Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
AUDIO: Doufám, že se i za deset let budu zajímat o svět a nestane se ze mě boomer, říká novinář Jakub Zelenka (177)
0:00
-1:05:53

AUDIO: Doufám, že se i za deset let budu zajímat o svět a nestane se ze mě boomer, říká novinář Jakub Zelenka (177)

Jakub Zelenka pracoval v Lidových novinách, v newsroomu vydavatelství Economia či v Deníku N, a patří k nejtalentovanějším mladým novinářům. I když je to jen tak tak: letos mu je 32 let a vzhledem k tomu, že se cena pro mladé novináře uděluje v Česku do třiatřiceti, zbývá mu s nálepkou “mladý” už jen rok.

Přesto získal Zelenka loni na podzim pocit, že si potřebuje odpočinout a vyčistit si hlavu. Z plánovaného sabbaticalu, česky sabatiklu, se však nakonec stal docela pracovní rok. Zelenka se nechal přesvědčit a založil si na serveru Gazettisto placený blog, či jak on říká projekt, a pojmenoval ho Mimo agendu.

Po šesti měsících je v půlce původně plánované profesní přestávky, a tak lze bilancovat. Napsal asi 25 článků, publikuje je tedy tempem jeden týdně. Získal řádově stovky předplatitelů, přesné číslo neříká. A vydělává tak, že se tím dokáže uživit. Některé měsíce si vydělá i víc, než činil jeho plat v předešlém zaměstnání.

Jak říká, do Deníku N šel proto, aby si vyzkoušel, jak se doslova na zelené louce staví nové médium. A to včetně montování stolů v redakci. No a dnes, kdy vnímá nástup jakési éry “individualizované žurnalistiky”, kdy jsou jednotliví novináři přímo placeni svými čtenáři, se tenhle model rozhodl taky vyzkoušet. “Jsem rád, že jsem zase u toho,” říká.

O tom všem jsme mluvili v našem podcastu. A taky o Twitteru a anonymních účtech, což bylo téma asi jeho nejznámějšího článku v posledních měsících. Zeptal jsem si i na zkušenosti z Turecka a Istanbulu, kde strávil tři měsíce. A konečně jsme si i vyjasnili, jaké máme mezigenerační spory a proč Jakub Zelenka doufá, že se nikdy nestane boomerem.

Zelenkův příběh je dobrou zprávou pro talentované a ambiciózní novináře, ale špatnou zprávou pro vydavatele. Zejména ty velké. Ale Zelenka se přesto chce po skončení svého sabatiklu do tzv. velkých médií vrátit a věnovat se investigativní žurnalistice. Proč? A co bude s jeho projektem Mimo agendu?

Zeptal jsem se.

Přeji dobrou zábavu a děkuju, že posloucháte.

0 Comments
Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Jmenuju se Miloš Čermák a tenhle web používám místo poznámkového bloku