Jedno procento

Share this post

User's avatar
Jedno procento
Podtrženo vlnovkou: o řidičském egu, krájení cibule, restauraci pro dospělé a dalších (ne)jistotách našeho světa

Podtrženo vlnovkou: o řidičském egu, krájení cibule, restauraci pro dospělé a dalších (ne)jistotách našeho světa

V téhle rubrice přináším "zápisky z četby", většinou webu. Co mě zaujalo, překvapilo, zasáhlo. A co bych jinak rychle zapomněl.

Miloš Čermák's avatar
Miloš Čermák
Jun 22, 2024
∙ Paid
4

Share this post

User's avatar
Jedno procento
Podtrženo vlnovkou: o řidičském egu, krájení cibule, restauraci pro dospělé a dalších (ne)jistotách našeho světa
1
Share

“🚗😡👉🤬❓🚙💥” “🚙😤👆🚦🔴🤯” “🚗🤬👊💢🚙” “🚙😠💪☎️👮” (hádka dvou řidičů v emojis, viz *)

Zhruba 60 procent Američanů si myslí, že samořiditelná auta budou lepšími a bezpečnějšími řidiči než lidé. Přesněji řečeno, OSTATNÍ lidé. Protože zároveň 77 procent Američanů tvrdí, že oni sami budou v porovnání se samořiditelnými auty řídit líp, tvrdí nová studie.

A jsme zase u toho: ego nás řidičů, zejména mužů, je za volantem fascinující. Spousta starších studií ukázala, že devadesát i víc procent řidičů si myslí, že řídí líp než většina ostatních. Což čistě početně samozřejmě nevychází, že ano. A nejen to, teď si ještě většina z nás bude myslet, že řídíme líp než AI.

Dopravní nehody jspou přitom v USA (a v evropských zemích to bude podobné) hlavní příčinou úmrtí lidí ve věku 2 až 59 let, tvrdí web Harvard Business School. Přitom 98 procent nehod způsobuje podle statistik lidská chyba, někdy v kombinaci dalšími vlivy. Přechod na samořiditelná auta může počet vážných nehod tedy významně snížit, jejich zavádění však budou bránit “psychologické překážky”.

Na stupnici automatizace řízení preferují řidiči pro sebe stupěň 2 (zjednodušeně řečeno, řidič v případě potřeby musí zasáhnout), pro ostatní však doporučují 3 (řízení je plně automatizované, ale řidič může zasáhnout). Z jiných studií vyplývá, že lidé mají nedůvěru k AI za volantem hlavně z těchto důvodů: 1) že nerozumí, proč se rozhodují tak, jak se rozhodují (vnímají samořiditeůné auto jako “černou skříňku”), a 2) že mají pocit, že jim v určitých situacích mohou pro správné rozhodnutí chybět “emoce”.

Což je samozřejmě sportné: emoce podle expertů nehody spíše nezpůsobují, že že by jim bránily.

*) titulek viz obrázek:

.

Pozor, tahle restaurace je opravdu pro DOSPĚLÉ

Když Marvin Pate a jeho žena otevřeli v St. Louis svou restauraci Bliss, chtěli ji mít opravdu podle svých představ. Takže představili karibskou kuchyni, nabídli tropické koktejly … a zakázali vstup lidem mladším 30 let, píše deník Washington Post. Mužům dokonce mladším 35 let.

Důvod? Podnikatelský pár chtěl, aby v podniku byla sofistikovaná a “dospělá” atmosféra, bez rušivého vlivu mladších hostů. Mnozí hosté si to nemůžou vynachválit. A i když mnozí varovali předtím, že v dnešní době to mají nové restaurace těžké i bez podobných omezení, Bliss si zatím na nedostatek hostů nemůže stěžovat. Plno bývá i ve středu, kdy je večer s . Hrají se “staré fláky” od interpretů jako Bobby Brown či Tevin Campbell.

Kritici tvrdí, že tarto politika je nevhodná a že se majitelé restaurací mají vypořádat s nevhodným chováním jednotlivců, nikoli zavádět obecná věková omezení. Někteří upozorňovali i na to, že není vyloučeno, že je podobné omezení dokonce i nelegální. To však právníci vyloučili: věk není v tomto kontextu “chráněnou kategorií”, jakou by byly například rasa či národnost.

Sázka na provokativní omezení se vyplatila, Bliss má slušná hodnocení na sociálním médií (na Facebooku například 4,2 z 5). A samozřejmě se i diskutuje. Viz třeba otázka pod jedním z postů na facebookové stránce: “Jsem 32letý muž, ale identifikuju se jako žena. Pustíte mě dovnitř?”

A co vy na to?

Loading...

.

Jsou Donald Trump a syn Joe Bidena “zločinci”?

This post is for paid subscribers

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Miloš Čermák
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share