Polská invence, české peníze. Výsledek? Běhá tu “jednorožec” a umí naklonovat váš hlas
Tohle není newsletter, který vám slíbí, že vám NIC neuteče. Protože rychlost, s jakou generativní AI nastupuje, je bezprecedentní. Ale NĚCO vám neuteče, a jsem si skoro jistý, že se vám TO může hodit.
Zde je přehled nejzajímavějších událostí, novinek a tipů z oboru generativní AI za poslední týden. Mimo jiné se dočtete:
mluvím jako Luděk
český Wired, asociace AI, novinky … atd.
Copilot Pro
(za prachy!!!)
ale ještě ne v Česku
OpenAI bude hlídat volební manipulace
nové i staré rady pro psaní promptů
uletěl papoušek, slyší na “stochastický”
… plus mnoho dalšího
.
A kdo NAKLONOVAL vás?
Česká investiční firma Credo Ventures, založená a řízená Ondřejem Bartošem, má v portfoliu dalšího “jednorožce”. Společnost ElevenLabs s polskými zakladateli se přes další kolo financování dostala ke kapitalizaci plus mínus jedna miliarda dolarů. Získala dalších 80 miliónů dolarů, mezi novými investory jsou velká jména jako Andreessen Horowitz (těžkotonážní investoři ze Silicon Valley), někdejší šéf GitHubu Nat Friedman nebo podnikatel Daniel Gross.
ElevenLabs jsou firmou, která uspěla proto, že měla zároveň štěstí i instinkt. Využívá generativní AI k vytváření tzv. syntetických hlasů, a zároveň ke klonování hlasů skutečných. Začal jsem používat ElevenLabs dřív, než jsem se dozvěděl, že má polské zakladatele a “českou stopu” v podobě Credo Ventures, primárně proto, že jako jedni z mála (možná jediní?) měli mezi podporovanými jazyky češtinu.
Zakladatelé Dabkowski a Staniszewski (ne, opravdu nejde o žádný nový polský film, ani pokračování nějakého staršího hitu, třeba slavné Sexmise) mají smysl pro humor, a říkají, že k založení ElevenLabs je inspiroval “špatný polský dabing”.
Good enough, říkám já, další dobrý důvod, proč napsat, že “vynikající český dabing” vždycky byla cesta do pekel. Třeba proto, že jsme se nenaučili nikdy pořádně anglicky. A teď ještě proto, že nemáme jednorožce.
Ale děkujeme, Františku Filipovský a Jiří Krampole, byli jste opravdu lepší než Louis de Funes i Jean Paul Belmondo. Jen na českého “jednorožce” v AI stále čekáme. Ale netvrdím, že je to JENOM vaše vina.
Ještě k ElevenLabs: Dabkowski a Staniszewski jsou bývalými zaměstnanci firem Google a Palantir, a svůj miliardový startup založili v roce 2022. Proto píšu, že měli jak štěstí, tak instinkt, protože v tomhle roce ještě generativní AI nebyla zdaleka takový hit jako dneska.
Oba měli i “čuch” na to, jak dělat byznys. Část služeb nabídly zadarmo, ostatní za peníze. Jasně, nic šokujíácí ani překvapivého, ale ne vždy top funguje. Pro ElevenLabs to fungovalo, což dokazuje i to, že mě - jako zákazníka - “ulovili” taky.
Samozřejmě, jsou tu i rizika. Jak už loni v létě říkal na naší akci Inspiruj.se Ondřej Bartoš, občas ho v noci budí představa, že se v médiích objeví velká kriminální kaza, kde jednu z hlavních rolí budew hrát naklonovaný hlas firmou ElevenLabs. Ano, to riziko tu je. Ale: a) zatím se to nestalo, a b) i když se to stane, není to chyba “nástroje”. Zločiny nedělají nástroje, ale vždycky lidé.
Na závěr jen tolik: velká gratulace do centra Prahy pro Credo Ventures, uznání pro skvělé polské zakladatele (asi do Ameriky, kde jinde by v roce 2024 úspěšní Poláci byli?) a malá ochutnávka jejich současných služeb.
Už v jednom z dávných newsletterů jsem se chlubil, že jsem si s pomocí ElevenLabs pořídil “instantní klom”. Stará vesta, salo by se říct. Ukazuju to na workshopech, a vždycky to zabere. Můj naklonovaný hlas není dokonalý, ale je, jak se někdy říká, “good enough”. Jen podotýkám, že “klonování” zabralo cca 50 minut a stálo několik dolarů.
