím Bulanem, mužem, který je jedním z padesáti tisíc lidí, kteří sice nejsou Estonci a v zemi nežijí, ale využili nabídky stát se jejím elektronickým občanem. Co to obnáší a jak se to dělá, se samozřejmě dozvíte.

A povídal jsem si s devětatřicetiletým podnikatelem Jiřím Bulanem také o jeho firmě, která digitálně měří časy při běžeckých závodech, a o tom, jaká technologie podle jeho názoru nejvíc změnila svět. Odpověděl mi i na mou tradiční otázku, zda svět za deset let bude lepší, anebo horší.

Přeju příjemný poslech.

1 Comment
Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Jmenuju se Miloš Čermák a tenhle web používám místo poznámkového bloku