Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
AUDIO: Jako kluk jsem byl hodný zmatený levičák. Práce pro stát mě vyléčila, říká záchranář Vít Samek (182)
0:00
-49:31

AUDIO: Jako kluk jsem byl hodný zmatený levičák. Práce pro stát mě vyléčila, říká záchranář Vít Samek (182)

Život Víta Samka se dělí na dvě poloviny. Ta druhá začala letos 24. února, když Rusko napadlo Ukrajinu. Bývalý záchranář začal jezdit pomáhat na Ukrajinu a změnil svůj pohled na svět i jeho hodnoty. Docela radikálně.

Známým se Vít Samek stal v roce 2019, kdy kritizoval vedení pražské Záchranné služby, a tu pak brzy poté opustil. Prý definitivně a bere to jako uzavřenou kapitolu svého života.

Ve stejném roce začal psát blog o první pomoci s názvem Bulbem záchranáře. V roce 2020 vyšla stejnojmenná knížka, která se stala bestsellerem. A Vít Samek začal pro internetovou televizi MallTV natáčet sérií videí Na vlastní otvor. Podstupuje v nich nejrůznější lékařská vyšetření, od kolonoskopie až po kontrolu chrupu, a seznamuje tak diváky s jejich průběhem. Varování: ne vždy je to hezký pohled.

O tom všem jsme se bavili v podcastu. Proč považuje ruskou invazi na Ukrajinu za naprosto zásadní událost, jakkoli on sám o této části světa předtím nic nevěděl a ani se o ni nezajímal. A proč tam dnes přesto tráví tolik času a dává pomoci Ukrajině tolik energie. Je to konflikt, který Rusko musí prohrát, říká. 

Taky jsem se zeptal, čeho se bojí a čeho ne, jaké by udělal jedno rozhodnutí, kdyby byl Bohem, a taky jak se stalo, že se z levičáka stal po třinácti letech ve státní službě pravičákem.

Vít Samek byl skvělým hostem, a odpovídal upřímně a taky emotivně, což vycházelo i z volby témat. Nebyla lehká, vlastně jsme se velmi často točili kolem otázek života a smrti. Jen z různých perspektiv.

Říkám to proto, že v druhé půlce podcastu občas zazní slova, která nejsou úplně běžná. Takže poslouchejte tuto epizodu raději buď bez dětí, anebo s dětmi, před kterými jste už přestali předstírat, že neslušná slova - ano, ta slova, která používají s kamarády - neexistují.

Každopádně přeji příjemný poslech.

0 Comments
Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Jmenuju se Miloš Čermák a tenhle web používám místo poznámkového bloku