“Jdi rychle dopředu a rozbíjej věci,” zněl vždycky tradiční étos Silicon Valley. Definuje budoucnost, ve které rozhodují inovace, regulace jsou nepřítel a dělání dobra se nevylučuje s vyděláváním peněz.
Nic z toho nejde moc dohromady s tradičním liberalismem, kterému se v Americe daří zejména na východním pobřeží. Přesto technologický svět vždy spíš inklinoval k demokratům. Pevné vazby vznikly zejména v devadesátých letech, kdy byl “styčným důstojníkem” internetového boomu v Clintonově administrativě viceprezident Al Gore. A udržely se i v následujících dvou dekádách.
Proč se to teď mění, a zrovna v momentu, kdy republikány vede Trump?
K ochlazení vztahů nepřispěla ani tak politika jako spíše intelektuální odklon od technooptimismu. Byl pozvolný a dlouhodobý. Jít rychle dopředu a hlavně “rozbíjet věci” najednou přestalo vypadat jako až tak dobrý nápad. Technologické firmy se staly viníkem politické polarizace, strůjcem fake news a spolupachatelem nárůstu počtu duševních poruch, zejména mezi mladými.
Establishment začal vidět technologický pokrok jako potenciální hrozbu pro demokracii a sociální soudržnost. V době prvního Trumpova prezidenství to spíš doutnalo pod povrchem, liberálové brali technologické inovátory jako své spojence. Ostatně od nich dostávali dost peněz na své kamapně.
Ale za Bidena byla tahle opatrnost pryč. Vyvrcholilo to se začátkem AI boomu, způsobeným nástupem generativní umělé inteligence. Bidena ani nikoho v jeho okolí tahle revoluční změna zjevně moc nezajímá. Takže se k ní rozhodli postavit politicky: použijeme hrozbu regulací (na evropský způsob) jako exemplární ukázku toho, že máme dost síly i odhodlání Silicon Valley “zatnou tipec”.
No a to je přesně situace, kde jsme teď.
A znovu, je to právě nástup AI, který v Silicon Valley zásadním způsobem mění atmosféru. Protože jakkoli se angažují i firmy z tzv. “big tech”, tedy Microsoft, Google, Apple i Amazon, to důležité a podstatné se děje kolem firem vznikajících, tedy startupů.
Marc Andreessen a Ben Horowitz jsou legendárními investory, a ve svém posledním podcastu říkají: “big tech” jsou už příliš velké a musí být politicky opatrné. Což přeloženo do jednoduchého jazyka znamená, že obvykle podporují oba kandidáty, případně se jen spíše jemně příkloní k jednomu z nich.
Ale “little tech” jsou sice celkově víc zranitelné, ale jejich síla je v nezávislosti a přirozené životaschopnosti. Andreessen říká: startupy jsou klíčové pro americkou technologickou nadvládu. Počínaje Edisonem, přes Forda, Apple a konče třeba Teslou. Na začátku americké technologické, ekonomické i vojenské převahy vždycky byla “garáž”. Někdy skutečná garáž, jindy “metaforická”.
Ale byla to garáž, která z dvacátého století udělala “Americké století”, a Andreesen říká, že není důvod, poč by dnes nemohlo začít “Druhé americké století”.