Přijďte na Jedno procento ŽIVĚ s Ondřejem Neffem: kronikář digitální revoluce a vizionář apokalypsy
Ondřej Neff bude ve středu 19. února od 19 hodin hostem Jednoho procenta v Knihovně. Živé natáčení se koná v Knihovně Čermáka a Staňka v holešovickém Přístavu. Přijďte si udělat hezký večer. A nezapomeňte si včas zajistit vstupenky.
Ondřej Neff, průkopník internetové žurnalistiky a autor kultovního dystopického románu Tma, je legendou české sci-fi. Jako zakladatel Neviditelného psa v roce 1996 patřil k prvním, kdo pochopili potenciál online médií. Nebo třeba digitálních fotoaparátů, když v době, kdy většina z nás na dovolenou stále nakupovala ruličky kinofilmu, on už provozoval server Digineff.cz.
Jeho životní příběh je fascinující směsicí technologické progrese a klasického spisovatelského řemesla. Jako syn slavného romanopisce Vladimíra Neffa a pravnuk mecenáše, který podporoval mladého Dvořáka, v sobě má genetickou výbavu české kulturní elity. Přesto - nebo možná právě proto - se vydal vlastní cestou. Od dobrodružných příběhů z měsíční kolonie Arkádie až po znepokojivé vize světa bez elektřiny prokázal, že science fiction může být víc než jen únik do fantazie.
Neff vždycky psal o zítřku, který v tu chvíli ťukal klepal na dveře. Jeho román Tma předpověděl chaos světa závislého na technologiích ještě před tím, než jsme se stali otroky svých smartphonů. V trilogii Milénium vykreslil složitou vizi počátku 21. století, kde se mísí politické intriky s kosmickým spiknutím. A spojil i romantickou minulost s budoucností, když moderně převyprávěl romány Julese Verna.
Ale Neff není jen spisovatel - je to kronikář změn, kterými prochází moderní civilizace. Jeho cesta od rozhlasového redaktora přes tištěná média až k internetové žurnalistice kopíruje vývoj médií. Zažil dramatické vysílání rozhlasu během srpnové okupace 1968 a o jednadvacet let později poomáhal budovat opravdu svobodnou žurnalistiku.
Co v podcatu ŽIVĚ uslyšíte? Návod jak přežít revoluci. Protože mám pocit, že jich Ondřej Neff zažil hned několik. Zeptám se, proč sci-fi o budoucnosti je skoro vždy dystopická, i když ji píšou často technologičtí optimisté. A například i na to, jaké to bylo vyměnit psací stroj za počítač a stát se skoro v padesáti internetovým pionýrem.
Bude mě zajímat i to, jestli je těžké si stát za svým, i když to někdy znamená jít proti proudu. Protože jako komentátor na Neviditelném psu často neváhal vyslovit nepopulární stanoviska, ať už šlo o politickou korektnost nebo kulturní války. Jeho pohled na svět je unikátní směsicí technologického optimismu a společenského skepticismu - věří v pokrok, ale varuje před jeho nekritickým přijímáním.
Od vydání jeho prvních povídek v polovině 80. let se svět dramaticky změnil. Technologie, o kterých tehdy psal jako o vzdálené budoucnosti, jsou dnes realitou. Jak se dnes dívá na umělou inteligenci a na to, jak technologičtí miliardáři dnes opanovali americkou politiku? Určitě se to dozvíme.
Přijďte na setkání s mužem, který je kronikářem digitální revoluce nebo možná i celkově vývoje moderní civilizace. A který přežil i některé své předpovědi, což se povedlo jen málokterým autorům sci-fi. Těším se na vás i na něj!
(Platící předplatitelé Jedno procenta mají 30 procent slevu. Napište mi a já vám pošlu slevový kód.)
KDY: 19. dubna od 19 hodin (dveře se otvírají v 18 hodin)
KDE: Knihovna Čermáka a Staňka, V Přístavu 6, vstup z druhé strany budovy od řeky
Příští host: Radek David (26/2)