Reverzní snobství? Láhev vína za pade a ztlumený termostat #27
(22/9 - Cestou na představení v Budějovicíctam jsem se stavil v Lidlu a kromě běžného nákupu koupil také láhev levného novozélandského pinotu. A napsal text, který jsem měl už asi týden v hlavě.)
Dovolte otázku, než začnete číst. Koupili byste si dnes odpoledne v nějakém pražském supermarketu láhev vína za padesát korun? Pokud se kroutíte a šklebíte, a máte na jazyku větu: “To ses snad zbláznil?”, pak tenhle článek je přesně pro vás.
Ale ještě než začnete číst, skočte si pro to víno. Jestli bude bílé, tak si ho vychlaďte, a jestli červené, otevřete ho a nechte vydýchnout. Říkáte, že je to u takhle levného vína nesmysl? Další důvod číst dál.
Hotovo?
Nalijte si skleničku a pusťte se do čtení. Jste připravení? Takže se napijte, poválejte víno “za pade” na patře a zavřete oči. Představte si vinice, zalité slunečními paprsky, kde hrozny zrály a kde je trhaly prsty brigádníků.
Představte si sympatického vinaře, který vše sleduje ostřížím pohledem, připravený nabídnout to nejlepší, co slunce a půda mohou nabídnout. Mimořádný mok s božskými parametry
Už jste se napili? Dobře, můžete číst dál. A začneme zostra, tedy citáty.
Žádná láhev vína by neměla stát víc než deset dolarů.
Jestli je víno levnější než balená voda, neznamená to, že víno je špatné, ale že voda je předražená.
Vinaři jsou nejufňukanější lidi, kteří existují.
To jsou slova muže, který ukázal, že jediným, co opravdu činí vinařský byznys tak lukrativním a exkluzivním odvětvím, je snobství bohatých lidí. Fred Franzia neměl nic proti bohatým lidem. To se v Americe nenosí. Sám chtěl zbohatnout, a povedlo se mu to.