Teď tu mám však novinku: nově můžete naklonovaný hlas použít pro “předabování” jiné audio nahrávky. Což vám chci ukázat. Když jsme dnes natáčeli s kolegou Luďkem Staňkem, proběhl rant na téma “chlápek pije plechovku piva ve ščtyři odpoledne v metru”.
Zde je:
Ale pozor, teď přicházím na scénu já, a využívám Luďkovu pohotovost a vtip … a svůj naklonovaný hlas. ElevenLabs totiž umožňují používat naklonovaný hlas nejen v režimu text→video, ale i video→video. Vyzkoušejte!
Zde je výsledek:
Věřili byste před rokem, že je něco takového možné??
.
Ve středu večer se na vás těšíme na Inventuře AI!
Představíme: novinky, nejužitečnější prompty a nástroje, best practices. Svůj pohled i názory prezentují také naši hosté. Přijďte!
Ale taky zajímavé lidi, pozoruhodné události.
Hosté:
Lukáš Benzl, ředitel Asociace umělé inteligence, který představí manuál pro firmy, popisující, jak se bránit deepfakům
Ondřej Romancov, senior software engineer, společnost Deepnote, který vystudoval AI v Británii, a nyní v Deepnote staví AI kopiloty a jiné AI produkty na míru
Michal Kučera, zakladatel časopisu Wired v ČR a na Slovensku, v roce 2022
O čem budeme taky určitě mluvit: o tzv. GPTs a dalších personalizovaných botech
Co můžeme čekat od začínajícího roku 2024?
bude pokračovat hype kolem gen AI?
co víme, co tušíme, co očekáváme?
kdo a co nás může překvapit?
lidé, firmy, peníze
vítězové, poražení
Stručné, rychlé a informativní prezentace: přednášet budu já a dva nebo tři hosté.
Na závěr je debata, panelová diskuse, networking a brainstorming
Kde, kdy, jak: ve středu 24. ledna, od 18:00, v Presscentru ČTK
.
Události:
“Oběd zdarma” pomalu končí, model GPT-4 bude brzy k mání jen za peníze. Dosud si jeho možnosti mohli zájemci vyzkoušet prostřednictví služby Bing (Copilot), minulý týden však Microsoft oznámil, že spouští placenou verzi Copilot Pro. Přehledně a hezky to vysvětluje Pavel Kasík na Seznam Zprávy. V oznámení pro média a uživatele stojí, že nově umožní firma přístup k modelu GPT-4 jen “mimo špičku”. Co přesně to znamená, není jasné, ale vrozený skepticismus mi říká, že si v Copilotu bezplatné GPT-4 už výhledově asi moc neužijeme. Placená verze bude stát stejně jako ChatGPT Pro, tedy 20 dolarů měsíčně. Ale i zde je problém, jakkoli obvyklý: v Česku si Copilot Pro zatím koupit nelze, Microsoft píše o “dohledné době”. Viníkem tentokrát není EU, protože Němci tuto možnost mají. Takže důvod je asi ten (rovněž celkem obvyklý), že jsme prostě malý trh.
Plus ještě Kasíkova přehledná tabulka, co tedy máme v tomhle ranku k dispozici. K tomu jen drobná poznámka: model Claude 2 doporučuju, a jakkoli ho nelze v EU (a tedy ani v Česku) používat přímo na webu claude.ai, je v téměř “plné palbě” k dispozici na agregátoru poe.com. Háček: i tam musíte zaplatit předplatné 20 dolarů měsíčně.
Společnost OpenAI sestavuje tým, který se bude zabývat riziky, že umělá inteligence způsobí občanské nepokoje v souvislosti s volbami, píší britské Timesy. Mezi jeho úkoly patří identifikace volebních rizik a koordinace plánů na jejich zmírnění. “Narušení voleb” je podle názorů expertů i veřejnosti jedním z hlavních globálních rizik, které nově přináší právě generativní AI. “Amerika volby zvládne,” řekl mimochodem šéf firmy OpenAI letos v lednu v Davosu. Obavy z negativního dopadu technologií na volby nejsou ničím novým: v předešlých volbách čelil kritice například Facebook a jeho šéf Zuckerberg.
