Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
AUDIO: Máte dědu komunistu? Vezměte ho na Kubu! O knížce Třešně v rumu s Michaelou Janečkovou (152)
0:00
-40:27

AUDIO: Máte dědu komunistu? Vezměte ho na Kubu! O knížce Třešně v rumu s Michaelou Janečkovou (152)

Michaela Janečková je reportérkou České televize a píše články pro Deník N, teď momentálně ovšem na mateřské dovolené. Ale ještě před tím, než se jí narodilo dítě, vyrazila na skoro měsíční cestu na Kubu. No a nyní o tom vydala knížku.

Co je na té cestě zvláštního? Že to nebyla cesta za dobrodružstvím, a je jedno, jestli si ho představíme jako putování divokou přírodou, anebo jako vycházky po ulicích socialistických kubánských měst. Nikoli, to největší dobrodružství si Michaela vezla sebou, a byl to její děda. Svérázný, protivný i milující, ale především io v roce 2019 stále přesvědčený a zanícený komunista, který nehodlá změnit názory.

Proto se knížka jmenuje Třešně v rumu, míněny třešně jako symbol KSČM, a rum samozřejmě karibský. Vnučka zkrátka svému dědečkovi chtěla ukázat zemi zaslíbenou. Není to cestopis, a není to ani doslovný přepis toho, co s dědou na Kubě prožila. Ale je to mimořádně vtipná a zároveň mimořádně silná výpověď o toleranci a snášenlivosti, avšak i o jejích mezích. Kdybych měl svůj pocit vyjádřit bonmotem, pak by asi zněl, že pravda nemusí nutně zvítězit nad lží, ale láska vždycky zvítězí nad nenávistí.

O tom všem jsme mluvili, a samozřejmě i o tom, co se v knížce nedočtete. Třeba co říkal na text hlavní hrdina, když mu vnučka knížku s věnováním přinesla. A řeč byla také o žurnalistice a o tom, jak se v Česku změnila od doby, kdy ji Michaela Janečková studovala, a já ji v té době dal zápočet z předmětu Nová média.

Přeji vám příjemný poslech.

0 Comments
Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Jmenuju se Miloš Čermák a tenhle web používám místo poznámkového bloku