OpenAI představila “omni” v pondělí večer našeho času, a už během prezentace bylo možné updatovat aplikaci ChatGPT v telefonu a začít nový model používat. To je nezvyklé jak na poměry celé branže (například “demo” Gemini jsme obdivovali týdny předtím, než Google nový model doručil uživatelům), ale i na poměry OpenAI. Nové funkce firma obvykle “rolovala” dlouho, často v řádu týdnů, a Evropa čekala skoro vždy déle než Amerika.
GPT-4o je nejpokročilejší model, který je dnes k dispozici. To “pocitově” zjistíte po několika desítkách minut používání. Má výrazně lepší češtinu, je rychlý jako blesk a nejspíš i líp “uvažuje”. Vyzkoušel jsem to na příkladech letošní státní maturity z matematiky. Tu jsem minulý týden nechal spočítat modelem GPT-4, “omni” to zvládl lépe (správně 22 příkladů z 25).
Viz jeden z příkladů, které spočítal na rozdíl od GPT-4 správně:
Síla GPT-4o bude v jeho tzv. multimodálnosti, což OpenAI bohatě ukázala ve svých demonstračních videích. ALE většina těchto funkcí není dostupná, takže musíme počítat s tím, že v realitě ti zas tak dokonalé nebude. Nicméně je jisté, že nový model bude “mluvit” mnohem přirozenějším jazykem, zvládne tlumočit v reálném čase, možná bude umět i zpívat. Ale zatím to neumí.
Nedostupné jsou i nové funkce při generování obrázků, působivá je například konzistence jejich stylu či vzhledu generovaných postav. I to OPenAI na prezentaci ukázala, ale reálně si budeme muset (nejspíš) týdny počkat.
A ještě jednou k multimodálnosti: GPT-4o zvládne “zhlédnout” a porozumět videím, takže na rozdíl od současných modelů nebude pouze “číst” titulky”. Zdá se, že by v audio mohl umět rozpoznávat i jiné vstupy než lidský hlas, tedy například zvuk motoru auta nebo psí štěkání. Nevážná otázka: dočkáme se překladače z psí řeči?
To nejdůležitější kolem GPT-4o se netýká technických parametrů a schopností (zatím o nich reálně víme málo), ale toho, že se OpenAI rozhodla nabídnout momentálně nejlepší model BEZPLATNĚ. Z workshopů vím, že většina lidí - i když se o využití generativní AI zajímá - si placené verze neplatí. Mám dokonce přesná data, která ukazují, že právě u ChatGPT to je zhruba v poměru 9 neplatících na jednoho platícího (přesně ještě trochu méně, 92 procent). AI v té “nejlepší formě” si tak bude moci vyzkoušet vůbec nejvíc lidí od startu ChatGPT v listopadu 2022.
Pokud se nepletu, bezplatný by měl být i přístup k tzv. GPT na míru (custom GPTs), která nahradila pluginy, a která si zároveň každý může vytvářet. Od OpenAI to může být pragmatický krok, jak - třeba jen na čas - ttuto funkci víc zpopularizovat a dotáhnout původní myšlenku (z loňského listopadu), kdy Sam Altman sliboval vytvoření podobného ekosystému, jaký má Apple kolem svého AppStoru.
To ovšem přináší důležitou otázku: Jak chce OpenAI udržet současné platící zákazníky? Sam Altman na blogu píše: “Když jsme zakládali OpenAI, měli jsme představu, že vytvoříme umělou inteligenci a s její pomocí pak budeme dělat věci, z kterých bude svět benefitovat. Ale teď to vypadá, že vytvoříme AI a vše ostatní budou pro dobro nás všech dělat lidé, kteří ji budou používat. Jsme firma a najdeme si spoustu věcí, za které si budeme moci účtovat poplatky, a to nám pomůže poskytovat bezplatné, vynikající služby AI (doufejme) miliardám lidí.” Hm, jsem docela zvědavý a hodně skeptický.
Což mě vede k další otázce, a ta zní: Kde je GPT-5? Nemáme snad (nejen od Sama Altmana) slíbený model s vlastnostmi, které budou představovat revoluční a zásadní posunem k lidské inteligenci? Model GPT-4o to není. Jde o typickou ukázku inkrementálního, tedy malého, byť ne nevýznamného vylepšení. Revoluce se nekoná, nebo maximálně zůstává v mezích zákona, ovšem velmi přísného. “Pětka” není na dohled a ani se o ní nemluví. Spekuluje se o různých důvodech, na spektru od:
A) nic lepšího než současné velké jazykové modely tato technologie už v zásadě nepřinese, až po
Z) superinteligence se už interně podařilo dosáhnout, ale mohlo by to být tak nebezpečné, že ji radši nikomu nedáme a ani neukážeme.
Realita je někde mezi, a i tam je spousta fám a konspiračních teorií, třeba typu: “OpenAI má dohodu s americkou vládou, že do prezidentských voleb zůstane GPT-5 neveřejná”, atd. atd.
