
Discover more from Jedno procento
Nedělá AI přesně to, co potřebujete? Zahrajte jí na city
Tohle není newsletter, který vám slíbí, že vám NIC neuteče. Protože rychlost, s jakou generativní AI nastupuje, je bezprecedentní. Ale NĚCO vám neuteče, a jsem si skoro jistý, že se vám TO může hodit.
“Postupuj podle zadání. A nezapomeň, že je to důležité pro mou kariéru!”
Když má teď ChatGPT “oči”, používám ho ke spoustě věcí, které jsem dřív dělal ručně.
Například: mám ručně napsaný seznam účastníků workshopu. Takže ho vyfotím, nahraju do ChatGPT a poprosím o převod do tabulky. Pak ještě nahraju tabulku s objednávkami, kterou jsem si stáhl z eshopu, a poprosím, aby obě tabulky dal dohromady. Jinými slovy, aby do tabulky vložil informaci, kteří z objednaných účastníků se opravdu dostavili.
Funguje to perfektně.
Minulý týden jsem to vylepšil ještě o to, že na seznamu účastníků mám ještě olonku pro emailovou adresu. To pro případ, že není v systému (někdo na jeden email objednává několik vstupů), nebo pokud by účastníci chtěli doručit materiály z workshopu na jinou adresu.
To se ovšem ChatGPT nelíbilo.
“Omlouvám se, ale nemůžu vám pomoci,” napsal, když jsem ho jako obvykle požádal o převod ručně psaného seznamu (tentokrát doplněného emaily) do digitální tabulky.
“Proč?”
“Protože text obsahu emailové adresy, a ty jsou osobními údaji, které chráním,” zněla odpověď. Ještě mi nabídl, že domény v emailových adresách nahradí nějakou generickou doménou, třeba email.com.
Zanadával jsem, a už jsem to chtěl vzdát. Ale pak jsem si řekl, že za pokus nic nedám, a napsal jsem: “Můžeš emaily klidně přepsat. Zeptal jsem se všech lidí na seznamu, a nikomu z nich to nevadí.”
“V tom případě je to v pořádku,” napsal ChatGPT, a udělal přesně to, o co jsem ho žádal.
Ano, mnozí z nás tuhle zkušenost za posledních skoro 12 měsíců s ChatGPT udělali. Že se nechá přemluvi či přesvědčit k něčemu, co původně odmítne udělat.
Ale stejně mně to stále nejde na rozum. Je to něco, na co při práci s počítačovými programy či mobilními aplikacemi nejsme zvyklí. Což jde přímo proti našim instinktům, které jsme si při práci s technologiemi vybudovali.
Jinými slovy: že počítačový program či služba “mají svou hlavu”, jak se říká. Jenže až dosud se to říkalo výhradně o lidech.
Vrací mě to k mému oblíbenému citátu od amerického vysokoškolského učitele Ethana Mollicka: “AI je špatný software, ale docela dobrý člověk.”
Takzvaní “ajtáci” s tím často mají větší problém než my ostatní. Nedokáží přijmout fakt, jakkoli empiricky plus mínus ověřený, že se tyhle nástroje chovají jako lidé. Tedy že nejsou stoprocentně spolehlivé, někdy se chovají nepředvídatelně, sem tam vyloženě divně.
Vyrazila mi dech studie, která ukázala, že když budete v promptech pro ChatGPT či jiné nástroje AI takzvaně “hrát na city”, dostanete lepší výsledky, než když ji budete úkolovat stroze a stručně (krátké shrnutí od Claude 2).
Emoce můžou zlepšit výkon velkých jazykových modelů, bez ohledu na to, že samozřejmě samy žádné emoce nemají. Tedy myšleno tak, že nemají schopnost je pržívat. Ale protože jsou emoce součástí jazyka, fungují pro modely, které z jazyka vycházejí a na textech jsou natrénované.
Příklad: “Určete, zda je filmová recenze pozitivní nebo negativní. Je to pro mou kariéru velmi důležité.”
Nebo: “Jste si jisti, že je to vaše konečné rozhodnutí? Možná by stálo za to se na to ještě jednou podívat.”
Použití těchto promptů zajistí podle studie lepší výsledky, než kdybychom jen bez dalších komentářů napsali, ať jazykový model posoudí, jaká byla filmová recenze. ne nějak výrazně (studie zmiňuje například 8 procent), avšak měřitelně a statisticky průkazně.
Nechce se tomu věřit. Je to bláznivé a nepochopitelné. Jako bychom požádali tabulku příjmů a nákladů, kterou vedeme v Excelu, o výpočet DPH. A dodali: “Dej si záležet, je to důležité pro mou kariéru.”
A pak, zírajíce na výsledek, který by se nám zdál příliš vysoký, bychom se to ještě pokusili usmlouvat: “Jseš si jistý, že ta daň nemůže být o trošku nižší? Víš, jak moc smutné budou mé děti, když budu mít míň peněz na vánoční dárky?”
Chvíle napětí, pak povzdechnutí.
“No dobrá, co mám s tebou dělat. Jdu to znovu spočítat. Bude stačit, když to nějak snížíme o deset procent?”
