Proč mají lvi hřívu, za kolik se prodaly sandály Steva Jobse a v kolika letech oficiálně začíná stáří? InfoPorno#69
(10 věcí, které vám možná utekly. Odkazy, poznámky a výpisky z četby. Aneb co nevydalo na samostatné texty, ale stojí za pozornost.)
Britská astronomka, jejíž šestivteřinové video padajícího meteoru si algoritmy Twitteru spletly s “intimními partiemi”, má zpátky svůj účet. Pomohl až článek na webu BBC.
Připomeňme, že se Mary McIntyreová o vrácení účtu snažila předtím tři měsíce, a jakkoli šlo evidentně o omyl, snažila se marně. Zda si algoritmus spletl padající hvězdu s ženským, anebo pánským přirozením, připadně s jinými intimními partiemi, mně není známo. Mimochodem, možná by tohle mohla být rada pro českého novináře Vojtěcha Gibiše. Ten taky přišel o účet, dokonce o dva měsíce dřív než Mary, a navíc ani neví proč. Zveřejnění kauzy například v mém podcastu Jedno procento nepomohlo. Rada tedy zní: musí o tobě napsat BBC, Vojtěchu!! Signálem případného úspěchu by mohlo být to, že Britka dostala svůj účet zpátky 17. listopadu, kdy v Česku slavíme Den boje za svobodu a demokracii.

Tohle je zajímavé: kde jsou v evropských státech oblasti, kde je z nějakého důvodu víc věřících než jinde. Potvrzuje to tvrzení z mého standupu, že “poslední příslušníci sekty Ježíše Krista žijí v Česku na jižní Moravě”. Zajmavé je, že až na pár výjimek (například Skotsko či Slovensko) jsou věřící častěji na jihu svých států. Asi mají rádi teplo!
Žurnalistika je kaput, tutto finito, ruined. Chcete lepší důkaz než to, že 87 procent těch, kteří ji vystudovali (v Americe, kde je stále v lepším pořádku v Česku), toho litují?
Sandály, které nosil Steve Jobs, se v aukci prodaly za skoro 220 tisíc dolarů. Podle aukční síně se tak staly nejdražšími sandály v historii, a to ani nemluvě o tom, že jsou silně onošené. Což je ovšem asi spíš výhoda, vzhledem k tomu, že je onosil právě zakladatel firmy Apple. Nosil je v sedmdesátých a osmdesátých letech, a jak deníku Washington Post řekla jeho bývalá přítelkyně (a matka jejich dcery) Chrisann Brennanová, nosil je i v zimě. Tyto sandály značky Birkenstocks se stále vyrábějí a prodávají, nové si můžete koupit za 125 dolarů. Dle mého názoru je i tato cena příliš vysoké, vzhledem k tomu, jak vypadají.
Proč mají lvi hřívu, a lvice ne? Nejpravděpodobněji proto, že jde o symbol statusu pro ostatní samce. Hustá a velká hříva ukazuje, že její nositel je zdravý a silný. Hříva má tedy podobnou roli jako ocas u kohoutů: když ji má samec vypelichanou, tak si na něj ostatní samci víc dovolují. Existuje však teorie, která říká, že hříva chrání při bojích s ostatními životně důležité orgány, jako hrdlo či tlamu. Podobně se objevila teorie, že podobnou roli může být evolučně i mužský plnovous: chrání bradu a dolní čelist při pěstních soubojích s jinými muži. Antropologické studie ukázaly, že muži měli historicky o 68 až 92 procent víc zranění obličeje než ženy. Vznikla dokonce studie, která zkoumala, jestli vousy opravdu při úderu pěstí obličej chrání. Vědci došli k závěru, že ano.
Itálii nedoženeme, ani kdyby nám běžela naproti. Tenhle vtip se po roce 1989 říkal o Rakousku, ale já ho v nedávné epizodě podcastu s Luďkem Staňkem použil právě pro Itálii. A to pod dojmem rychlovlaků, kterými se můžete po Itálii přesouvat neuvěřitelně rychle a zároveň pohodlně (vyzkoušel jsem na trase Boloňa - Florencie, .dlouhé po silnici cca 120 kilometrů, ale vlakem ji absolvujete za 36 minut. V podstatě se ani pořádně nezačtete do knížky, a musíte vystupovat) .A ano, o Itálii mnozí Češi vtipkují jako o zemi, kde se moc nepracuje, lidi nejsou nejbystřejší a ze všeho nejvíc jim jde dělat dobré jídlo (málem bych zapomněl, taky nejsou špatní v sexu a v designu, v tomto pořadí). NIKOLI, přátelé, Itálie je země, kterou opravdu nedoženeme, viz mapa. Všechny červené země dohromady mají stále nižší HDP než Itálie.
Německý řetězec restaurací Otto’s Burger překvapil fanoušky masa. A to nepříjemně. Čím? Maso sice bude stále na jídelníčku (protože je to burgerová restaurace, že ano), ovšem za příplatek. Za základní cenu se bude prodávat burger s veganskou plackou, za hovězí bude příplatek 1 euro. Asi jako když si objednáte navíc sýr, slaninu nebo guacamole. Restaurace to na svém instagramovém účtu vysvětluje tím, že je to její příspěvek k záchraně planety před klimatickou katastrofou. Pragmatici tak úplně nesouhlasí: říkají, že jestliže restaurace potřebovala zdražit, mohla to svým zákazníkům oznámit normálně. Způsob “zachraňujeme planetu” je nejen pkrytecký, ale i docela hloupý.
Když už jsme u těch burgerů (z masa, tedy o euro dražších!), věda našla odpověď na to, jak je na grilu co nejrychleji udělat. Matematik Jean-Luc Thiffeault to nejen spočítal, ale napsal o tom článek do vědeckého časopisu Physica D, referuje server Science News. Odpověď: nesmíte ho otočit jen jednou, ale několikrát. Dobu přípravy tak můžete zkrátit až o 29 procent. A to se vyplatí!
Staří lidé jsou starší než dřív. Nedává vám to smysl? Vysvětlím. Ekonomové definuje stáří a střední věk následovně: když máte v následujícím roce statisticky pravděpodobnost jedno procento nebo míň, že zemřete, jste ve středním věku. Když je naopak vyšší než dvě procenta, jste staří. Když je vyšší než 4 procenta, jste “velmi staří”. No a jak plyne z grafu, tyto hranice se - vzhledem k prodlužování průměrnmého věku dožití - posouvají. Zatímco ve dvacátých letech minulého století končil střední věk ve 44, nyní je to až v 60. No a stáří před 100 lety začínalo v 55, teď až v 70. Ulevilo se mi, minimálně na následujících 6 let. Třeba se to výhledově ještě pošoupne!
Citát: “Konkurence odhaluje to nejlepší v produktech a to nejhorší v lidech.” David Sarnoff (1891 - 1971), podnikatel a jeden z pionýrů amerického rozhlasového i televizního vysílání.
Děkuji, že čtete Jedno procento.
Zdravím, předpokládám, že jsem tu asi nejmladší 🤔🤔 skvělá práce, příjemné posezení v pracovní době na wc. Btw. Víte že, když půjdete v práci každý den na 10 minut na wc, průměrně vám firma ročně zaplatí +/- 42 hodin jenom za sraní? 🤔🤔
Dobrý den, nejen spousta překlepů, ale i spousta podivných řazení slov, často neúplných. Bylo by dobré si text po sobě přečíst. Takhle je to antireklama.