Prosíme naše dobře placené konzultanty, aby poslední zhasnul
Tohle není newsletter, který vám slíbí, že vám NIC neuteče. Protože rychlost, s jakou generativní AI nastupuje, je bezprecedentní. Ale NĚCO vám neuteče, a jsem si skoro jistý, že se vám TO může hodit.
Zde je přehled nejzajímavějších událostí, novinek a tipů z oboru generativní AI za poslední týden. Mimo jiné se dočtete:
kdo vyhraje? OpenAI, Google, nebo někdo úplně jiný?
jak si loni vedla OpenAI finančně?
co dělá Bílý dům?
a co na to všechno říká Věštec z Omahy?
a ještě Snoop Dogg
kde najdete tipy o ChatGPT v češtině?
jste Yuddita?
Synthesia
AI hits
Audiopen
a poslední ať zhasne
…
Událost týdne:
Kdo bude vítěz v bitvě o nejlepší generativní AI? Je docela možné, že to nebude společnost OpenAI, ani Microsoft, který patří k jejím největším investorům, ale ani Google, který oběma dýchá na záda. Proč? V téhle hře se hraje s otevřenými kartami, zjednodušeně řečeno.
Tvrdí se to v interní dokumentu Googlu, který unikl na server Discord.
(Mimochodem, Discord je služba, o které komentátor Martin Fendrych napsal, že je to “nevýznamná sociální síť s rasistickým nádechem”, a když za to dostal “za uši”, tak bez dalšího vysvětlení zbyla v článku jen “sociální síť”. Ale stane se!)
Ale vraťme se zpátky na Discord.
V uniklém dokumentu stojí, že navzdory velkým investicím “se zdá, že Google a OpenAI nemají žádnou konkurenční výhodu”. "We Have No Moat, And Neither Does OpenAI", píše se v dokumentu.
Takže když v souvislosti s AI narazíte na anglické slovo “moat” (v překladu znamená “vodní příkop”), pak je to narážka na to, že dnes sice v generativní AI dominují OpenAI a Google, ale ani jedna z těchto firem se dostatečně “neopevnila” před potenciální konkurencí. Jejich jazykové modely mají otevřený zdrojový kód, takže se kdykoli může vynořit někdo, kdo ostatní převálcuje.
Jak se ukázalo, autorem dokumentu je Luke Sernau, který ho publikoval interně v Googlu někdy v polovině dubna. Následně ho sdílely a diskutovaly stovky, možná spíš tisíce zaměstnanců této firmy. No a pak se objevil na Discordu.
Ten důležitý “take-home message” je následující: jsme uprostřed revoluce, a to je vždycky závod, ve kterém zvítězí ten nejlepší. Nebo ten, kdo vyběhl dřív než ostatní. Ale ukazuje se, že 1) ta revoluce je opravdu velká a zásadní, a 2) závod má své favority, ale vítězen se může stát kdokoli.
Berme to jako další argument pro tvrzení, že dnešní boj o dominanci v AI je největším technologickým i byznysovým příběhem naší doby, a to MINIMÁLNĚ od nástupu webu v 90. letech.
Plus další události:
OpenAI je startup se vším všudy. Tři důvody: 1) slyšíme a čteme o něm VŠUDE, 2) v roce 2022 prodělal 540 miliónů dolarů, ale nikomu to ani trochu nevadí, 3) ve stejném roce vydělal jen 28 miliónů dolarů. Budou čísla za rok 2023 lepší? Nevíme. Ale nikoho to moc netrápí, a to ani CEO firmy Sama Altmana. Podle něj firma plánuje získat až 100 miliard dolarů dalších investic v následujících letech.
Prezident Biden už osobně testoval ChatGPT, referovala CNN. Ve čtvrtek se také neočekávaně zastavil na schůzce, kterou svolala viceprezidentka Harrsiová a které se zúčastnili šéfové firem Google, Microsoft, Anthropic, OpenAI a dalších, které se zabývají umělou inteligencí (oficiální factsheet Bílého domu). Jak Biden řekl, to, co dělají, představuje “ohromný potenciál, ale i ohromné nebezpečí”.
