Potřebujeme ve vedení státu někoho, kdo bude rozumět AI. A nikoli, avatar vytvořený AI nebude stačit
Tohle není newsletter, který vám slíbí, že vám NIC neuteče. Protože rychlost, s jakou generativní AI nastupuje, je bezprecedentní. Ale NĚCO vám neuteče, a jsem si skoro jistý, že se vám TO může hodit.
Zde je přehled nejzajímavějších událostí, novinek a tipů z oboru generativní AI za poslední týden. Mimo jiné se dočtete:
Google představil novinky
OpenAI nabídne “pluginy” všem platícím uživatelům
hledáte holku? a může být AI?
objednáte si u AI jídlo v drive-thru?
Bill Murray jako Gandalf? vážně??
berou technologie lidem práci?
popovídejte si s videem na Youtube
Petru Fialovi napsala kus projevu AI … a nedopadlo to moc dobře
…
Událost týdne:
V posledním týdnu jsme možná slyšeli a četli o Googlu víc než předešlé zhruba čtyři měsíce od začátku roku. Proč? Konala se výroční konference Google I/O, kde měl hlavní prezentaci šéf firmy Sundar Pichai. A řekl v podstatě jednoduchou, avšak velmi významnou věc: během tohoto roku bude generativní AI prakticky ve všem, co Google uživatelům nabízí.
Něco z toho už mají v pilotním provozu vybraní uživatelé teď. A jsou to všechno působivé věci. Nebo to aspoň tak na pódiu vypadalo. Google se hlásí o žlutý trikot lídra rhu. A dělá to sebevědomě, důrazně a místy možná až trochu komicky. Jakoby surovina jménem “AI” nesměla chybět v žádném receptu, podle kterého se dnes v kuchyni Googlu vaří.
Důvod je jasný. Když na přelomu roku vylétla popularita ChatGPT, a zejména když pak do OpenAI investoval Microsoft, a začal model GPT-4 integrovat do Bingu, říkalo se, že Googlu tahle firma “sní jeho oběd”. Konkurenční AI chatovací program Bard, který navíc nabídl Google pouze omezenému počtu uživatelů, získal mnohem méně pozornosti.
Takže na místě byla otázka: není TOHLE začátek konce Google?
Dnes tušíme: Google dřív nebo později své dominantní postavení ztratí, ale kvůli CahtGPT a |Bingu to ještě nebude. Nejen proto, že se ukazuje, že Bard je s ChatGPT zcela srovnatelný, a v některých ohledech možná lepší. Výhodu Googlu však dává právě ohromná uživatelská základna.
Firma má dnes 9 produktů s více než miliardou uživatelů:
Vyhledávání (3,6 mld)
Android (3+)
Chrome (2,65)
Gmail (1,8)
Google Drive (1+)
Google Maps (1+)
Google Play Store (2,5)
YouTube (2,1)
Google Photos (1+)
A dalších pět produktů je v rozmezí 100 miliónů až miliarda uživatelů:
Google Translate
Google Kalendář
Google “kancelář” (docs, sheets, forms atd.)
Google Meet
Google Cloud.
No a teď ve všech těchto produktech bude více či méně figurovat AI. Ano, třeba i v mapách: ty vám nabídnou nejen nejrychlejší nebo nejkratší cestu, ale taky nejhezčí, například s nejzajímavějšími výhledy. A než vyjedete, budete se na ně moci podívat.
Google letos očekává příjmy někde kolem 300 miliard dolarů a zisk cca 75 miliard dolarů. Řečeno gastronomicky, jestli někdo něco Googlu kvůli generativní AI něco snědl, pak to byl pouze “amuse bouche”, velmi pěkný a servírovaný s velkou parádou. Oběd však zatím stále patří bezpečně Googlu.
Plus další události:
OpenAI oznámila, že během týdne “vyroluje” pro všechny uživatele ChatGPT Plus možnost používat tzv. pluginy. Tou nejzajímavější změnou bude možnost používat aktuální data z webu. Ale celkem je už nyní v nabídce více než 70 pluginu od různých developerů. Pluginy během posledních asi dvou měsíců testovala jen poměrně malá skupina uživatelů. Jejich otevření všem je další dobrý důvod, proč platit za ChatGTP Plus 20 dolarů měsíčně.
AI nahradí osamělým mužům přítelkyni, ale když si s ní budou chtít popovídat, bude je to stát dolar za minutu. Influencerka Caryn Marjorie, která má na Snapchatu 1,8 miliónu fanoušků, vytvořila ve spolupráci s firmou Forever Voices svého AI avatara s názvem CarynAI. Čeká, že by mohla získat až 20 tisíc platících zákazníků, což by zajistilo příjmy cca 5 miliónů dolarů měsíčně. Forever Voices použili jazykový model GTP-4, který “natrénovali” na zhruba 2000 hodinách videoobsahu z jejího (již neexistujícího) kanálu na YouTube. CEO firmy John Meyer řekl časopisu Fortune, že si je vědom určité kontroverznosti projektu, a že firma plánuje najmout do managementu řediteli pro etiku (chief ethics officer). Samotná influencerka se vidí spíše jako terapeutka, na Twitter v pátek napsala:
CarynAI je správným krokem k řešení osamělosti. Muži slyší, že mají potlačovat své emoce, zastírat svou mužnost a nemluvit o tom, co je trápí. Slibuji, že to s CarynAI napravím. Spolupracovala jsem s předními světovými psychology, aby se součástí chatů stala CBT (kognitivně-behaviorální terapie) a DBT (dialektická behaviorální terapie). To mužům pomůže se zbavit traumat, obnovit fyzickou a emocionální sebedůvěru a znovu obnovit to, co jim často vzala pandemie.
Google představil svého “kopilota” pro aplikace v Google Workplace. K uživatelům (zatím jen vybraným v USA) se tak dostávají poprvé praktické nástroje, které lze používat přímo při používání emailu, vytváření prezentací nebo psaní textu v editoru. Služba nazvaná Duet AI vám například napíše odpověď na došlý email, vygeneruje AI obrázek do prezentace nebo pomůže se zpracováním dat v tabulkovém procesoru. V Česku zatím služba není dostupná, ani pro vybrané uživatele, ale v řádu týdnů až měsíců by se to mohlo změnit. Víc v propagačním videu: