Představte si následující situaci. Jste důležitý politik a organizátoři festivalu inovací vás pozvou, abyste na slavnostním večeru pronesli řeč. Vám je jasné, že to je dobrý nápad. Takže souhlasíte. Inovace jsou důležité téma, které je navíc takzvaně sexy. A tím, že míří do budoucnosti, zároveň překračuje hrozinot současných starostí a problémů.
Ale má to háček. Co v takovém projevu říct? O inovacích se mluví obtížně. Zkusíte něco vymyslet? Nebo požádáte o pomoc někoho ze svého týmu, který technologiím rozumí víc než vy?
ANEBO je tu ještě jedna možnost. Zadáte napsání tohoto projevu umělé inteligenci. Všude dnes čteme, jak se v tvorbě textů vylepšila.
TAKŽE?
Dám vám teď přečíst DVA texty, lépe řečeno ukázky z textů. Jeden z nich je projev, který opravdu zazněl, a to z úst Petra Fialy na slavnostním večeru Týdne inovací. Zda si ho napsal sám premiér, anebo využil služeb svého PR týmu, bohužel nevím.
Ale ještě je tu druhý text, který napsala opravdu AI. Použil jsem webový nástroj, o kterém se v posledním týdnu hodně psalo, a který nabízí právě psaní článků a PR textů. Napsal jsem - v angličtině - zadání. Text algoritmus “napsal” v angličtině, a já ho pak s pomocí strojového překladu DeepL přeložil do češtiny.
Zde jsou OBA texty. Neřeknu vám, který je který, a zkuste to sami rozhodnout. Hned za druhým textem pak můžete hlasovat, který je který.
TEXT A:
Jedním ze způsobů, jak Česká republika může podpořit svou ekonomiku prostřednictvím inovací, jsou investice do výzkumu a vývoje (R&D). To bude vyžadovat podporu veřejného i soukromého sektoru.
Vláda může poskytovat finanční prostředky na projekty výzkumu a vývoje na univerzitách nebo vytvořit zvláštní daňové pobídky pro podniky, které do této oblasti investují. Podniky budoumuset vynaložit více prostředků na zaměstnávání vědců a inženýrů, kteří by mohli vyvíjet nové výrobky nebo postupy.
Země by se také měla podívat na úspěšné příklady jiných zemí, které dosáhly silného hospodářského růstu navzdory nedostatku přírodních zdrojů nebo velké populační základny.
Dobrým příkladem je Estonsko - tato malá pobaltská země se stala světovým lídrem v oblasti informačních technologií, a to především díky své inovativní politice (například bezplatný přístup k internetu pro všechny obyvatele).
Dalším inspirativním příběhem jsou Spojené arabské emiráty (SAE) - na ropu bohatý stát v Perském zálivu využil svého bohatství k vybudování prvotřídní infrastruktury a přilákání zahraničních investic. To jsou jen dva příklady; existuje mnoho dalších, od nichž se Česká republika může učit .
Pokud chce Česká republika zlepšit své dlouhodobé vyhlídky , musí se začít zaměřovat na inovace.
A ještě TEXT B:
Z inovování se stává doslova existenční výzva, a státy, které v této zkoušce neobstojí, dopadnou špatně.
Válka a energetická krize bohužel zastihla Česko nepřipravené, podinvestované a žijící z podstaty.
Abychom to překonali, musíme se inspirovat u úspěšných zemí a využít jejich zkušenosti. Je třeba podporovat skutečnou kvalitu, nikoli formální pravidla. Reformovat legislativu a omezit byrokracii. Ve školství, výzkumu nebo třeba v podpoře firem.
Nevýhody České republiky samozřejmě není možné zvrátit hned, zvláště s ohledem na současnou krizi, ale nevzdáváme se.
Investice do vývoje a inovací jsou pro Českou republiku podobně strategickou oblastí, jako je třeba zahraniční politika nebo obrana, protože přímo ovlivňují, jak dobře se nám povede a jakou roli budeme hrát v měnícím se světě.
Budeme hlasovat?
NEČTĚTE dál, a pojďte se zkusit rozhodnout, který text podle vás pronesl premiér Fiala, a který napsal robot.
Takže:
Děkuji za hlasování! Nechtěl jsem vás rozptylovat, takže pokud chcete číst dál článek, musíte “po tečkách” odskrolovat dolů.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Jste zvědaví?
Správná odpověď je text B. Celé znění najdete na webu Úřadu vlády, snažil jsem se vybrat tu část, která mi přišla nejlepší.
A chci naprosto jednoznačně ZDŮRAZNIT, že jsem rád, že
a) akce Týden inovací proběhla a že ji letos organizátoři udělali s výborným programem
b) premiér přijal pozvání (prý celkem překvapivě a až na poslední chvíli) a pronesl na slavnostním večeru projev.