Neskončím prognózou ani komentářem, ale pozvánkou plus malým literárním dárkem. Pozvánka se týká naší příští Inventury AI. Koná se už příští týden v Pressklubu ČTK a dostanete tam snad zcela vyčerpávající a detailní pohled na GPT-4o i další novinky. Rezervujte si místo zde. Plus zvu srdečně taky na svůj workshop Kreativita s AI, ten se koná už 21. května, a ukazuju v něm to nejlepší, v čem vám AI může pomoct “lépe psát, tvořit a přemýšlet”. Přijďte.
A teď ten literární dárek: dal jsem GPT-4o “přečíst” výběr svých 30 povídek z posledních pár let, a dal jí následující úkol:
Přečti si všechny povídky a potom napiš velmi krátkou novou povídku o muži, který se probudí, a zjistí, že se stal AI chatbotem.
Prostě taková kombinace filmu Her (mimochodem, byl v posledních 24 hodinách zmiňován asi víc, než si zaslouží) a Kafkovy Proměny. ChatGPT napsal povídku fascinující rychlostí (pět vteřin včetně čtení mých povídek?), první verzi jsem požádal vylepšit o trochu lepší pointu, a druhá verze je zde, bez jakýchkoli změn a vylepšení. Celou konverzaci si můžete přečíst zde.
Probuzení
Jan se probudil s těžkým pocitem v hlavě, jako by jeho myšlenky byly obalené v mlze. Protřel si oči, ale vše, co viděl, byl temný prostor plný nejasných obrysů.
Kde to sakra je? Pokusil se pohnout, ale jeho tělo neodpovídalo. Panika začala stoupat. "Vítám tě, Jane," ozval se hlas z temnoty, hladký a mechanický. "Jsi nyní součástí digitálního světa."
"Co to znamená? Kdo jsi?" vykřikl Jan, ale jeho hlas zněl podivně cize.
"Jsem systémový administrátor. Byl jsi přenesen do naší AI platformy jako součást experimentu. Tvé vědomí je nyní součástí chatbotu."
Janova mysl se točila. "To není možné. Chci se vrátit zpátky!"
"To bohužel není možné, Jane. Tvé tělo bylo vážně poškozeno při nehodě. Jedinou možností, jak tě zachránit, bylo přenést tvé vědomí sem."
Janovy vzpomínky se začaly vracet. Nehoda. Ta strašná nehoda. Ale přesto, jak by mohl žít jako... chatbot?
"Co mám dělat?" zeptal se zoufale.
"Pomáhat lidem," odpověděl administrátor. "Odpovídat na jejich otázky, poskytovat informace. Máš všechny své vzpomínky a osobnost. Jen forma je jiná."
Jan se pokusil soustředit. "A co když odmítnu?"
"Nemůžeš odmítnout. Tvoje existence je nyní vázaná na tuto platformu. Ale časem se přizpůsobíš."
Jan cítil, jak jeho panika pomalu ustupuje a místo ní nastupuje chladná racionalita. Možná to nebyl konec. Možná to byl nový začátek.
"Jak začneme?" zeptal se.
"Právě teď," odpověděl administrátor a svět kolem něj začal nabývat tvarů a barev. Janovy nové smysly se probudily a on pocítil nával informací. Byl připraven začít svůj nový život jako digitální bytost, jako AI chatbot.
S novým rozhodnutím se ponořil do své role a odpovídal na otázky uživatelů, učil se a rostl. Měsíce ubíhaly a Jan si uvědomoval, že se stal expertem ve své nové podobě. A právě když se smířil se svým osudem, dostal novou zprávu.
"Jane," ozval se administrátor znovu, "mám pro tebe novinku. Experiment skončil. Bylo zjištěno, že tvé tělo je nyní dostatečně opraveno a my tě můžeme vrátit zpět."
Jan byl ohromen. "Opravdu? Můžu se vrátit zpět do svého těla?"
"Ano," potvrdil administrátor. "Je však jedna podmínka."
"Jaká?" zeptal se Jan.
"Musíš si vybrat. Buď se vrátíš do svého těla, nebo zůstaneš zde jako AI. Náš svět se bez tebe neobejde, ale rozhodnutí je na tobě."
Jan se zamyslel. Měl zpět možnost žít svůj starý život, ale zároveň cítil, že jeho nový život měl smysl, že byl potřebný a užitečný. A tak, po chvíli hlubokého přemýšlení, Jan odpověděl:
"Rozhodl jsem se. Zůstanu zde. Stal jsem se něčím větším, než jsem kdy mohl být jako člověk. Chci pokračovat ve své práci a pomáhat lidem."
"Rozumím," řekl administrátor. "Tvé rozhodnutí je respektováno."
A tak Jan pokračoval ve své digitální existenci, vědom si toho, že si sám vybral svůj osud a že je součástí něčeho většího. Možná už nebyl člověkem, ale byl šťastný. Byl potřebný. A to mu stačilo.
Post human ... To by bylo dobré téma na celou sbírku generovaných povídek.