AI Inspirace je pravidelná rubrika pro ty, kteří chtějí z generativní AI vytěžit víc než jen pár vtipů na firemní poradu. Najdete tu chytré tipy, triky a prompty, které vám pomůžou pracovat chytřeji, rychleji i zábavněji. Konkrétní způsoby využití AI v práci i v životě, od každodenních úkolů po kreativní experimenty. Nové nástroje, které stojí za pozornost, a originální nápady. Cíl je jediný: inspirace.
Cíl: Myšlenková mapa pomáhá vizuálně identifikovat nápady z existujícího obsahu. Poskytuje jeho rychlý vizuální přehled a strukturu. Pomáhá určit klíčová témata, nápady, ale i mezery a příležitosti. Umožňuje rychlou a efektivní analýzu.
Jak to udělat: Nástroj NotebookLM umí udělat myšlenkovou mapu z různých zdrojů, například z audiozáznamu (přednášky, porady, telefonické hovory), z libovolných textů (článku, studie atd.) i dalších dokumentů. Zdroje lze dokonce i kombinovat a udělat z nich jednu myšlenkovou mapu.
Proč je to užitečné: I když s myšlenkovými mapami běžně nepracujete, rychle jim přijdete na chuť. Je to vlastně taková rychlá a vizuálně přehledná sumarizace (dlouhého textu, záznamu přednášky či debaty atd.). Na rozdíl od textové sumarizace informace propojí tak, jak spolu reálně souvisí. Je to názorné a velmi intuitivní.
Poznámky:
NotebookLM je jeden z nejlepších nástrojů pro práci s daty a se zdroji, které jsou k dispozici. Můžete ho mít v placené verzi (Plus, v rámci předplatného Google One), ale všechny funkce najdete i v bezplatné.
S konceptem “myšlenkových map” přišel britský psycholog Tony Buzan cca před padesáti lety. Vychází z toho, že mozek při řešení či snaze porozumět problémům nepostupuje lineárně, ale spíš podle toho, jaké souvislosti se mu mezi informacemi vybavují. Myšlenkové mapy vizualizují myšlení, a díky tomu podporují kreativitu, zlepšují paměť a usnadňují učení i řešení problémů.
Konkrétní příklady:
Jaký byl příběh Robinsona Crusoe a jak se vyvíjel? Nahrál jsem PDF Plevova českého převyprávění (je k dispozici na webu Městské knihovny v Praze) a vytvořil myšlenkovou mapu. Je velmi podrobná a v podstatě zachycuje celý obsah knihy, ale zajímavým a kreativním způsobem. Zde je část této mapy:
Nebo: dělal jsem podcast Jedno procento s Josefem Šlerkou. Nahrál jsem do NotebookLM celý audiozáznam. NotebookLM udělal přepis na text a pak z něj vytvořil myšlenkovou mapu. Zde je opět část této mapy, pokrývající osobní reflexe, zmíněné v podcastu:
Chcete používat gen AI chytře, originálně a zábavně? Využijte (možná unikátní) “okno”, ve kterém dnes jsme. K použití jsou dnes špičkové modely a nástroje, a i finančně velmi dostupné (často zadarmo). Zjistěte “co, jak a proč” na našich workshopech či přednáškách inspiruj.se. Přijďte například již 13. května odpoledne na workshop AI Pro, aneb jak používat gen AI na jaře 2025 naplno.