Vítejte v Česku, v zemi v “zóně beta”
Teď ve středu měl ekonom David Marek vynikající přednášku v krásné aule v budově ČNB, na akci Congress CFO, tedy konferenci pro české finanční ředitele.
Byla o tom, že česká ekonomika nemá moc vysoké reálné zadlužení, ale že nebezpečné a budoucnost ohrožující jsou dluhy skryté. Ty vyplývají z toho, co nás dnes možná až tak nepálí, ale do čeho bude třeba v budoucnu masivně investovat. Příklad: dopravní infrastruktura.
Zaujalo mě však něco jiného. Vlastně celkem nenápadný slajd Markovy prezentace, na kterém byl graf s roční mírou fluktuace ve vybraných vyspělých zemích. Fluktuace, jak známo, nám říká to, jak často lidé v té či oné zemi mění zaměstnání.
Česká republika je druhá s nejnižší fluktuací. Hned za Řeckem. Už sousedství právě z touhle zemí naznačuje, že nejde o žádný úspěch. Byť samozřejmě záleží na úhlu pohledu. A na kultuře. Víme, že extrémně nízká fluktuace je například v Japonsku, kde je běžné, že lidé celý život pracují pro jednoho zaměstnavatele.
Lze se na to dívat pozitivně. …