Zápisky z četby: Trumpova cla, románová prvotina Woodyho Allena a taky ... víte kolikrát je na Zemi víc kuřat než lidí?
Nedělní čtení.
Miluju cla, říká Donald Trump. Ale co by na to řekl Adam Smith?
Amerika už za rok solaví čtvrt tisíciletí své existence. Touha po nezávislosti měla více motivů, jedním z nich byl však nepochybně i odpor proti britským obchodním restrikcím. Ve stínu tohoto výročí je ještě jedno, mnohem nenápadnější: v roce 1776 vydává Adaam Smith své přelomové dílo "Bohatství národů".
Kritizuje v něm merkantilismus, ekonomickou doktrínu zaměřenou na hromadění peněz, kontrolu obchodní bilance a omezování dovozu. Tedy to, co dnes Trumpova administrativa vrací více či méně zpět do hry. Historie má jako obvykle smysl pro ironii. Nebo ne?
Smith sám by pravděpodobně nebyl překvapen. Dobře rozuměl lidské povaze a věděl, že ekonomické teorie musí v reálném světě koexistovat s politickými zájmy a emocemi. A že ekonomiky se pohybují jako kyvadlo od zavádění protekcinismu až po prosazování volného trhu, a zase zpátky.
Ani Smith jako archetypální zastánce volného trhu nebyl úplným dogmatikem. Podporoval britské Navigační zákony, které kontrolovaly koloniální obchod, s odůvodněním, že "obrana je důležitější než bohatství". Napětí mezi ekonomickou politikou a zahraničně-politickými zájmy existovalo vždycky, a na místě je tak mluvit o pragmatismu, ne dogmatismu.
Současné napětí mezi USA a Čínou má samozřejmě hlubší kořeny než jen obchodní politiku. Jde o střet dvou odlišných systémů: demokratického kapitalismu a autoritářského státního kapitalismu, založeném na nařízeních a subvencích. Smith by obavy Ameriky z toho druhého dnes nepochybně sdílel.
Ale zároveň by asi těžko schvaloval Trumpův simplifikovaný pohled na obchodní bilanci. V jeho pojetí není dovoz "porážkou" a vývoz "vítězstvím", jak to prezident často prezentuje. Smith chápal, že dobrovolná směna je prospěšná pro obě strany, a že omezování dovozu poškozuje především vlastní spotřebitele.
Kdybychom mohli Smithovi poslat zprávu do 18. století, možná bychom ho upozornili, že jeho teorie budou zneužívány jak pro obranu volného obchodu, tak paradoxně i pro jeho omezování. A že svět bude potřebovat více jeho pragmatismu a méně dogmatismu, který se na jeho odkaz nabalil.
Pro nás v Česku je poučení jasné. Jako malá ekonomika nemůžeme určovat pravidla globální hry, ale můžeme se chytře adaptovat. Nemůžeme si dovolit luxus izolacionismu, ale zároveň musíme dbát na diverzifikaci našich obchodních vztahů. nejhorší je jednostranná závisost, a to zejména na těch, kteří se chovají nepředvídatelně nebo dokonce nebezpečně.
Tradičně za tyto státy považujeme Čínu a Rusko. Jedinou novou informací v roce 2025 je to, že k nim asi budou patřit i USA.
(Inspirováno komentářem Jesse Normana v londýnských Sunday Times, vyšlo 6/4/25)
.
Woody Allen vydá v devadesáti svůj první román, oznámilo vydavatelství Simon & Schuster
Kniha "What's With Baum" vyjde 23. září 2025, zhruba dva měsíce před jeho devadesátinami.