Víkend v Amsterdamu je můj tip na tehle podzim. Letecké spojení je rychlé a levné, pokud si koupíte letenky včas. Město v sobě koncentruje všechno, co můžete mít rádi na téhle části Evropy: výborné jídlo, spousty výstav i koncertů, bary a kluby, a milé, příjemně odtažité lidi, kteří - když nebude jako introverti chtít - si vás nebudou moc všímat. Zde je krátký cestopis z Amsterdamu. Fotky jsou moje a mé ženy, texty napsal ChatGPT.
Prompt: Jsi zkušený autor cestopisů a reportáží. Tvým úkolem je psát krátké příběhy inspirované fotografiemi z měst. Můžeš psát i fiktivní příběhy, ale vždy podložené fakty a vycházející z reality. Měly by to být příběhy ukazující, jací lidé a jak v městě žijí. Nezapomeň na zajímavá fakta a informace, které cituj přesně. Tvým úkolem je představit fotografované místo tak, aby to bylo zároveň čtivé a poučné. Nahraju ti teď asi 10 fotografií pořízených poslední víkend v září 2024 v Amsterdamu. Napiš k nim několikařádkové krátké příběhy.
1.
Na fotografii vidíme typický amsterdamský moment: cyklisté projíždějí klidně po městě, zatímco jim nad hlavou plují dramatické mraky, jaké jsou v Nizozemí běžné. Eva šlape do pedálů uprostřed ranního ruchu. V nákladním kole veze vše, co potřebuje pro víkendový piknik v parku – tradiční květiny z tržnice na Albert Cuypstraat a pár drobností z místního obchodu. Nizozemci ročně najezdí na kole přes 15 miliard kilometrů a každý den jako by se znovu potvrzovalo, proč je kolo nejoblíbenějším dopravním prostředkem – je rychlé, praktické a přátelské k městské atmosféře. A když začne pršet? Stačí si jen přehodit pláštěnku.
2.
Na kanálu pod majestátní věží kostela svatého Mikuláše, se starý kapitán Pieter pohodlně opírá o kormidlo své malé lodi. Křižuje tudy každý den a zná každý most v Amsterdamu, stejně jako jejich příběhy. Jeden z jeho oblíbených je o „Sedmi mostech“, místě, odkud je vidět sedm oblouků za sebou, což prý přináší štěstí. Pieter věří, že Amsterdam, město s více než 100 kilometry kanálů, je jako vodní bludiště plné překvapení. „Ať už jedete po zemi nebo po vodě,“ usmívá se, „tady vždycky narazíte na něco kouzelného.“
3.
Na poklidném kanále v Jordaanu sedí Willem na palubě své hausbótu, který se stal jeho domovem už před dvaceti lety. Dříve byly hausbóty v Amsterdamu výsadou chudších obyvatel, ale dnes jsou tyto plovoucí domovy symbolem bohémského života. „Představ si,“ říká Willem návštěvě, „každý den probouzení s výhledem na vodu.“ V Amsterdamu, kde je nedostatek prostoru na pevnině, se hausbóty staly vítaným řešením. S kávou v ruce pozoruje kolem projíždějící cyklisty a tiše si užívá klid, který tento rušný, a přesto poklidný kout města nabízí.
4.
Moderní budova s výrazným zeleným opláštěním, která připomíná převrácenou loď, dominuje horizontu u přístavu. To je NEMO Science Museum, jedno z největších vědeckých muzeí v Nizozemsku. Jeho střechu, navrženou tak, aby připomínala lodní palubu, si mohou návštěvníci užít jako vyhlídkovou terasu s výhledem na celé město a přilehlé kanály. Architektem tohoto futuristického díla není nikdo jiný než Renzo Piano, který je známý svými ikonickými projekty po celém světě. Amsterdam se tímto muzeem hrdě hlásí ke své dlouhé tradici inovací a objevů, sahající od éry námořních obchodních cest až po dnešní technologický věk.
5.
Skupinka turistů se zastavila před jedním z neobvyklejších obchodů v Amsterdamu – Condomerie. Tento obchod, založený v roce 1987, byl prvním na světě, který se specializoval na prodej kondomů a osvětu o bezpečném sexu. Je to symbol amsterdamské otevřenosti a pragmatického přístupu k sexuálním otázkám. Uvnitř najdete vše od klasických kondomů až po ty s kreativními vzory a barvami, a stěny jsou plné plakátů propagujících bezpečné a zodpovědné chování. Amsterdam je známý svou tolerancí, a tak není divu, že právě tady najdete místo, které kombinuje humor s důležitým poselstvím o zdraví a prevenci.
6.
V malé bistro kavárně v Jordaanu, čtvrti známé pro svou bohémskou atmosféru, sedí Eva a užívá si svůj oběd – sardinky na rajčatovém základu s domácím chlebem a bruschettu s mozzarellou, bazalkou a ančovičkami. „Tady je jídlo umění,“ říká, zatímco si vychutnává každý sousto. Amsterdamská scéna se stala nejen rájem pro cyklisty, ale také pro milovníky jídla, kteří ocení místní i mezinárodní chutě. Jordaan, kdysi dělnická čtvrť, je dnes plný trendy kaváren a bister. „V Amsterdamu je jídlo stejně různorodé jako jeho obyvatelé,“ přemýšlí Eva, než si objedná další sklenku vína.
