Suroviny:
na kuře a omáčku:
1 kuře
zelenina na vývar (celer, mrkev, petržel)
červená sladká paprika (30 g)
nové koření
černý pepř kuličky
bobkový list
3 cibule
200 ml smetany
bílé víno (2 dcl)
na knedlík:
3 preclíky (cca 400 g)
mléko (250 ml)
máslo (150 g)
vejce (4 velikost M nebo L)
sůl
muškátový oříšek
petržel (pár stonků)
Postup:
Naporcuju kuře, a to tak, že odříznu stehna a křídla, a prsa nechám na skeletu.
Založím zeleninový vývar. Asi litr vody dám vařit s celerem, mrkví, petrželí (v množství podle potřeby, zhruba od každého kus) a jednou cibulí. Když se voda vaří, vložím do ní naporcované maso. Vařím podle potřeby, odhadem 45 minut.
Vyndám maso na talíř a nechám ho vychladnout. Vývar si schovám na později, zeleninu potřebovat už nebudu.
Nakrájím si cca pět plátků bílého toustového chleba na malé, asi centimetrové kostičky, a namočím do smetany v misce. Nechám stát, klidně v pokojové teplotě.
Do dalšího hrnce dám olej nebo máslo. Dvě cibule pokrájím na kousky. Orestuju je v hrnci, asi tak pět až deset minut. Cibule by neměla zhnědnout.
Přidám do hrnce dvě lžíce papriky a nechám asi minutu škvířit. Pak podliju cibuli bílým vínem a dvě tři minuty nechám odpařit alkohol. Dobře míchám, aby nic nezůstalo na dně nebo po stranách hrnce. Přidám koření (pár kuliček pepře, nového koření a bobkový list). Nakonec zaliju vývarem, ve kterém jsem vařil maso. Vařím pak asi 20 minut.
Zahustím omáčku kousky bílého chleba, které jsem předtím rukou rozemnul najemno. Vařím dalších 20 minut, teď už za stálého míchání.
Tyčovým mixerem rozmixuju omáčku přímo v hrnci. Pak ji přes sítko procedím, aby byla opravdu jemná. Vrátím zpátky do hrnce. Přidám podle chuti ještě smetanu, případně přisolím, a dám do hrnce maso, a chvíli společně vařím. Pak je hotovo.
Postup pro knedlíky:
Nakrájím na kostičky preclík a dám do misky.
Zaliju vlažným mlékem a rozpuštěným máslem. Přidám žloutky (pokud se mi na závěr nechce dělat sníh, tak můžu celá vajíčka). Posolím, nasypu pokrájenou petrželovou nať a můžu nastrouhat trochu muškátového oříšku.
Vzniklé těsto může mít tekutější konzistenci, protože ho budu vařit ve fólii. Ale můžu ho v případě trochu zahustit třeba opět bílým toustovým chlebem, podobně jako omáčku.
Na závěr vmíchám sníh, pokud jsem si ho udělal.
Nechám deset minut vychladnout v lednici nebo v kuchyni na stole.
Knedlíky balím do potravinové fólie, kterou zakroutím na koncích, takže vzniknou takové menší šišky. Aby se fólie ve vodě neropzbalila, zabalím pak ještě knedlík do alobali. Opět na konci zakroutím, vznikne takový velký “bonbón”. (Hezky je to vidět na videu Romana Pauluse, byť ten ukazuje karlovarský knedlík).
Vařím ve vodě asi 20 minut, v půlce je dobré knedlík otočit, aby byl uvařený rovnoměrně. Spíš nechám déle, nemůže se nic stát.