Segedín se šesti? Jedno z nejlepších a nejjednodušších českých jídel. Ale nic, co o něm víte, asi není pravda #boomervkuchyni
Už 5. díl seriálu o jídlech, která psala historii. Po italském salátu z Mexika, americké Číně, indické specialitě ze Skotska a kuřeti z Kyjeva je tu konečně něco z Česka. Tedy Maďarska. Nebo ...?
Je to jeden z nejoblíbenějších českých gastronomických omylů. A ochotně napravovaných, těmi znalými. Totiž že segedínský guláš nevznikl v maďarském městě Szegedu, a dokonce s ním ani nemá nic společného.
Ale v Maďarsku vznikl, podle legendy v roce 1846, a proslavil ho básník Sándor Petőfi. Jeden z nejznámějších maďarských literátů (se slovenskými kořeny) ho však taky nevymyslel. To se připisuje jeho méně známému kolegovi Jozsefu Székelymu.
A jako mnoho jiných jídel vzniklo i toto vlastně omylem. Třiadvacetiletý Petőfi a o dva roky mladší Székely se sešli v restauraci Komló Kert v Pešti, která je dnes součástí Budapešti. Bylo déle po poledni a hostinský už neměl žádné z původně připravených jídel. V kuchyni bylo jen vařené kysané zelí a zbytek vepřového guláše, v Maďarsku samozřejmě “perkeltu”.
“Smíchejte to a servírujte!”, prohlásil Székely, což byla věta pro segedínský guláš významem srovnatelná s Galileovou “A přece se točí!” pro astronomii. Hostinský pokrčil rameny a přinesl požadovan…