Karel Janeček? Nejsmutnější příběh téhle kampaně
Karel Janeček se nakonec kandidátem na prezidenta nestane. Nejvyšší správní soud potvrdil to, co řeklo předtím už ministerstvo vnitra, totiž že jím odevzdané podpisy měly “vysokou chybovost”. Konstatoval zároveň, že “chybovost” vykázalo i samo ministerstvo vnitra, když podpisy ověřovalo. Ale ta prý byla menší.
Souboj “chybovostí” kandidáta a státu je další drobnou bizarností, která prezidentské volby a přípravy na ně doprovází. Ale není zásadní. Tím, kdo kandiduje, je Janeček, a jeho povinností bylo dodat 50 tisíc podpisů. S předepsanými náležitostmi.
Nikdo samozřejmě nekontroluje všechny odevzdané podpisy. Ministerstvo posuzuje náhodný vzorek, a zjištěnou chybovost pak vztáhne na všechny odevzdané archy. Není to “neprůstřelné”, ale jde o metodu, která by zrovna Janečkovi jako vystudovanému matematikovi mohla být sympatická.
Zároveň to ovšem znamená, že když mluvíme o počtu neplatných podpisů, jde o číslo platící jen s určitou, byť velmi vysokou pravděpodobností. Nejvyšší správní soud te…