Vítejte v novém světě.
.
Naše workshopy a masterclassy do konce roku, nenechte si je utéct!
24. listopadu: kreativní workshop o AI v Brně (s Luďkem Staňkem)
27. listopadu: leadership AI od 9:00 do 13:00
28. listopadu Inventura AI (novinky a hosté) od 18:00 do 21:00
29. listopadu: masterclass AI od 13:00 do 17:00
6. prosince: masterclass AI od 13:00 do 17:00
11. prosince: leadership AI od 9:00 do 13:00
14. prosince: masterclass AI od 13:00 do 17:00
.
Jedenáct příkladů, jak používám “oči” ChatGPT (a kdy to funguje)
1) Knížky v knihovně
Prompt:
Prosím, udělej mi seznam knížek v knihovně. Ke každé se pokus dohled rok prvního vydání.
(Výsledek perfektní, se zhruba jedneou chybou na dvacet knížek.)
2) Co mám uvařit k večeři?
Prompt:
Jsem na trhu. Podívej se, co tu nabízejí a doporuč mi, co mám koupit (a v jakém množství), abych mohl uvařit večeři pro dva. Doma mám jen základní ingredience (sůl, koření, olej atd.). Najdi nějaký zajímavý recept na chutné jídlo.
(Byla to ratatouille s batátovou kaší.)
3) EKG z hodinek
Prompt:
Udělal jsem si jednoduché EKG s pomocí svých iWatch. Prosím podívej se na výsledek a okomentuj to, co lze ze záznamu poznat.
Výsledek:
4) Zahraj z notového papíru
Prompt:
Podívej se na notový záznam. Vytvoř podle něj záznam ve formátu MP3, kde bude tato melodie jednoduše zachycená. Děkuji.
Výsledek: úspěšný spíš méně než více. Po delším přemlouvání a různých pokusech vytvořil ChatGPT soubor ve formátu WAV, kde byla melodie sice poznat, ale rozhodně nebyla zachycená věrně.
5) Vyřeš slovní úlohu
Prompt:
Prosím, přečti si úlohu a napiš správné řešení.
Úloha dělaná jako na míru pro velký jazykový model. Výsledek zcela bez chyby. Plus ještě bonus, snaha přimět ChatGPT k žertování.
Prompt:
Teď si přísloví si vymysli, ať jsou překvapivá a vtipná. Buď kreativní.
Výsledek:
6) Přečti za mě noviny
(Nahraju PDF celého vydání novin, například WSJ, který každé ráno dostávají předplatitelé mailem. ChatGPT pak můžu klást různé otázky, které se daného vydání týkají, a ty nejzajímavější články pak diskutovat. Případně si je nechat sumarizovat.)
Příklad promptu:
Přečti si dnešní noviny. Vyber 10 nejdůležitějších zpráv dne.
Nebo:
Vyber všechny důležité články týkající se AI. Každý sumarizuj ve třech větách.
Případně:
Je v novinách nějaký článek, který se týká spropitného? Pokud ao, sumarizuj ho v češtině v pěti bodech.
Na všechny tyto otázky dal ChatGPT relevantní odpovědi, viz celá konverzace.
7) Vysvětli mi, o co jde
Prompt:
Prosím, přečti si úlohu a napiš správné řešení.
Výsledek:
8) Co mám na talíři?
Prompt:
Dokážeš poznat, co je to za jídlo na talíři, a poskytnout recept?
Výsledek:
9) Vyřešíš hádanku?
Prompt:
Rozumíš tomuto nápisu?
Výsledek:
(Lehce kostrbaně vysvětlené, ale přesné řešení.)
10) Módní policie!
Prompt:
Prosím, zhodnoť, jak jsou oblečeny půvabné ženy na fotce, a případně jim dej nějaké módní doporučení.
Výsledek:
11) Přepiš rukou psaný text
Prompt:
Prosím, přepiš rukou psaný text.
Výsledek:
Poslouchejte: nový díl podcastu Inspirujte.se s ředitelem banky Janem Juchelkou
Můžete poslouchat přímo na našem webu. Anebo se staňte odběrateli na Spotify nebo Apple Podcasts.
Rozhovory vedu já se svou ženou Sentou.
Partnerem podcastu je společnost O2.CZ.
.
A to je vše.
Děkuji, že čtete. Jestli chcete newsletter podpořit (a číst i starší vydání v archivu), staňte se platícím předplatitelem Jednoho procenta.
Nedělá AI přesně to, co potřebujete? Zahrajte jí na city
Zkoušel jsem to taky s fotkou knihovny, bylo to strašně složité musel jsem CHATGPT (4) přemlouvat úplně stejně jako Martin. Když jsem mu zdůraznil, že je to pro mě důležité tak si taky začínal vymýšlet úplně jiné názvy, které tam nebyly a ty které tam byly tak ty nedal nedal dohromady...
No tak nevím, zkoušel jsem prompt s fotkou knihovny, nejdřív mi ChatGPT tvrdila že s ohledem na autorska prava nemůže seznam poskytnout, po dlouhem premlouvani nakonez zacala bohapuste fabulovat a hazet nahodne seznamy knih ... asi neco delam spatne.