Einstein je nejen jedním z nejvýznamnějších fyziků, avšak také milovanou figurou všech sběratelů - a šiřitelů - citátů, historek a anekdot. Jsou jimi zamořené sociální sítě, podobně jako citáty Churchilla, Marka Twaina nebo třeba Jana Wericha.
Ano, Einstein byl mužem se svérázným vzhledem i vystupováním, a podobně barvitý měl i osobní život, ale problém je v tom, že mnohé z citátů a historek prostě nesedí. Buď jsou úplně vymyšlené, nebo převzaté, případně upravené.
Proto vždycky zpozorním, zejména když jde o nakašírované hovadiny tvářící se jako univerzální moudra, obvykle ještě “vonící člověčinou”. Což je přesně případ tohoto tweetu:
Už to hlavní poselství: když úspěšný člověk udělá chybu, všichni ho za to kritizují. Takže: “nenechte kritiku zničit vaše sny. Jediný člověk, který nikdy neudělá chybu, je někdo, kdo nedělá nic.”
Ano, chápeme proč se to může zdát chytré, zejména někomu, kdo čelí kritice ostatních.
Proč se nevžít na chvíli do situace, nastíněné geniálním fyzikem! Proč se, obrazně řečeno, na chv íli nenazout do Einsteinových bot (samozřejmě bez ponožek, jak měl rád!), a nedojmout se tím, že mě ostatní kritizují, protože jsem úspěšný a udělal jsem jednu chybu?!!
Celá ta věc má ovšem háček, pro někoho patrný na první pohled.
Ta fotka ani nepředstírá, že by Einstein někdy něco jako “9 x 10” na tabuli napsal. Navíc, vzhledem k tomu, o čem přednášel, si lze těžko představit, že by psal na tabuli malou násobilku.
Plus celá ta metafora nesedí. Chyba udělaná veřejně vždycky vzbudí pozornost. Protože je to chyba. To nemá nic co dělat s tím, že se radujeme z chyb úspěšných lidí, ale se základním lidským chováním.
Stejně jako vzbudí pozornost, když jde ve městě přes přechod fialová žirafa. Ano, i z toho můžeme vymyslet nějaký pseudochytrý citát, třeba ve stylu Paula Coelha (jak fialová žirafa “otvírá naše srdce fantazii a dává šanci věřit v neuvěřitelné”, co já vím), a bude to mít podobnou hodnotu jako výše uvedený citát od Ensteina.
Protože ano, Einstein skoro jistě nic takového nikdy neřekl, jak už před časem ověřila agentura Australian Associated Press.
A ten citát vlastně ani není moc chytrý. Když lidi při přednášce napíší na tabuli něco správně, není důvod jim gratulovat. A když tam napíší zjevnou a jasnou chybu, ano, vzbudí to pozornost.
Protože tu chybu je třeba opravit.
Vyvozovat z toho, že je to škodolibé a že si nemáme nechat “ničit svoje sny”, je pak už pitomost na druhou.
Nepíšu o tom proto, že by to bylo zas tak důležité. Stačí se podívat na server Snopes.com, kolik nesmyslů a údajných citátů Einsteina se šíří. A nejen Einsteina, jak jsem už napsal.
Ale považuju to za docela signifikantní znak dnešních sociálních sítí. Je to taková neškodná, spíše komická verze tolik omílaných dezinformací. Ovšem tím lépe a názorněji ukazuje, jak je boj s nimi prakticky nemožný.
Prostě proto, že jsme ztratili základní smysl pro to rozeznat, co je důležité a co banální, co je nezpochybnitelný fakt a co je naopak zjevná pitomost. Místo rozumu se řídíme emocemi, názory a instinktem. Bohužel často chybujícím.
Sociální sítě z nás uživatelů udělaly průtokové ohřívače hovadin.
Mimochodem, aby lidé milující citáty Alberta Einsteina měli nový materiál, nechal jsem jazykový model GTP-4 vymyslet 10 úplně čerstvých, vonících novotou. Dobrou chuť!
GTP-4?
Snad asi GPT‐4.