Oct 24, 2022 • 1HR 36M

AUDIO: Za pět let bych rád zkusil kandidovat na prezidenta, říká ekonom Tomáš Sedláček (200)

 
0:00
-1:36:17
Open in playerListen on);

Appears in this episode

Miloš Čermák
Episode details
Comments

Prvním hostem tohoto podcastu byl v srpnu 2019 Tomáš Sedláček. A byla to dobrá volba. Natáčeli jsme ve Werichově vile na Kampě, kam přijel svým oblíbeným dopravním prostředkem. Tedy na monokole.

Bylo mu 42, plánoval dát si na rok “pauzu” a říkal, že s krizí středního věku bojuje potápěním a létáním na větroních. A byl vtipný, jako vždycky: například tvrdil, že ekonomového ho považují za originálního filosofa a filosofové zase za brilantního ekonoma.

Dnes je Tomáš Sedláček hostem 200. epizody podcastu. Na natáčení v říjnu 2022 přijel opět na monokole. Je o tři roky starší, má možná trochu víc vrásek. Za poslední tři roky zažil to nejhorší i to nejlepší, co může člověk zažít. Přišel o blízkého člověka, v roce 2020 mu zemřela manželka. Letos se znovu oženil a stal se otcem.

Ale dramatické a pozoruhodné tři roky jsme prožili všichni. Svět prošel pandemií covidu a v Evropě, kousek od nás, probíhá ničivá válka. Tomáš Sedláček už nepracuje jako hlavní ekonom banky, ale živí se přednášením a psaním. Jako dobře placený intelektuál, shodli jsme se.

A peče chleba. Když jsme natáčeli, měl ve svém notýsku poznámky k padesáti dvěma upečeným bochníkům. Jak říká, asi tak posledních deset už by se dalo někomu prodat.

O tom všem jsme si povídali: na co spoléhal Putin, když přepadl Ukrajinu. Proč je Česko pitomý název země a jaký by byl lepší. Nebo třeba proč dal své dceři, narozené v Curychu, jméno Evropa Markéta.

Přeju vám příjemný poslech v pořadí už 200. epizody Jednoho procenta. Moc děkuji za přízeň a za to, že posloucháte.