Legendární investor Warren Buffet je další celebritou, která je nadšená - a zároveň trochu vyděšená - z AI. Službu ChatGPT mu ukázal jeden z jeho mnohaletých kamarádů, a pokud tipujete, že to byl Bill Gates, tak máte pravdu. (A ano, je to ten samý Bill Gates, který před časem na svém blogu napsal, že generativní AI je po grafickém rozhraní osobních počítačů, které objevil počátkem 80. let, druhou velkou technologickou revolucí v jeho životě.) Buffet si jako starý pán může dovolit malou extravaganci, a tak nepřirovnal ChatGPT k nějakým ikonkám na obrazovce monitoru, ale rovnou k atomové bombě. "Vím, že se nám ji nepodaří od-vynalézt, a my v minulosti z velmi dobrých důvodů podobně vynalezli během 2. světové války atomovou bombu,” řekl Buffet.
Když jsme u celebrit objevujících generativní AI, pak americký Snoop Dogg to řekl naprosto jasně. A srozumitelně. Byť pokud chcete mít plný zážitek, pak to je mnohem lepší v originále. Rapperská poetika není v češtině úplně stoprocentně autentická. Ale i tak: ‘Když vidím tuhle s*ačku, tak si říkám, co se to děje? A slyšel jsem toho týpka, toho starýho týpka, co vytvořil umělou inteligenci, jak říká: "Tohle není bezpečný, protože umělá inteligence má vlastní rozum a tyhle svině si začnou dělat vlastní s*ačky. Říkám si, to jsme teď v nějakým zasraným filmu, nebo co? Co to kurva je?’
Programátor a publicista David Grudl vymyslel nové hezké české slovo “uměligence”, a hned si zaregistroval doménu s tímto jménem. Najdete tam zajímavé tipy a postřehy k používání ChatGPT, psané srozumitelně a zároveň zasvěceně.
Microsoft si za únorovou investici v celkové výši 10 miliard dolarů do společnosti Open AI koupil exkluzivní přístup k jazykovému modelu GPT-4, v oboru AI je však i nadále na “nákupech”. Společně s firmou AMD oznámil projekt s kódovým označením Athena, jehož cílem je vytvořit AI mikroprocesor, a omezit dominanci firmy Nvidia (která drží na trhu čipů pro AI cca 80procentní podíl). Microsoft dá do projektu cca 2 miliardy dolarů a budou se mu věnovat řádově stovky zaměstnanců.
Urban Dictionary hlásí nové slovo: Yuddite! Neboli “člověk, který věří teorii Eliezera Yudkowského, že technologie dospěla do momentu, kdy je vinou vývoje umělé inteligence nevyhnutelné, že lidstvo vyhyne.” Yudkowski (43) je americký expert na AI, který se stal jednou z největších hvězd oboru, ale v posledních měsících je čelním skeptikem, co se týče jeho budoucnosti. V rozhovoru pro časopis Time z konce března říká, že pozastavení vývoje AI, které požaduje část jeho kolegů a vědců, nebude stačit. “Jedinou šancí je vývoj a výzkum AI úplně zastavit,” říká.
Tipy na nástroje, aplikace, služby atd.
Synthesia: vytvořte videa (například pro marketingové nebo tréninkové účely), ve kterých využijete AI avatary. Scénář buď vygeneruje jazykový model, nebo použijete svůj. Aplikace podporuje češtinu.
AudioPen: Diktujte nápady, klidně i nesouvislé myšlenky, a AI z toho pak udělá jasný a srozumitelný, dobře čtivý záznam (v angličtině).
CharacterAI: “avatary” fiktivních i existujících osob, s kterými můžete konverzovat. Případně si vytvořit vlastního. Mimochodem, kdo by si nechtěl popovídat s Elonem Muskem?
AIhits: skladby generované AI mají už vlastní hitparádu a žebříček.
