Jedno procento

Share this post

User's avatar
Jedno procento
Podtrženo vlnovkou: Ano, můžete mít úspěch, i když nejste úplní dementi
Copy link
Facebook
Email
Notes
More

Podtrženo vlnovkou: Ano, můžete mít úspěch, i když nejste úplní dementi

V téhle rubrice chci pravidelně přinášet "zápisky z četby", většinou webu. Co mě zaujalo, překvapilo, zasáhlo. A co bych jinak rychle zapomněl.

Miloš Čermák's avatar
Miloš Čermák
Feb 03, 2024
∙ Paid
7

Share this post

User's avatar
Jedno procento
Podtrženo vlnovkou: Ano, můžete mít úspěch, i když nejste úplní dementi
Copy link
Facebook
Email
Notes
More
1
Share

Nejmladší generace: chce vypadat buď mladší, nebo starší. Ale skutečný věk ji děsí

Jsou mladí, svět jim leží u nohou a život mají před sebou. A přesto: bojí se stárnutí s děsí je vrásky, píše Wall Street Journal. Generace Z vyrostla na sociálních sítích, kde se poměřuje s lidmi na fotkách, které jsou upravené filtry a umělou inteligencí. Filtry jsou přitom k dispozici dvojí: ty, které člověka na fotce omlazují, ale i ty, které ho činí starším.

(Paradox, všimněme si: lidé chtějí vypadat buď mladší, nebo starší, ale ne tak, jak opravdu vypadají. Lze úzkost ze svého skutečného věku vyjádřit jasněji?)

Kosmetický průmysl propaguje produkty proti stárnutí u stále mladších demografických skupin, čímž se posouvají očekávání, jak by lidé měli v různém věku vypadat. Omlazovací procedury včetně botoxových injekcí dnes absolvuje bezprecedentní počet dvacátníků a třicátníků.

Úzkost ze stárnutí byla dříve soukromá, ale nyní se odehrává veřejně na TikToku a dalších sítích. Některá videa o stárnutí genZ mají až desítky miliónu zhlédnutí.

.

A ještě k našim nejmladším: do postýlky se slepicemi!

Je vám čtyřicet a víc? Pak si možná pamatujete, jak nám maminky v dospívání říkaly: budeš do deseti doma. A pak hezky do postele. A taky si pamatujete, jak jsme to nedodržovali a jak jsme milovali být vzhůru co nejdéle. Ideálně do rána, to pak byla dobře strávená noc.

Pozor, už to neplatí. Dnešní nejmladší generace je dnes asi první, která dobrovolně a ráda chodí spát dřív než jejich rodiče, píší New York Times. Průměrná doba spánku osob ve věku 20 let v roce 2022 činila více než 9 hodin, zatímco ještě v roce 2010 to bylo přibližně 8,5 hodiny. Bary a restaurace se tomu přizpůsobují: otvírají dřív a snaží se vymýšlet akce jako “happy hours” na dřívější dobu.

Mění se i kulturní vnímání spánku: jít brzo do postele je víc "cool" než vysedávat v baru či hospodě. Můžou za to nejspíš fitness a wellness aplikace, jako chytré hodinky či prsteny. Ty měří kvalitu spánku a uživatele chválí, když spí dlouho a dobře. Strach ze “špatné známky” za spaní lidi vědomě i podvědomě nutí ke zdravějšímu životnímu stylu.

(A nic proti tomu, nejsem příznivec pitomého hesla, že “tělo má jít do hrobu zhuntované”. Je lepší být zdravý a ve formě. Na druhou stranu, dlouhý život prožitý v posteli s plyšovým medvídkem a spokojeně blikajícími chytrými hodinkami se mi nezdá jako úplně ideální alternativa toho, když se člověk uchlastá v padesáti. Nějaká střední cesta by nebyla?)

.

Když nemůžeš, tak přidej, říkal Zátopek. Ale někdy může být lepší si dát pauzu

Vytrvalci Conner Mantz a Clayton Young byli na začátku úspěšné běžecké kariéry. Pak ale udělali něco nečekaného: přerušili trénink, dva roky dělali úplně něco jiného a přibrali každý 15 kilo. Když se vrátili k běhání, bylo to zpočátku bolestné a těžké. Ale pak se stali lepšími a rychlejšími běžci než před dvouletou pauzou, píše Wall Street Journal. Dnes jsou nejrychlejšími mladými Američany, kteří usilují o nominaci na olympiádu.

This post is for paid subscribers

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Miloš Čermák
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share

Copy link
Facebook
Email
Notes
More