Jedno procento

Share this post

Každý v sobě máme hrdinu i šílence. A je dobré, aby to lidi kolem vás věděli

www.jednoprocento.cz

Každý v sobě máme hrdinu i šílence. A je dobré, aby to lidi kolem vás věděli

Miloš Čermák
Mar 7
2
Share this post

Každý v sobě máme hrdinu i šílence. A je dobré, aby to lidi kolem vás věděli

www.jednoprocento.cz

Dvě přistání dopravních letadel v New Yorku jsou za posledních dvacet let pozoruhodná. A ano, zvolil jsem dvacet let, protože tohle není text o terorismu ani lidském neštěstí. Skoro naopak!

To první bylo přistání letu společnosti US Airways číslo 1549. Byly o něm napsány knihy a natočeny filmy. Pilot Chesley Sullenberger se stal hrdinou poté, co se letadlo Airbus 320A srazilo těsně po vzletu z letiště LaGuardia s hejnem ptáků, a jemu se podařilo nouzově přistát na řece Hudson. Všichni přežili.

Média událost z ledna 2009 označila za zázrak a pilota “Sullyho” hrál v hollywoodském filmu z roku 2016 Tom Hanks.

Hrdinou druhé události byl stevard a pokud vím, žádný film o něm nevznikl. Steven Slater po přistání letu společnosti JetBlue číslo 1052 oznámil pasažérům, že má všeho dost a že dává výpověď. “Dělal jsem tuhle práci dvacet let. Ale teď končím,” řekl. Pak si otevřel nouzový východ a po nafukovací skluzavce opustil letadlo.

Pro dokreslení celé věci ještě doplňme, že si na cestu vzal dvě plechovky piva.

K události došlo v srpnu 2010. Slater byl krátce poté zatčen policií a obviněn z několika trestných činů. Stevard se hájil tím, že čelil nevhodnému chování pasažérů a jedna žena ho údajně zranila svým zavazadlem, když ji několikrát upozornil, že letadlo ještě nezastavilo a všichni musí zůstat sedět. Nic z toho následné vyšetřování nepotvrdilo.

Pravděpodobnější verze je, že byl opilý nebo pod vlivem drog. Jak se později ukázalo, měl s obojím problémy. Nakonec byl odsouzen k pokutě, podmínečnému trestu a veřejným pracem.

Řada médií včetně týdeníku Time a deníku New York Times označila jeho “opuštění letadla” za jednu z událostí, o kterých se v roce 2010 nejvíc psalo a mluvilo. Time ho dokonce zařadil na první místo žebříčku s názvem “15 minut slávy”, což je asi nejvýstižnější charakteristika toho, co se vlastně stalo.

This post is for paid subscribers

Already a paid subscriber? Sign in
© 2023 Miloš Čermák
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing