Zápisky z četby: Podrobný návod, jak žít do 150 (anebo si to aspoň myslet) ... a porazí "koučka životního štěstí" podcastovou jedničku Joe Rogana?
Nedělní čtení.
Politici často milují sami sebe, s jejich portréty je to však složitější, píší londýnské Timesy
Má Donald Trump rád svůj obraz? Ten, který má sám o sobě ve své hlavě, nepochybně ano. Ale s tím, který visí v parlamentu v Colordu (a jeož namalování zadali republikání, je to horší. “Je záměrně zkreslený, a to do míry, kterou jsem snad dosud nezažil”, prohlásil o něm Trump.
A je fakt, že moc povedený není: vypadá na něm tlustší, se širokým obličej, bez ostrých rysů i vrásek.
Trumpova reagoval “trumpovsky” sebestředně a narcistně, je ho reakce však zase až tak neobvyklá není, píší londýnské Timesy. Se svými portréty byli nspokojeni už mnozí jeho předchůdci.
Například Theodore Roosevelt říkal svému portrétu od francouzského malíře Theobalda Chartrana “mňoukající kočka” a po šesti letech ho nechal zničit. Lyndon Johnson svůj odmítl s tím, že je "tou nejošklivější věcí", kterou kdy viděl.
Dokonce i Ronald Reagan, který dokázal mít sám nad sebou určitý nadhled a uměl být sebeironický, nechal svůj portrét výtvarníka předělat.
Winston Churchill považoval svůj portrét od Grahama Sutherlanda za "špinavý a zhoubný" a jeho sekretářka ho nakonec tajně spálila.
Britští monarchové si se svými obrazy rovvněž užili svoje: Alžběta I. nařídila v pozdním věku své všechny nelichotivé portréty zničit, zatímco Alžběta II. sice z portrétu savného současníka Luciana Freuda předstírala nadšení i z Freudova nelítostného portrétu, ale kritici ho označili za opravdu nevydařený. Jeden obraz dokonce přirovnal k "hororové masce Richarda Nixona".
Nejpozoruhodnější je ovšem příběh portrétu královny Viktorie, který nechala namalovat pro svého manžela prince Alberta. Vypadá na něm nejen dobre, ale dokonce smyslně až svůdne.
Obraz namaloval německý malíř Franz Xaver Winterhalter, v 18. století asi nejoblíbenější portrétista šlechty a panovníků. I v tomto případě odvedl dobrou práci a splnil zadání. Dokonce tak dobře, že tento portrét zůstal 130 let utajen před veřejností.
.
Proč a jak vyhodila (na několik dní) OpenAI svého šéfa Sama Altmana v listopadu 2023? Zde je nová verze tohoto příběhu z Wall Street Journal
Listopad 2023: společnost OpenAI je zhruba rok poté, co představila službu ChatGPT, oceněna na astronomických 86 miliard dolarů. Létají na zasedání správní rady špunty od šampaňského? Nikoli, děje se něco naprosto nepochopitelného. Šéf firmy a nová hvězda technologické průmyslu Sam Altman je propuštěn. Důvod? V nejasném a těžko pochopitelném prohlášení se zmiňuje pouze to, že byl ke správní radě+ “neupřímný”.
Deník Wall Street Journal přinesl ve víkendovém vydání novou verzi tohoto skoro až antického příběhu. Ale nejdříve - jak je u každého dramatu pravidlem - osoby a obsazení:
Sam Altman: Spoluzakladatel a v listopadu 23 dočasně odvolaný generální ředitel OpenAI. Předtím úspěšný investor rizikového kapitálu.
Peter Thiel: Miliardář a investor. Podpořil první investiční fond Sama Altmana a byl jeho mentorem. Dlouhodobě se zajímá o bezpečnost umělé inteligence a zároveň financoval institut Eliezer Yudkowského.
Eliezer Yudkowsky: Významný myslitel a výzkumník v oblasti bezpečnosti umělé inteligence. Jeho institut se zaměřuje na zajištění přátelskosti superinteligentní AI k lidstvu. Je alarmistou, varuje před existenčními riziky spojenými s AI.
Elon Musk: Spoluzakladatel OpenAI, který společnost opustil v roce 2018 kvůli neshodám ohledně směřování vývoje AI. Vývoj umělé inteligence označil za „vyvolávání démona“.
Greg Brockman: Spoluzakladatel a bývalý předseda představenstva OpenAI. Byl považován za blízkého spojence Sama Altmana. Dokumenty sdílené před Altmanovým odvoláním ho popisovaly jako osobu s údajným šikanujícím chováním.
Ilja Sutskever: Spoluzakladatel a hlavní výzkumník OpenAI. Hrál klíčovou roli v odvolání Sama Altmana kvůli ztrátě důvěry a obavám ohledně bezpečnosti AI. Byl překvapen negativní reakcí zaměstnanců na Altmanovo odvolání.
Adam D’Angelo: Nezávislý člen správní rady OpenAI a CEO společnosti Quora. Hlasoval pro odvolání Sama Altmana.
Helen Tonerová: Nezávislá členka správní rady OpenAI a ředitelka strategie pro Georgetown’s Center for Security and Emerging Technology. Ztratila důvěru v Sama Altmana kvůli jeho neupřímnosti a zasazovala se o větší důraz na bezpečnost AI. Hlasovala pro jeho odvolání.
Tasha McCauley: Nezávislá členka správní rady OpenAI a bývalá CEO technologické společnosti. Také ztratila důvěru v Sama Altmana a hlasovala pro jeho odvolání.
Brian Chesky: CEO Airbnb. Byl jedním z kandidátů navržených Altmanem na členství v správní radě OpenAI, ale jeho nominace se zasekly kvůli obavám o jeho loajalitu k Altmanovi.
Mira Murati: Provozní ředitelka (později povýšená na technologickou ředitelku) OpenAI. Po odvolání Sama Altmana dočasně převzala funkci generální ředitelky. Poskytla správní radě důležité informace o Altmanově stylu vedení a jeho údajné neupřímnosti. Nakonec se postavila na stranu zaměstnanců a podepsala dopis požadující Altmanův návrat.
Satya Nadella: CEO společnosti Microsoft, klíčového partnera a investora OpenAI. Jeho reakce a podpora byly zásadní pro další vývoj událostí po Altmanově odvolání.
A nyní vývoj událostí s novými informacemi, které zveřejnil WSJ: