Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
AUDIO: Mám radost, když přihraju na gól, říká investor Martin Kešner (192)
0:00
-1:04:45

AUDIO: Mám radost, když přihraju na gól, říká investor Martin Kešner (192)

V roce 2012 byla Česká republika v EU na jednom z posledních míst v investicích do technologických firem a v zapojení tzv. venture kapitálu. Říká to aspoň Martin Kešner, partner investičního fondu J&T Ventures a zakladatel soutěže Nápad roku. Dnes vznikají stovky nových firem a v Česku existuje fungující “startupový ekosystém”. Desítky firem jsou úspěšné i v globálním měřítku, a zdá se, že by se mohli objevit i nějací noví jednorožci, tedy firmy s kapitalizací jedné miliardy dolarů a víc.

Že je situace nadějná, dokazuje i letošní ročník Nápadu roku, tedy soutěže, kterou v roce 2007 Martin Kešner uspořádal poprvé, a v úterý 20. září byly vyhlášeny výsledky už 15. ročníku. Jak zaznělo na slavnostním vyhlášení na Žofíně, ještě nikdy nebylo finále tak “nadupané” kvalitními a dobře rozjetými projekty jako letos. Vítězem v silné konkurenci se nakonec stala firma Carebot, která s využitím umělé inteligence vyvíjí nástroje, pomáhající lékařům při vyhodnocování rentgenových snímků.

Samozřejmě jsme o ní s Martinem Kešnerem mluvili, a taky o tom, jak se za patnáct let změnily v Česku podmínky pro podnikání a jak moc se poslední ročníky liší od těch prvních. Zeptal jsem se ho i na to, jaká je vůbec role “nápadu” při rozjíždění nového byznysu, a jestli jsou pro investory důležitější právě nápady, anebo lidé, kteří je umějí realizovat.

Disclaimer: jsem už deset let členem poroty Nápadu roku a stejně dlouho moderuju s radostí závěrečný ceremoniál. Takže znám tuhle soutěž i trochu zevnitř, a to byl další důvod, proč si Martina Kešnera do podcastu pozvat. A jsem rád, že přišel: Za těch deset let to bylo vlastně poprvé, co jsme si mohli v klidu a bez stresů popovídat.

Přeju vám příjemný poslech.

0 Comments
Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Jmenuju se Miloš Čermák a tenhle web používám místo poznámkového bloku