Zvládne to, nezvládne? Dokáže odpovědět na všechny otázky? “Zamrzne jako Windows 95” (omlouvám se za hloupý vtip, ale mně se fakt líbí), anebo bude celou dobu v dobré duševní kondici?
Ano, řeč je samozřejmě o americkém prezidentovi, lépe řečeno o debatě, která se vedla před tiskovou konferencí na summitu NATO. Konkrétně na “big-boy press conference”, tedy “tiskové konferenci velkého chlapce”, což ovšem není nějaká přezdívka cynických žurnalistů, ale oficiální (!) nálepka, které této akci dal Bidenův Bílý dům.
Takže to shrneme: jsme v červenci 2024 v situaci, kdy nás za necelé čtyři měsíce čekají americké prezidentské volby, i v samotné Americe často označované za jedny z nejdůležitějších v historii.
Ano, já vím, že takto se mluví v kampaních skoro o každých volbách, a i my s tím máme svou zkušenost. Ale tyhle volby jsou opravdu důležité. Jsme ve zvláštním, z našeho pohledu špatně srozumitelném bodě historie. Tak už to bývá. Za deset let se bude vědět víc.
Možnost A): jsme blízko zlomového bodu, který může změnit všechno, v situaci podobné druhé polovině třicátých let minulého století. Svět funguje zdánlivě normálně, ale blíží se moment, kdy se svět obrátí vzhůru nohama, a my si následně budeme říkat, jak je možné, že jsme to neviděli a nevěděli. Vždyť to pohledem do zpětného zrcátka je tak zřejmé.
Možnost B): svět se už desítky let zlepšuje, a bude se zlepšovat dál, a naše dnešní nejistota pramení jen z toho, že na každé trase jsou někdy zatáčky či díry na vozovce, a a my jsme z nich dnes vyděšení a nejistí, ale ve skutečnosti není žádný důvod se doopravdy bát.
Co je blíž pravdě? Nemám nejmenší tušení.
Ale chtěl bych, aby nejmocnější muž světa (a je to stále americký, nikoli čínský prezident) byl člověk, který si i ve variantě B (když “hovno vletí do větráku”, jak se hezky říká anglicky) bude vědět rady.
A nezlobte se, ale to, že “nezamrzne během tiskovky” a “odpoví smysluplně na všechny otázky” mi přijde jako trošičku nízká laťka. Asi jako kdybychom požadovali, aby maturitu složili všichni, kteří na zkoušku přijdou střízliví a podaří se jim nepozvracet. Je to hezký úspěch, ale asi si rozumíme.
Zpátky k Bidenovi: velký kluk podle analytiků a expertů celkem zvládl, s několika drobnými výpadky, například si Kamalu Harris spletl s Trumpem a prezidenta Ukrajiny s Putinem. Ale to se stane, a říkám to nesarkasticky. Jsem o víc než čtvrtstoletí mladší než Biden, a běžné si pletu jméno vnučky a dcery.
Demokraté do Bidenovy debaty s Trumpem tvrdili, že prezident je zcela v pořádku a že bude i další čtyři roky skvělým prezidentem. Po debatě část z nich “zjistila” (uvozovky píšu úmyslně, protože to samozřejmě museli vědět už dřív), že Biden tak docela v pořádku není, a vyzvala ho k odstoupení z kampaně. Největší škodu způsobili: New York Times a George Clooney.
Biden řekl, že odstoupit nehodlá, a že jediný, kdo by ho k tomu mohl přemluvit, je Bůh všemohoucí. Ale musí mezi osmou ráno a čtvrtou odpoledne, protože to je doba, kdy je Joe Biden skoro vždy v pořádku (opět se omlouvám, ale to je další vtip, který považuju za velmi dobrý).
A tímto jsme tam, kde jsme. V situaci, která je zamotaná a složitá. A která se nás netýká v tom smyslu, že v amerických volbách budeme volit, ale týká se nás proto, že volba amerického prezidenta se nás týká všech, ať chceme nebo nechceme.
Chci se zeptat: čistě pro nás v Česku, co by bylo lepší?
Děkuju za váš hlas.
Reminiscence: Černěnko