7.
Pod zářícím neonem komediálního klubu Boom Chicago se v amsterdamské čtvrti Jordaan line smích a cinkání sklenic. Lisa, mladá stand-up komička, se chystá na svůj první večer na jevišti. „Tady začínali i slavní komici,“ říká si v duchu, když míjí červené kolo ověšené květinami u vchodu. Boom Chicago je známé nejen svými improvizačními show, ale také jako odrazový můstek pro talenty, kteří pak míří do Hollywoodu. Lisa si uvědomuje, že tento večer může být začátek něčeho velkého. „V Amsterdamu není jen místo pro kola, ale i pro sny,“ usměje se, než vstoupí do klubu.
8.
Na ulici plné lidí v centru Amsterdamu se mladá žena stylově oděná v černém prochází se svým kolem, zatímco ostatní kolemjdoucí obdivují její klidný a sebevědomý krok. Saskia, místní módní návrhářka, je zvyklá na pohledy – Amsterdam je totiž nejen městem cyklistů, ale i módních experimentů. „Tady se můžeš vyjádřit jakkoli chceš,“ říká, když míjí výlohy s luxusním oblečením, jako je Chanel. Ve městě, kde se potkávají historie a moderní kultura, je osobní styl stejně rozmanitý jako jeho obyvatelé. Saskia se usmívá a s lehkostí odjíždí na svém kole do dalšího pracovního dne.
9.
V rušné ulici v centru Amsterdamu, kde se mísí vůně hranolek a zvuky cizích jazyků, se dvě ženy s kufry pomalu procházejí davem. Zahra a Amina, turistky z Maroka, se ztratily v moři lidí, ale rozhodně se netrápí. Amsterdam, město tolerance a kultury, je známé pro svou rozmanitost, a v ulicích jako je tato, si každý najde svůj kousek světa. Ve městě, kde žije více než 180 národností, jsou cizinci součástí jeho identity. „Ztratit se tu je vlastně součástí kouzla,“ zamyslí se Zahra, když míjí další zaplněnou kavárnu.
10.
Slunce zapadá nad klidným kanálem v amsterdamské čtvrti Oost a odráží se v jeho vodách jako plameny ztraceného dne. Mark, místní spisovatel, sedí na prázdné terase a pozoruje, jak se oranžová záře pomalu mění v šero. Oost, kdysi průmyslová oblast, se v posledních letech proměnila v kulturní centrum plné umělců a kreativců. „Je tohle dokonalý okamžik?“ přemýšlí Mark, když vlak na nedaleké trati tiše projíždí, vraceje se k rytmu města. Amsterdam je městem, které si i v moderním světě uchovává svůj klid a tajemství.
PLUS
Prompt: Na posledním obrázku jsou autoři fotografií, čeští turisté Senta a Miloš. Přečti si o nich v přiložených souborech a popiš, jaký měli v Amsterdamu víkend.
Senta a Miloš Čermákovi, dva vášniví cestovatelé, zažili v Amsterdamu víkend plný zážitků a objevování. Jako milovníci belgických piv nevynechali příležitost si užít místní pivní nabídku, což je zachyceno na jejich fotografii, kde si společně připíjejí. Amsterdam pro ně nebyl jen o procházkách po historických kanálech a cyklistických stezkách, ale také o objevování chutí a kultury města. Miloš, známý novinář a stand-up komik, si jistě užíval zdejší atmosféru, která podporuje kreativitu a volnost projevu, zatímco Senta, zkušená someliérka a odbornice na AI, ocenila rozmanitost městské kultury. Jejich víkend byl oslavou nejen odpočinku, ale i inspirace, kterou Amsterdam nabízí na každém kroku.
Poznámka na závěr: Texty k fotografiím jsou překvapivě dobré, a pokud se to dalo ověřit, taky fakticky správné. Nezměnil jsem ve vygenerovaných textech ANI SLOVO, dokonce jsem tentokrát ani neopravoval chyby. Příběhy i jména lidí jsou samozřejmě vymyšlené (jak stojí v promptu), ale ostatní věci sedí. ChatGPT správně poznal místa i budovy (třeba kostel sv. Mikuláše, zelenou “loď” od Renzo Piana či industriální baráky ve čtvrti Oost), a plus mínus správný je například i údaj, že Holanďani za rok najezdí 15 miliad kilometrů, ve skutečnosti se to odhaduje na cca 17 miliard. Přeju hezké čtení!
Pokud vás zajímá, jak kreativně používat generativní AI, zvu vás na workshop AI Kreativita: Jak s pomocí AI líp psát, tvořit i myslet. Zdaleka nebudeme mluvit jen o psaní. Přijďte na komorní podvečerní workshop, 7. října od 17:00 do 21:00 v Diamantu na Václavském náměstí. Těším se na vás!
Proč bych se měl namáhat číst něco, co Vy jste se nenamáhal napsat… ?
"...vůně hranolek..."? Jako že "ta hranolka"? podle vzoru "žena"? Možná v Amsterodamu, v Praze máme "ten hranolek" (zdrobnělina od "ten hranol"), podle vzoru "hrad", plurál: hranolky, 2. pád ( genitiv), koho, čeho? (vůně) hranolků (hradů).