Podtrženo vlnovkou: plyšák do postele, pomeranč do vztahu a Trump do ... (a nikoli, Oválná pracovna to není)
V téhle rubrice chci pravidelně přinášet "zápisky z četby", většinou webu. Co mě zaujalo, překvapilo, zasáhlo. A co bych jinak rychle zapomněl.
“Kidults” jsou dospělí se zájmem o dětské hračky. Česky bychom jim mohli říkat třeba “děspělí”
Americká společnost Build-A-Bear Workshop, známá svými obchody, kde si děti mohou navrhnout vlastního plyšového medvídka, rozšířila svou nabídku o kolekci hraček pro dospělé. Jedná se o medvídky a další zvířátka v (nejen) eroticky laděných kostýmech, které jsou k dostání pouze v internetovém obchodě firmy. Kolekce nese název "After Dark" a je určena lidem starším 18 let.
Medvídci z této série mají na sobě trička s nápisy jako "You Turn Me On" nebo "ZADDY", což je slangový výraz pro atraktivního staršího muže. Někteří mají župany připomínající Hugha Hefnera a příslušenství jako brýle či koktejlové skleničky. Firma kolekci propaguje sugestivními fotkami na sociálních sítích.
Oznámení nové kolekce vyvolalo rozporuplné reakce. Někteří uživatelé byli pobouřeni a pohoršeni, že firma zaměřená převážně na děti nabídla erotický sortiment. Jiní zase novinku přivítali s nadšením a těší se, že si podobného medvídka pořídí. A když ne pro sebe, považují to za vtipný a originální dárek.
Podle šéfky Sharon Price John je o nové erotické plyšáky velký zájem, píše sobotní Wall Street Journal. Celkově však trh dospělých, kteří si pořizují hračky (nikoli primárně erotické), v poslední době roste. Motivace je různá: únik z reality, sentiment a vzpomínkový optimismus, často i recese a humor. Dospělí se zájmem o hračky se v marketingové hantýrce nazývají “kidults”. Podle šéfky Sharon Price John je o nové erotické plyšáky velký zájem.
.
Už jste své dívce oloupali pomeranč?
TikTok je lingvistickou laboratoří, kde tvůrci přicházejí s novými slovy, výrazy či trendy, píše Vox. Ale na rozdíl od slangu, který v jazyce vzniká organicky, je tenhle nový druh jazyka spíš tlačený “na sílu”: cíl je získal autoritu a sledovanost. Zde je seznam deseti slov či trendů, které jsou v článku na Voxu zmíněny. Pokusil jsem se dohledat jejich význam (pokud nebyl vysvětlen v samotném textu), ale samozřejmě neručím za to, že správně. Takže:
Orange Peel Theory, tedy “teorie pomerančové kůry”: test či zkouška, kterou dělají většinou ženy, aby zjistili, jestli je partner opravdu miluje. Požádají ho, aby jim oloupal pomeranč, a když neodmítne … je to láska! Vychází to z toho, že skutečný cit se projevuje tím, že si partneří navzájem poskytují drobné služby.
Microcheating: drobné, zdánlivě bezvýznamné činy, kterých se partner dopouští “mimo” vztah. Může jít o nadměrné interakce na sociálních sítích (moc lajků pro cizího člověka!), příliš časné psaní zpráv atd. “Mikropodvody” se poznají tak, že se je “pachatel” snaží tajit a že překračují běžnou míru intimity s danou osobou.