Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
AUDIO: Oslabení eura ukazuje, že Amerika má lepší vyhlídky než Evropa, říká investor Jan Barta (179)
0:00
-1:05:07

AUDIO: Oslabení eura ukazuje, že Amerika má lepší vyhlídky než Evropa, říká investor Jan Barta (179)

Jan Barta je jedním z partnerů investiční skupiny, které patří například on-line tržiště Aukro, startup vyvíjející cyklistický trenažér Rouvy či nově významný podíl v americké společnosti Groupon. 

Image

A taky tříčtvrtinový podíl v mediálním firmě, které jsem před necelými deseti lety prodal svou doménu Extra.cz. Byť tehdy jsem se s Janem Bartou nesetkal, protože doménu koupil přes prostředníka. Tak jsme to aspoň dodatečně mohli probrat. Na extra.cz najdete webový bulvární magazín, a prý se mu daří báječně.

Sedmatřicetiletý Jan Barta se narodil v Americe, v Česku žije od osmi let a dnes je podle Forbesu 96. nejbohatším Čechem. Povídali jsme si mimo jiné o tom, proč na něj ve čtrnácti křičel v táboře notář či jak se stalo, že mu Andrej Babiš vyfoukl zemědělské družstvo, které chtěl koupit. A proč pak prodělal 100 miliónů na nápadu prodávat v centru Prahy minerály a polodrahokamy.

Zeptal jsem se ho na to, proč má ve svém twitterovém profilu citát francouzského maršála Ferdinanda Focha, který zní: “Střed oslabuje, pravice je na ústupu, situace je výtečná. Útočím.” A proč svůj blog pojmenoval podle rodného jména otce Adolfa Hitlera.

Jan Barta patřil mezi ty, kteří jako jedni z prvních varovali před nástupem pandemie, a zejména na jejím počátku se snažil ovlivňovat to, jak čeští politici či obecně společnost tuhle věc řešili. Jeho koníčkem je superforecasting, takže jsme se - celkem logicky - bavili také o budoucnosti světa. A proč nemusí být nutně problém, když svět zase bude bipolární.

Přeju příjemný poslech.

0 Comments
Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Jmenuju se Miloš Čermák a tenhle web používám místo poznámkového bloku