Nov 15, 2022 • 49M

AUDIO: Basketbal a Amerika k sobě patří. Je to velký příběh, říká novinář Petr Koten (205)

 
0:00
-48:44
Open in playerListen on);
Episode details
Comments

Před rokem by bylo natáčení této epizody podcastu načasováno mnohem lépe. Bylo to krátce po olympiádě v Tokiu, kam překvapivě postoupil i český basketbalový tým a tento sport v Česku získal na popularitě. A zároveň se blížilo prosincové 130. výročí vzniku basketbalu.

Ano, jde o jeden ze sportů, u nichž víme prakticky na den přesně, kdy se odehrál první zápas. Dokonce známe i jména většiny hráčů. Víc si o tom přečetete v knížce, kterou napsal novinář Petr Koten a která se jmenuje “Basketbal: Velký americký příběh.”

Samozřejmě jsem se Petra Kotena zeptal i na to, proč tuhle výpravnou publikaci, zaplňující prázdné místo na knižním trhu, nepřipravil k vydání o rok dřív. Nápověda: prsty v tom měl jak covid, tak i určitá autorská liknavost. Ovšem mluvili jsme i o spoustě jiných věcí: proč je basketbal tak populární právě v Americe, jaké byly klíčové momenty jeho historie a jaká ho čeká budoucnost.

Na to vše zná Petr Koten odpověď. Avšak na to, proč je obliba basketbalu, či česky košíkové, v Česku o tolik menší než v Americe, a i mnoha jiných evropských zemích, už tak jasnou odpověď nemá. Lze tedy jen doufat, že jeho knížka oblibě tohoto sportu zase trochu pomůže.

Přeju příjemný poslech.