#boomervkuchyni: Pečený květák s ančovičkovou omáčkou
Recept na jednoduché jídlo, které Španělé jedí při slavnostních příležitostech, například na vánoce. Nejde samozřejmě o hlavní chod. Může to být předkrm, součást tapas nebo pochutina k vínu. Hodí se jakékoli červené víno, může být i těžší.
Suroviny:
1 květák
3 - 4 středně velké šalotky
1 červená paprika
4 stroužky česneku
8 ančoviček v soli či oleji (malé balení, cca 30 g)
špetka drcených chilli papriček
semínka fenyklu (lžička)
loupaná nebo drcená rajčata (konzerva cca 400 g)
kuřecí nebo zeleninový vývar (cca 100 ml)
zakysaná smetana nebo creme fraiche (dvě lžíce)
olivový olej
pepř a sůl
Příprava:
Odřežu z květáku listy (pokud jsou “v kondici”, tak si je můžeme schovat a použít jako přílohu, viz poznámky) a spodní část košťálu. Případně vykrájím případné černé tečky. Měl by mi zbýt hezký bílý květák bez tuhých částí a listů, který však drží u sebe.
Předehřeju troubu na cca 180 stupňů. Zároveň dám na plotnu velký hrnec s osolenou vodou, kterou uvedu do varu. Pak do ní květák na cca 4 minuty ponořím. Připravím si druhý hrnec, nebo velkou mísu, se studenou vodu. Pokud mám led, můžu udělat i ledovou lázeň. Po čtyřech minutách ve vařící vodě květák ochladím ve studené lázni.
Dám květák na pekáč a “vmasíruju” do něj olivový olej. Taky pepř a sůl. Dělám to podobně, jako když připravuju maso na pečení. Pak dám květák do trouby a peču ho na 180 stupňů asi 45- 60 minut.
Mezitím si připravím omáčku. V pánvi rozehřeju trochu oleje a opeču v něm najemno nakrájenou šalotku a jednu červenou papriku. Na mírném plameni asi 10 minut, až šalotka změkne a lehce zezlátne.
Přidám najemno nakrájený česnek, fenyklová semínka a chilli. Za stálého míchání smažím asi minutu, maximálně dvě. Pak jsou na řadě pokrájené ančovičky.
Přileju do pánve rajčata. Pokud byla v konzervě celá, tak je radši předtím pokrájím. Přidám vývar, nebo vodu. Směs se rychle vrátí do varu. Nechám ji vařit na mírném plameni asi 10 až 15 minut. Občas zamíchám.
Zjemním omáčku dvěma lžícemi zakysané smetany, alternativou může být creme fraiche nebo trocha smetany ke šlehání. Když vypnu vařič, můžu dát do omáčky pár kousků studeného másla, které zlepší chuť (a přidá kalorie).
Servíruju na misce s celým květákem, který jsem - v ideální případě do zlatova upečený - právě vyndal z trouby. Podle chuti můžu přisolit nebo připeřit.
Poznámky, tipy:
Londýnský kuchař (španělského původu) Jose Pizarro doporučuje osmažit v pánvi listy květáku na másle a na česneku, hodně osolit. Pokrm to vylepší vizuálně, ale zároveň jsou takto upravené listy velmi chutné.
Receptů na květák s ančovičkovou omáčkou je na webu víc, já hlavně vycházel z toho zveřejněného v deníku The Times.
Metoda použitá pro uvaření květáku se nazývá blanšírování (rychlé uvaření ve vroucí vodě a pak prudké ochlazení) a používá se u mnoha druhů zeleniny. Koho by zajímal “vědecký background”, pak buď ve skvělé knížce Food Lab od Kenji López-Alta, nebo na webu Serious Eats.
Create your profile
Only paid subscribers can comment on this post
Check your email
For your security, we need to re-authenticate you.
Click the link we sent to , or click here to sign in.