Jen bych byl radši, kdyby v něm bylo méně frází, mnohokrát vyřčených mouder a klišé. Namátkou: “podporovat skutečnou kvalitu”, “reformovat legislativu”, “omezit byrokracii” nebo třeba tvrzení, že inovace “přímo ovlivňují (…), jakou roli budeme hrát v měnícím se světě”.
Jakoby tyhle věty a slovní spojení někdo vytáhl z “krabičky poslední záchrany” používané pro narychlo spíchnuté projevy. Nebo ještě jinak: jakoby tyhle věty ani nepsal akademicky vzdělaný a v psaní textů zběhlý politik, a ani žádný z jeho poradců nebo zaměstnanců PR týmu (já vím, nekteří z nich jsou příliš zaměstnaní psaním legračních tweetů na parodických twitterových účtech).
Prostě jakoby to napsal nějaký algoritmus. Jak víme, strojové učení se v tomto ohledu hodně změnilo.
A nebyla by vlastně svým způsobem originální a inovativní pocta akci, pro kterou byl projev určen?
Takže takhle mě celá ta věc s hlasováním napadla. A upřímně: překvapilo mě, jak dobře strukturovaný a logicky text AI “dodala”.
Pro pořádek ještě zveřejňuju své přesné, několikavěté zadání. Napsal jsem ho v angličtině, a toto je překlad do češtiny, opět od DeepL:
Napište článek o významu inovací, zejména pokud vaše země nemá přírodní zdroje a silnou ekonomiku. Zmiňte úspěšné příklady, jako je Estonsko nebo Spojené arabské emiráty. Pokuste se uvažovat jako premiér a konkrétně říci, jaká rozhodnutí by měla být přijata, aby se podpořily inovace a Česká republika se posunula kupředu. Napište cca 500 slov.
Celý text si lze v angličtině přečíst na obrázku.
Docela OK, ne? Jistě, asi by se hodilo škrtnout úvodní tvrzení o tom, že Česko je rozvojovou zemí, a že se soustředíme na problémy, “jako jsou chudoba a nemoci”. To se mnohem víc hodí Fialovo: “jsme bezpečná země, kde se dobře žije”.
Ale jinak? Mám pocit, že algoritmus odvedl srovnatelný, možná lepší práci než člověk, který psal projev Petra Fialy.
Berte to jako žertík, nechci z něj dělat dalekosáhlé závěry. Možná nahodím jen dvě myšlenky, či spíše okamžité nápady:
Inovace je opravdu velmi důležité téma, zejména pro zemi jako Česko. Jsme relativně bohatá a bezpečná země ve středu Evropy, přesně jak řekl premiér Fiala, ale jsme malí, málo ambiciózní a bez přírodního bohatství. Naše budoucnost záleží na tom, co sami vytvoříme. Nezachrání nás průmysl ani výroba, jakkoli jsou stále důležité. Ale budoucnost je v technologiích. Ten projev je dobrý, byť ne zcela povedený začátek. Ale Petr Fiala by si téma inovací a moderních technologií měl vzít jako zásadní. Mimochodem, “digitalizace” a tedy i obecněji technologie či inovace má v gesci vicepremiér Ivan Bartoš, který byl tento týden shodou okolností “brát rozumy” v Estonsku. Kromě pár tweetů a fotografií jsem však žádný důležitý výstup nezaznamenal.
Automatizované psaní textů se stále zlepšuje. Je to dechberoucí, možná až trochu zneklidňující. Pokrok lze OPRAVDU vidět prakticky z týdne na týden. Bez urážky nebo chuti dělat hloupé vtipy, opravdu si myslím, že by bylo lepší, kdyby Petr Fiala na Týdnu inovací přednesl ten strojově napsaný text. Ale nejlepší by bylo, kdyby přednesl takový projev, kde by nikoho podezření z “autorství” anebo “spoluautorství” umělé inteligence ani nenapadlo.
Tak.
A teď ještě DOBRÁ VĚC, která mě během tohoto experimentu taky napadla.
Zní: odteď budou všichni řečníci (nejen politici) soutěžit nejen o pozornost posluchačů, ale také o to, aby nikoho ANI NA VTEŘINU nemohlo napadnout, že autory jejich projevů je počítač.
Znáte, jak jsou občas na webových stránkách takové ty testy. DKAŽTE, ŽE NEJSTE ROBOT.
Většinou tam označujete obrázky, na kterých jsou autobusy, lodě nebo semafory.
Politici to budou mít těžší. DOKAŽTE, ŽE VÁM PROJEV NEPSAL ROBOT. Jak? Buďte originální a kreativní. Buďte lidi.
A jak víte, že druhý text AI nepsala?