Nervozita z AI roste. Kdo se bojí Baziliška?
Jak souvisí AI s mýtickým Baziliškem, jehož pohled dokáže zabíjet.
V americkém Kongresu v pondělí zaznělo: “Pokud se tahle technologie nějak pokazí, tak se toho může pokazit opravdu hodně.” Řeč byla o generativní AI a autorem nebyl nikdo menší než Sam Altman, šéf firmy OpenAI, která “šílenství” kolem ChatGPT loni v listopadu rozpoutala.
Šéf Google už před pár týdny v televizním rozhovoru řekl, že kvůli některým aspektům generativní umělé inteligence nemůže občas v noci spát. A před nekontrolovaným dalším vývojem varují od počátky roku mnozí experti a vědci právě z oboru AI. Cituje se výzkum z roku 2022, který ukázal, že polovina dotázaných si myslí, že je nejméně 10procentní riziko, že AI v budoucnu způsobí vyhynutí lidstva.
Na stole je logicky otázka, jestli vývoj AI nějak neregulovat. Altman se sešel tento týden zhruba se 60 americkými kongresmany z obou stran. A už před pár týdny se na toto téma uskutečnilo setkání několika šéfů technologických firem v Bílém domě. Svolala ho viceprezidentka Kamala Harris, na chvíli se zastavil (a zažertoval) i prezident Joe Biden.
Obavy jsou z toho, že umělá inteligence může nahradit některé profese a tím zvýšit nezaměstnanost. Ale také mnoha způsoby přispívat k destabilizaci společnosti, například šířením nepravdivých informací, manipulováním veřejným míněním či také tím, že není jasné, jak se na některé dopady její existence budou aplikovat stávající zákony.
Co je poměrně nezvyklé, je to, že po regulaci a větší přísnosti žádají právě nejvíc lidé, kteří se na vývoji AI sami podílejí.