Nová knížka slibuje, že představí “temné stránky” Billa Gatese. Stojí za přečtení?
Devadesátá léta byla ve znamení technologického optimismu. Zejména ve srovnání s dneškem. V roce 2024 skoro ze všeho viníme technologie, zejména sociální sítě a mobilní telefony. Namátkou: z nárůstu duševních onemocnění, politických dezinformací, ohrožování voleb či epidemie osamělosti.
V devadesátých letech jsme zaváděli internet do škol, bojovali s počítačovou gramotností a věřili, že technologie přispějí k tomu, že si lidé budou víc rozumět. Jak naivní jsme byli! Ale i devadesátá léta měla svého technologického “zlosyna”. Byl jím Bill Gates, kterého jsme dávali za vinu rovněž mnohé: krádeže nápadů (grafické rozhraní firmy Apple), likvidaci lepší konkurence (prohlížeč Netscape) i neustále padající Windows.
V porovnání s dnešními “zlosyny” Elonem Muskem či Markem Zuckerbergem však Bill Gates působil neškodně. V nerdovských brýlích a oblíbených svetrech vypadal jako věčný student, který se ve velkém byznysu objevil skoro snad omylem a přece nemůže mít špatné úmysly. Na veřejné excesy mě…