Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
AUDIO: Nic nového se učit nemusíte. Stačí si vzpomenout, jak jste běhali jako malí, říká učitel běhu Josef Šverma (189)
0:00
-58:49

AUDIO: Nic nového se učit nemusíte. Stačí si vzpomenout, jak jste běhali jako malí, říká učitel běhu Josef Šverma (189)

Tohle je jedno procento Miloše Čermáka.

Já jsem Miloš Čermák a moje jedno procento jsou asi dva centimetry na výšku a necelý jeden kilogram živé váhy.

Jedno procento je taky podcast, který právě posloucháte. Pokud vás o něm zajímá víc, najdete vše na webu mého newsletteru jednoprocento.cz. Partnerem podcastu je zpravodajský server Seznam Zprávy.

Myslím, že vím, co budete dělat, až doposlechnete tenhle podcast. Nebo hned při poslechu. Sednete si na zem a zkusíte, jak rychle či zda vůbec dokážete vstát bez použití rukou. Tak jako jsem to ve studiu udělal já. Dobrá zpráva je, že se mi to povedlo, a to celkem svižně a bez problémů. Což prý znamená, a to zejména po padesátce, že na tom moje tělo ještě není zas tak špatně.

Tvrdí to aspoň Josef Šverma, který je v Česku prvním certifikovaným instruktorem tzv. chi runningu. Co to je? Hodně napoví doména, na které má můj host webové stránky. Běh bez úsilí, tečka cz. “Běhám přes třicet let, ale opravdu milovat jsem se běh naučil až díky chi runningu,” říká.

Na jeho kurzech se zjednodušeně řečeno nenaučíte nic nového, ale vzpomenete si, jak jste běhali jako malé děti.  Stačí pár rad, a už se radikálně změní styl, jakým člověk běhá, říká Josef Šverma. Možná, že ke změně k lepšímu bude stačit už to, když pečlivě budete poslouchat náš rozhovor. Třeba rady o dýchání, náklonu těla či dopadu na střed chodidla.

Dozvíte se mimo jiné i to, že průměrný Čech uběhne maraton za čtyři hodiny a pět minut a udělá při tom 40 tisíc kroků, z nichž každý je dlouhý průměrně metr a pět centimetrů. A nejen to: díky tomu, jak se odráží, překoná do výšky celkem 4,8 kilometrů. Takže je to stejné, jako když vyskáčete a pak zase seskáčete z nejvyšší hory Evropy.

Co tahle čísla znamenají pro styl běhu? To se dozvíte. Stejně jako rady, jak lépe jíst a jak se lépe hýbat, a proč to může znamenat, že se dožijete vyššího věku. Co dělat? Každý den se protahovat, aspoň půl hodiny běhat nebo rychle chodit a dvakrát nebo třikrát týdně posilovat. 

Josef Šverma je optimista a pozitivní člověk. A jakkoli souhlasí s tím, že lidstvo není vždycky v té nejlepší kond ici, doslova i přeneseně, tak rezolutně říká: “Země je plná krásných lidí.” A nejrychleji a nejpříjemněji to zjistíte, když s nimi nebo za nimi doběhnete.

Přeju inspirující poslech, především pokud nás posloucháte při běhu.

0 Comments
Jedno procento
Jedno procento Miloše Čermáka
Jmenuju se Miloš Čermák a tenhle web používám místo poznámkového bloku