Máme tu poslední ocenění “slovo roku”, počátkem ledna ho v různých kategoriích udělovala American Dialect Society. V kategorii AI vyhrálo sousloví “stochastický papoušek”, které se používá pro chatboty používající velké jazykové modely. V roce 2021 ho poprvé použila lingvistka Emily M. Benderová jako kritický popis toho, že tyto modely mohou nabízet smysluplné výstupy, ale ve skutečnosti nerozumí tomu, co říkají (jako papoušci). “Naučili jsme se vytvářet stroje, které dokáží bezcílně generovat text, ale nenaučili jsme se přestat si představovat, že za nimi jsou myšlenky,” řekla Benderová v rozhovor s časopisem New York Magazine letos v březnu. Patří k nejostřejším a nejvytrvalejším kritiků generativní AI, o které tvrdí, že “rozmazávání hranic mezi tím, co je a co není lidské” představuje největší společenské riziko.
Mimochodem, hlavním vítězem ankety American Dialect Society se stalo slovo “enshittification”. I to je spojené s technologiemi. Používá se pro postupný úpadek standardů technologických platforem, jako jsou Facebook, TikTok nebo Twitter/X. Termín vymyslel v roce 2021 novinář a bloger Cory Doctorow, který říká, že - volně interpretuji - každá služba prochází třemi fázemi: 1) nabízí něco užitečného pro uživatele, 2) prodá uživatele svým byznysovým zákazníkům, zejména inzerentům, 3) nakonec přestane brát ohled i na ně a maximalizuje příjem či užitek hlavně pro sebe.
Do třetice “slova roku”: v kategorii akronymů zvítězil FAFO (“fuck around and fuck out” ve smyslu “když blbneš, tak pak uvidíš následky”), a líbí se mi také AITA (“am I the asshole?”, používaný ve webových debatách, například když popisujeme nějaký svůj konflikt, a tážeme se, kdo se choval jako větší pitomec).
Předsedou italské vládní Komise pro dohled nad umělou inteligencí se stal františkánský mnich Paolo Benanti, píše server Aleteia. Nejde o neznámé jméno, Benanti v těchto otázkách radí papežovi, je synem inženýra a učitelky (ročník 1971) a vystudoval teologii. AI považuje za “dílo člověka” a upozorňuje na její možné etické dopady (ohrožení demokracie, znevýhodňování skupin obyvatel atd.). Tvrdí, že církev nebyla a není proti technologickému pokroku, což se v historii prý prokázalo. Ale i s pokrokem je třeba nakládat opatrně. Benanti je zastáncem vládní regulace AI.
Šéfové Microsoftu a OpenAI se zúčastnili fóra v Davosu, měli i společnou debatu na pódiu. Wall Street Journal si všímá toho, že Nadella je ohledně generativní AI optimističtější než Altman. Podle něj jsme blízko momentu, který bude stejně přelomový jako nástup osobních počítačů. Altman zmínil i spornější otázky, třeba to, jaký dopad bude mít gen AI na pracovní trh. Davos každopádně potvrdil to, co se ukázalo už loni v listopadu během překvapivé, byť krátkotrvající krize v OpenAI: že mezi muži panuje harmonický, vzájemně pozitivní vztah.
Kdyby se AI zúčastnila mezinárodní matematické olympiády, skončila by “na bedně”. Byla by těsně druhá.
Microsoft je (mimo jiné i) díky OpenAI opět sexy firma, Bingu to však ve “válce vyhledavačů” s Googlem moc nepomohlo. Je sice “číslo 2”, ale mezi prvním Googlem (podíl na trhu 91,6 procent) a druhým Bingem (2,6 procent) zůstává propastný rozdíl.
Microsoft, Google, Nvidia a Apple nainvestovaly v roce 2023 cca rekordních 25 miliard dolarů do startupů, většinou nějak spojených s AI. Pozoruhodné je, že tyto 4 firmy tak daly 8 procent všech startupových investic.
Předseda amerického Nejvyššího soudu John Roberts uvedl, že umělá inteligence změní způsob, jakým soudci vykonávají svou práci. Ale taky to, že nehrozí, že by je AI zcela nahradila. AI může pomoci poskytovat právní informace, hrozí však zároveň riziko porušení soukromí a dehumanizace práva. Také může v právních dokumentech dělat faktické chyby a uvádět falešné případy. Což se už stalo a děje. Na druhou stranu, AI slibuje “demokratizaci” práva a větší přístupnost práva i pro “neprávníky”, píše Bloomberg.
.
Přijďte na naše akce a workshopy:
.
A to je vše.
Děkuji, že čtete. Jestli chcete newsletter podpořit (a číst i starší vydání v archivu), staňte se platícím předplatitelem Jednoho procenta.