Gigabrain: pokud máte rádi Reddit, protože je takovou “kolektivní inteligencí” webu, pak oceníte aplikaci, která umí “prohledávat” komentáře právě na Redditu, a pak odpovědět na každou vaši otázku. I s odkazy na dotyčné komentáře, které se tématu věnují.
Názor: Ohrožuje ChatGPT “obry”?
V byznyse jsou trpaslíci, běžné firmy a obři. Obři jsou na tom většinou dobře, protože mají oproti ostatním konkurenční výhodu. Protože jsou “obři”, to je jednoduché. To platí skoro vždycky. S jedinou výjimkou: a tou jsou momenty revolucí a disrupcí.
Podaří se generativní AI porazit nějaké obry? A pokud ano, tak jaké? Častým tipem je Google. Firma tak vlivná, úspěšná a velká, že by ještě před půl rokem nikdo nevěřil, že ji může hrozit jakékoli nebezpečí. Jenže dnes říkáme: jestli někde mají kvůli ChatGPT “zalehnout na matrace”, pak právě v Googlu.
Jestliže Google před více než 20 let změnil internetové vyhledávání tím, že ho učinil snadným a dobře fungujícím, dnes to jazykové modely slibují posunout ještě o “level” výš. S “celým webem” najednou budete moci mluvit přirozeným jazykem, o výsledcích diskutovat atd.
I proto investuje Microsoft do AI, konkrétně společnosti OpenAI, tolik peněz. Bing není moc dobrý vyhledávač a Edge zase moc populární browser. Dokáže využití modelu GPT-4 učinit tyhle nástroje sexy? Uvidíme.
Jenže možná ještě víc by se měli o budoucnost ptát lidé v konzultačním nebo poradenském byznysu. Zatím možná ne korporace, které víc než skutečnou radu potřebují “razítko” od renomované firmy s dobrým jménem. Ale pro střední a hlavně malé firmy už dnes představuje ChatGPT v podstatě srovnatelnou alternativu.
Zkuste tenhle prompt, třeba i v češtině:
Jsi zkušený konzultant, na úrovni nejlepších konzultantů firem jako McKinsey nebo PWC. Máš detailní znalosti o oboru, v kterém moje firma podniká, a dokážeš je aplikovat v kontextu dnešní ekonomiky. Jsem ředitel firmy, která [zde stručný popis zaměření a byznysu firmy, včetně počtu zaměstnanců a obratu, zákazníků atd.]. Potřebuju od tebe pět nápadů, jak inovovat a podpořit současný byznys, a to v horizontu 1, 2 a 5 let.
Například, můžete samozřejmě chtít cokoli jiného, a následně pak o návrzích ChatGPT diskutovat. Netvrdím, že dostanete geniální radu, díky které uděláte ze své malé firmy novou hvězdu trhu. Ale to vám nezaručí ani konzultant jakékoli prestižní firmy. Dost možná nakonec na inovace či nové věci přijdete sami.
ALE co vám ChatGPT může zajistit, je trpělivý a neúnavný parťák pro přemýšlení a brainstorming. Co víc, je k dispozici kdykoli. A neúčtuje si hodinovou ani jinou sazbu. Zkuste to. Budete překvapeni. Nemáte malou firmu, ale jste naopak konzultanti, kteří těmhle firmám radíte?
I vy máte šanci se s ChatGPT poradit. Jsem si jistý, že vám vymyslí novou kariéru.
P.S. Generativní A.I. není tsunami, která zničí existující byznys. Ale pokud chcete uspět, musíte novou realitu (= nové technologie) akceptovat, nikoli popírat. Dobrý příklad: konzultační společnost PWC v USA na konci dubna oznámila, že v následujících 3 letech bude do generativní AI investovat 1 mld dolarů.
A to je vše.
Děkuji, že čtete.
Díky moc za zajímavé postřehy, člověk to nestačí všechno sledovat. Byl jsem na Vašem povídání o umělé inteligenci a všechno je po pár týdnech zase jinak :-) AI konverzuje česky. Asi poslední kdo bude umět česky je Siri. Nemáte pocit, že Apple trochu zaspal?