Doktor Čihák novinářům oznámil, že s pomocí AI konečně našli nejhezčí Češku. Tiskový sál Akademie věd praskal ve švech. Televizní štáby se předháněly v hledání nejlepšího úhlu záběru a fotografové nervózně přešlapovali se svými přístroji.
"Analyzovali jsme přes dva miliony fotografií českých žen," pokračoval doktor a odkašlal si. "Náš algoritmus bral v úvahu symetrii obličeje, dokonalost postavy a další měřitelné parametry krásy."
Někdo ze zadních řad vykřikl: "Tak kdo to je?"
"Paní Marie Horáčková, důchodkyně z Vlašimi," řekl doktor Čihák. V sále to zašumělo. "Je jí přes sedmdesát."
Nastalo ticho. Takové to ticho, kdy slyšíte, jak někomu v kapse vibruje mobil.
"To musí být nějaká chyba," ozval se mladý reportér z bulvárního deníku. "Myslel jsem, že to bude nějaká modelka nebo podcasterka. Klidně i z veřejnoprávních médií!"
Doktor Čihák si sundal brýle a začal je nervózně čistit kapesníkem. "Taky jsme si mysleli, že jde o chybu. Spustili jsme analýzu třikrát. Pokaždé stejný výsledek."
"Můžeme vidět její fotku?", zeptala se reportérka z České televize.
Na plátně se objevil portrét usměvavé starší ženy s bílými vlasy a vráskami kolem očí.
"Takže vaše umělá inteligence se zamilovala do babičky?", zavolal někdo posměšně.
"Ne," odpověděl doktor Čihák. "Ona objevila, co je skutečná krása."
Novináři nevěděli, co si počít. Módní časopisy nemohly otisknout rozhovor o nejkrásnější ženě, která používá krém na ruce z vazelíny a její největší kosmetický rituál je nedělní koupel.
"Je to sabotáž!", vykřikl šéfredaktor jednoho bulvárního deníku. "Ta umělá inteligence musí být vadná!"
Doktor Čihák pokrčil rameny. "Naopak. Je geniální. Pochopila něco, co my lidé často zapomínáme. Že krása není jen o dokonalé pleti a mladistvém vzhledu. Je hlavně o tom, co vyzařujeme."
Druhý den vyšly noviny s titulky jako "AI se zbláznila" a "Nejkrásnější Češka peče buchty". Sociální sítě zaplavily posměšné memy. Influencerky natáčely videa, kde vysvětlovaly, proč je systém špatně navržený. Paní Horáčková musela vypnout telefon, jak jí novináři volali.
To bylo v pondělí.
Když pominul počáteční šok, lidé se do příběhu Marie Horáčkové zamilovali. Filosof Bělohradský během dvanácti hodin napsal intelektuální črtu "Důchodkyně Marie jako simulakrum nové krásy", kterou přečetl na demonstraci svolané na úterní dopoledne.
Hymnu složil Tomáš Klus, kdo jiný, a v refrénu se zpívalo: "Miluju vlásky na tvém starém čele, a miluju tě částečně i cele," a kdyby nebylo trapné hádky s Krajčem, který tvrdil, že text napsal ve skutečnosti on, bylo by to nesmírně silné a dojemné.
Nakonec měl největší úspěch Pokáč se zhudebněnou baladou začínající rýmem: "Kdo si myslí, že jsi bába, na mozku má jistě švába."
No a samozřejmě Maruška Rottrová, té jako vždy dlouho tleskalo celé náměstí. Zejména když řekla, že o deset let mladší nejkrásnější žena Horáčková je proti ní jen taková "dcerka".
Tomáš Sedláček přijel na jednokole a oznámil, že jeho nová kniha se bude jmenovat "Krása nestáří" a že o ni projevili zájem už zahraniční vydavatelé. Petr Ludwig se připojil online z Dubaje a slavnostně zahájil prodej nového webináře "Jak se prokrastinovat k třetímu věku."
No a vrcholem, který údajně vymyslelo okolí prezidenta Pavla, bylo pozvání Marie Horáčkové do veřejnoprávního podcastu Slast. Leoš Mareš uvolnil hned pro středeční večer objednanou O2 Arénu, kde měla proběhnout osmnáctá repríza show nazvané "Poslední koncert Jirky Korna", a Slast v aréně se podařilo vyprodat za 3 minuty a 12 vteřin
"Škoda, chtěli jsme pokořit tři minuty. Bylo by to jasné vyjádření toho, že si národ přeje zvýšení koncesionářských poplatků minimálně na desetinásobek," řekl ředitel ČRo.
Bylo nevyhnutelné, že si této události začal všímat svět. Horáčkovou na obálce ohlásily časopisy Economist, Time a 产主义青年周刊.
Pozvání do podcastu zaslal Joe Rogan, s tím, že paní Horáčková může klidně mluvit česky, protož překlad zajistí chatbot Grok vyvinutý firmou xAI Elona Muska. New York Times v úterý večer publikovaly článek: "Češi diktují novou definici krásy".
Jenže pak přišla středa.
Doktor Čihák svolal novou konferenci, kde řekl, že se jejich velký jazykový model, vyhodnocující krásu českých žen, stal cílem útoku ruských hackerů.
Novináři v sále na něj nevěřícně zírali. "A to znamená co?", zeptal se jeden z nich do naprostého ticha.
Čihák nahlas vzdychl, ale než ze sebe něco dokázal vypravit, ozval se další dotaz: "Znamená to, že vyhrál někdo starší?"
A z hloučku novinářů se ještě ozvalo: "Nebo že je nejhezčí Češkou muž?"
Dlouho se pak vedl spor, jestli to byla reportérka levicového Alarmu, anebo novinář z konzervativního Echa, ale to je venkoncem jedno.
Doktor Čihák každopádně vrtěl hlavou, a když se konečně trochu sebral, vypravil ze sebe: "Nejhezčí žena v Česku je tato," a v sále zhasla světla. Na projekčním plátně se objevila její fotografie.
Byla vysoká, s velkými rty a pronikavým pohledem, a měla symetrickou tvář, modré nádherné oči, blonďaté vlasy a famózní postavu.
Pro svět to bylo jako rána palicí. Nejkrásnější Češka byla tím nejbanálnějším a zároveň nejdokonalejším zhmotněním toho, co bychom mohli nazvat prvoplánovou ženskou krásou.
Tedy něčeho, co jsme mysleli, že jsme jako moderní západní civilizace už dávno překonali jako relikt temné minulosti. Prostě že jsme už dál.
Ale nepřekonali a nejsme. Pro Českou republiku to byla reputační rána, kterou ani ministr zahraničí řečený Lipo nedokázal ihned zacelit. Skandinávské země navrhly vyloučení Česka z NATO.
Naštěstí jim to zatrhl Trump. V českých bulvárních kruzích se pak šeptalo, že americký prezident škemral, aby na nejhezčí Česku dostal telefon. Na tu druhou, samozřejmě.
Jediné Marii Horáčkové to bylo celkem jedno. Když jí volali, že Economist i další média neudělají plánované rozhovory, byla ráda, protože měla víc času upéct vnukům štrúdl.
Doktor Čihák ve čtvrtek ráno napsal na Twitter, že jako vědec považuje věc za uzavřenou, a že se jeho tým začal věnovat novému výzkumnému úkolu, na který opět získal grant od EU. Jeho cílem je najít nejhezčího muže.
Tak tohle mě fakt pobavilo! Díky :-)
Jak hluboko už jsi plesl… 🤦♂️ To bude asi věkem - neschopnost myšlenku opustit…