Vypadá to jako rizoto, ale úplně to rizoto není. A vypadá to i jako polévka, ale polévka to taky není. Je to něco mezi, “ani nahá, ani oblečená”, tradiční jídlo ze severu Itálie, které se v benátském dialektu jmenuje “rixi e bixi”, neboli “rýže a hrášek”. Italsky “risi e bisi”.
Jde o tradiční jarní jídlo, kdy se k přípravě používá čerstvý hrášek. Wikipedie tvrdí, že se jídlo servírovalo benátskému dóžeti 25. dubna. Ale tím se nenechte vystresovat, ze zmraženého hrášku chutná prakticky úplně stejně. Italové by vám samozřejmě tvrdili: “Oh, Madonna mia, porca miseria, ma siete completamente fuori di testa?”
Ale tím se nenechte zneklidnit. Fakt to chutná výborně.
Recepty jsou různé, existuje v i dnes moderní, veganské verzi, ale já použil zcela klasický: s pancettou (někdy se používají i různé další druhy šunky) a parmezánem. Rýže byla “na rizoto” z Marks and Spencer, ale určitě by to fungovalo i s jinými.
Párování s vínem: nabízí se nějaké lehčí suché bílé z oblasti kolem Benátek, ale my zvolili naopak velmi těžké archivní Primitivo, a obě chuti k sobě sedly jako prdel na hrnec.
Italsky: “Semplicemente perfetto!”
Suroviny:
mražený hrášek (250 g)
olivový olej
cibule (jedna)
rýže na rizoto (250 g)
česnek (2 stroužky)
slepičí či kuřecí vývar (700 ml)
máslo (cca 60 g)
pancetta nebo slanina (100 g)
sýr typu parmesán nebo gruyer (100 g)
Postup:
V pánvi nebo hrnci rozpustíme dvě lžíce oleje a lžičku másla. Na malém ohni asi deset minut vaříme najemno nakrájenou cibuli.
Zhruba po pěti minutách přidáme pancettu, pokrájenou na jemné kousky.
Když cibule zesklovatí a pancetta se opeče, přidáme rýži a najemno nakrájený česnek. Promícháme, aby se rýže obalila cibulí a česnekem.
Vaříme zhruba minutu nebo dvě.
Podlejeme bílým vínem.
Přidáváme vývar, ideálně teplý. Ne najednou, ale přiléváme ho postupně. Jen trochu. Vždycky počkáme, než rýže na pánvi zkrémovatí, a pak znovu. Zhruba třikrát. Pak zbytek vývaru dolijeme a ztlumíme oheň. Necháme vařit asi pět minut.
Přisypeme hrášek, může být ještě zmrazený. Uvedeme do varu a znovu ztlumíme vařič. Vaříme na mírném ohni ještě asi pět až deset minut. Aby rýže byla tak akorát měkká a hrášky uvařené.
Odstavíme pánev z vařiče a přimícháme jemně nastrouhaný sýr. Když má obsah pánve krásnou krémovou konzistenci, ještě do rýže vložíme dva až tři plátky másla.
Po pěti minutách servírujeme, na talíři ozdobíme nasekanou petrželkou, případně i hoblinami parmezánu.