Práce nebude existovat a čeká nás doba hojnosti. Ale roboti musí mít vypínač, říká Elon Musk
V čtvrtek se v londýnském Lancaster house uskutečnila zvláštní událost: pódiový rozhovor o AI s Elonem Muskem, který byl ve Velké Británii na návštěvě. Proč zvláštní? Otázky nekladl profesionální moderátor ani novinář, ale britský premiér Rishi Sunak.
Rozhovor plný vzájemných poklon a zdvořilostí ukazuje, že to nebyl tak úplně dobrý nápad. Ale na druhou stranu, asi nešlo o to “ogrilovat” jednoho z nejbohatších mužů světa tak, aby musel mluvit i o tom, co mu je nepříjemné nebo na co nemá už dávno promyšlené, naučené odpovědi (a že by se takových témat našlo).
Důvod rozhovoru byl jiný: přidat trochu hvězdného prachu a slavnostně orámovat summit o AI, který ve středu a ve čtvrtek uspořádal nedaleko od Londýna v Bletchley Parku právě Rishi Sunak. Cílem v prvním plánu bylo dát dohromady světové leadry a diskutovat regulaci potenciálně nebezpečné AI, v druhém plánu pak ukázat Londýn jako “druhé světové centrum" AI”, samozřejmě po San Francisku a Silicon Valley.
To první se moc nepovedlo (lépe řečeno se dle očekávání debata nikam moc neposunula), to druhé ano. Konverzace to do značné míry potvrdila. A jakkoli obsahovala hodně zdvořilostí, je zajímavé ji zhlédnout. Doporučuji.
Takže … o čem byla řeč? Zde je stručné shrnutí v 10 bodech:
“Tempo vývoje umělé inteligence je rychlejší než jakékoli jiné technologie, kterou jsem v historii viděl. A zdá se, že její schopnosti rostou nejméně pětinásobně, možná desetinásobně ročně."
Revoluce: Události posledních let jsou podle Muska převratné a revoluční. Politici a vlády tomu nemůžou stačit. Ale to neznamená, že rezignujeme na to AI kontrolovat a regulovat. Všechno podle Muska směřuje k tzv. superinteligenci.
“Jsem už docela dlouho něco jako Kassandra, která lidem říká, že bychom se AI měli opravdu bát.”
AI bezpečnost: Musk říká, že to je jeho téma už 10 let. Až díky poslednímu rychlému vývoji to lidé berou vážně. Proto je dobře, že se summit uskutečnil. Musk za to Sunakovi poděkoval.