Reportér a spisovatel Jakub Szántó bude ve středu 12. března od 19 hodin hostem Jednoho procenta v Knihovně. Živé natáčení se koná v Knihovně Čermáka a Staňka v holešovickém Přístavu. Přijďte si udělat hezký večer. A nezapomeňte si včas zajistit vstupenky.
Patří k autorům, u kterých máte pocit, že je osobně znáte, byť jste četli pouze jejich knihy. Což můžu potvrdit. Sice jsme se párkrát naživo viděli, ale vždy spíš letmo. Nejzajímavější to bylo někdy před deseti lety, když jsme si dali pár piv večer v hospodě na pláži v Tel Avivu, kde já byl na konferenci a on tam pět let pracoval jako zpravodaj.
Dostal všechny možné ceny, včetně Novinářské i Ferdinanda Peroutky, a za jednu ze svých knížek i Magnesii Literu. Teď vydává novou, ale to není důvod, proč jsem ho pozval do podcastu. Ten je u všech hostů stejný: zvu lidi, kterých si vážím, které mám rád a kteří dělají něco, co mě baví a zajímá. U Jakuba Szantó to platí vše.
Těším se, že na něj ve středu 12. března dorazíte do Knihovny!
A jako obvykle přidávám portrét, který o něm napsala AI (nový Claude 3.7 Sonnet) na základě rešerše Deep Research (a tu zase udělal ChatGPT).
Jakub Szántó: od puberty v Moskvě až po úspěšnou kariéru muže, který ve válečných zónách proměňuje chaos v příběhy
Nachází příběhy tam, kde většina lidí hledá spíš úkryt. Pateticky řečeno, je očima a hlasem v místech, kde se píše historie. A jak potvrzuje jiný bonmot, když se píše historie, je lepší to pozorovat z dálky. Jakub Szántó, český novinář s židovskými kořeny, to však chce vidět zblízka. A vyprávět o tom.
Narodil se roku 1977 do rodiny se silnými komunistickými kořeny – oba dědové byli přesvědčenými zastánci režimu. Jeho dědeček Gyorgi Szántó dokonce figuroval v tragikomické epizodě, kdy byl vyslán do západního Německa "přemluvit" Karla Gotta k návratu. Ačkoliv tato rodinná historie Jakuba formovala, vydal se zcela opačným směrem.
Po rozpadu rodičovského manželství (oba rodiče byli akdemici) odjel s matkou do Moskvy, kde paradoxně zažil větší svobodu než v normalizačním Československu. Právě tam, uprostřed Gorbačovovy perestrojky, se začal intenzivně zajímat o historii a její souvislosti s přítomností. V něčem symbolický byl i jeho krátký sportovní příběh – jako nadějný plavec nedokázal snést drsné tréninkové metody sovětského sportovního systému.
Zatímco Československu byla tuhá normalizace, v sovětské metropoli paradoxně zažíval větší svobodu – a prvotní jiskry budoucí vášně pro geopolitiku a historické kontexty. "Tím, že jsem v Moskvě neměl moc kamarádů, tak jsem měl hodně času na čtení," vzpomíná. Možná mu tahle zkušenost daladar vnímat svět, který je plný emocí, z trochu chladné, racionální perspektivy.
Zatímco 11. září 2001 otřáslo světem, pro mladého redaktora TV Nova to znamenalo profesní přerod. "Náraz druhého letadla jsme už s kolegy v němém úžasu sledovali v přímém přenosu," popisuje okamžik, který jej katapultoval do světa válečné žurnalistiky. Od té chvíle jeho kroky mířily do epicenter krizí – Afghánistán, Irák, Sýrie.
Nejintenzivnější kapitolu napsal mezi lety 2013-2018 jako stálý zpravodaj České televize v Tel Avivu. S manželkou Lenkou a dvěma malými syny vytvořili rodinnou oázu uprostřed konfliktní zóny. "Češi jsou neuvěřitelní plánovači, ale v Izraeli jsme se naučili splývat s časem," říká muž, který se naučil žít mezi sirénami ohlašujícími raketové útoky.
Jeho schopnost propojovat makro-politické analýzy s lidskými příběhy přinesla nejen prestižní ocenění (například Cenu Ferdinanda Peroutky či Magnesii Literu za knihu Za oponou války), ale především důvěryhodnost. Szántó odmítá zjednodušující nálepky: "Nejde o střet judaismu s islámem, ale o dva národy nárokující si stejné území."
Nejbolestnější zůstávají obrazy, které nikdy nevymaže z paměti. "S čím se nikdy nevyrovnám, je pohled na trpící děti," říká muž, který dokáže být analyticky přesný i hluboce lidský zároveň. Jeho svědectví přesahují pouhé zpravodajství – stávají se mostem porozumění mezi vzdálenými světy.
V podcastu Jedno procento nás čeká setkání s člověkem, který dokáže v jediné větě propojit dějinnou analýzu s intimním detailem lidského osudu. Jakub Szántó přináší víc než jen reportáže z frontových linií – nabízí vzácnou perspektivu muže, který se naučil vidět lidskost i v temných zákoutích světa, kde se historie píše krví a nadějí..
Kdy: 12. března od 19 hodin
Kde: Knihovna Čermáka a Staňka, V Přístavu 6, Holešovice (vstup od řeky)
Vstupné: 290 Kč
KDY: 19. dubna od 19 hodin (dveře se otvírají v 18 hodin)
KDE: Knihovna Čermáka a Staňka, V Přístavu 6, vstup z druhé strany budovy od řeky
Rezervujte si místa včas.
(Platící předplatitelé Jedno procenta mají 30 procent slevu. Slevový kód je: