Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
AUDIO: O covidu, válce a stand-up comedy. S infektologem Petrem Smejkalem (149)
--:--
--:--

AUDIO: O covidu, válce a stand-up comedy. S infektologem Petrem Smejkalem (149)

MUDr. Petr Smejkal je hlavní epidemiolog IKEMu a především jedna z tváří, které jsme v posledních dvou letech vídali v televizi mluvit právě o covidu. Zeptal jsem se ho na to, jak moc se máme covidu ještě bát. Mluvili jsme také o stand-up comedy či o tom, proč odmítl nabídku, která se neodmítá. A o níž sám netušil, že by ji mohl odmítnout. 

V únoru kolovat na sociálních sítích vtip. nebo spíš pokud o vtip. A totiž že se epidemiologové shodli, že právě probíhající omikronová vlna je v této pandemii poslední. Tedy minimálně do začátku třetí světové války.

Mezitím Rusko na Ukrajinu zaútočilo a nám zmrzl úsměv na rtech. Pravda ovšem je, že pandemií jsme se opravdu zcela přestali zabývat. Válka kousek od našich hranic je děsivější a naléhavější. Utrpení jejich obětí včetně dětí nás zasahuje mnohem víc.

Neznamená to, že covid byl snad jen nějakou nedůležitou epizodou či důsledkem naší civilizační zpovykanosti. Celosvětově zemřelo 6 miliónu lidí, což je děsivě vysoké číslo. A neměli bychom zapomenout ani na to, že pandemie ještě neskončila. Zrovna se v Evropě včetně Česka zdvihá další omikronová vlna, byť nebude asi moc velká a podle odborníků přinese nemoc s opět spíše mírnými symptomy.

S Petrem Smejkalem jsme mluvili o tom, proč Česko prošlo covidovou kalamitou tak špatně, byť naše zdravotnictví patří spíše k těm lepším. Bavili jsme se o rozdílech mezi lékaři a pacienty v Česku a v Americe, kde Petr Smejkal rovněž působí.

Zeptal jsem se ho, proč odmítl funkci ministra zdravotnictví, kterou mu nabídl Andrej Babiš. A jestli toho zpětně nelituje. No a nezapomněli jsme ani na téma, které zatím asi v žádném rozhovoru s ním nezaznělo. Totiž na jeho krátkou kariéru v uměleckém žánru zvaném standup comedy.

foto Seznam Zprávy
0 Comments
Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Jmenuju se Miloš Čermák a tenhle web používám místo poznámkového bloku