
Na co a jak používám v březnu 2025 nástroje AI? Častá otázka. Stručně jsem to sepsal, pro vaši inspiraci (a samozřejmě budu rád, když do komentářů dáte svoje tipy, a budete na oplátku inspirovat mě).
Plus pro předplatitele připojuju aktualizovaný přehled základní přehled hlavních nástrojů, především chatbotů. Co k 7. březnu umí, které nabízejí funkce, a v jakých jsou verzích a za kolik.
Takže: co s AI dělám?
Především si hraju. Mám to štěstí (vlastně celý život, ale v posledních dvou letech to platí několikanásobně), že mě živí to, co mě zároveň velmi baví. Takže si hraju se vším kolem AI, co mně přijde pod ruku, a beru jako povinnost, abych na workshopech měl co nejvíc možných praktických zkušeností.
Většinu nástrojů si zároveň platím, což je ta negativní stránka. Nedávno se mě někdo ptal, kolik mě to měsíčně stojí. Odpověděl jsem, že tipuju tak deset tisíc. Ale když jsem to teď při zpracování podkladů pro účetní sečetl, vyšlo mi 24420 kč. (Ano, s penězi jsem to nikdy moc neuměl.)
Je to za všechna předplatná za AI a další služby, nepočítám předplatná za média a streamovací služby. Je to hodně, ale nestěžuju si, ty workshopy ostatně taky nedělám zadarmo.
Ale pojďme k AI. Když dám stranou “hraní”, a vezmu v potaz služby a nástroje, které bych nepoužíval, kdybych AI neškolil - které to jsou?
Napíšu nejdřív, k čemu AI naopak NEPOUŽÍVÁM, protože to paradoxně považuju za důležitější.
Nepoužívám AI k psaní článků, textů na Jedno procento včetně komentářů, k psaní povídek nebo scénářů. Jednak proto, že si myslím, že stále umím psát o trochu líp (ale kdo ví?), ale hlavně proto, že mě to baví.
To pravidlo vymyslela moje žena, a zní: “když vás něco baví, tak to AI nedávejte”. Proč? Protože to nedává smysl. Ušetří vám to čas, ale zároveň je to čas, o který přijít nechcete.
Dále AI nepoužívám:
ke čtení a psaní mailů (protože to rychleji a líp udělám sám)
obecně ke komunikaci s jinými lidmi
k vytváření plakátů, grafik atd. (protože na to nemám “oko” ani vkus, a AI mi to zatím nenahradí)
K čemu AI naopak používám? Vezmu to stručně a nástroj po nástroji:
sumarizace textů (Sonnet 3.7), asi můj největší use case. Dlouhé texty, studie atd. si dnes už skoro vždy nechám nejdřív zesumarizovat. Až pak se rozhodnu, jestli se jimi budu zabývat dál, anebo mi stačí sumarizace. Tipuju, že mi to ušetří minimálně 10 hodin týdně
psaní “užitkových” textů, tedy těch které nejsou určeny k publikaci, ale třeba jde o anonci na web, shrnutí obsahu workshopu atd. (Sonnet 3.5, tedy předešlou verzi, nějak jsem si namluvil, že píše líp než 3.7, ale asi je to jen subjektivní pocit)
kódování jednoduchých aplikací (Sonnet 3.7), typicky pro jednoduché úkony, jako přepis zvuku na text, atd., aplikaci si nechám vymyslet a napsat Claudem, a pak ji “dorazím” nejčastěji v Replitu nebo Cursoru
spousta blbinek, které mě baví, typu: vytvoření fiktivní, ale realistické “perzóny” z nějakého místa a času, například zadám “zahradník žijící v Neapoli v roce 1856”, a Claude mi vymyslí postavu se všemi detaily, která sice neexistovala, ale odpovídá reáliím
běžné jednoduché úlohy, na které během dne narazím (například chci něco vysvětlit, s něčím pomoct, atd.), používám buď GPT-4o, a velmi často přes Advanced Voice Mode (hlasové rozhraní)
brainstorming a vymýšlení nápadů a variant čehokoli (GPT-4o a zkouším GPT-4.5)
řešení složitých problémů, navržení strategie, atd. (o3-mini-high nebo o1 Pro)
vypracování online rešerše a její zpracování formou studie (o2-mini-high s Deep Research), z toho jsem teď nejvíc nadšený, ušetří to reálně hodiny času
rychlé shrnutí aktuálních událostí či zpravodajství, prostě toho, co se právě děje
rychlá analýza problému (s pomocí Deep Research)
zkouším i kódování aplikací, zdá se mi, že je podobně dobrý jako Claude
jakékoli hledání na webu (Perplexity Deep Research, je to rychlé a výsledek přehledný), prakticky jsem přestal používat Google
výsledky v předem nadefinovaném výstupu, například tabulka (Perplexity Spaces)
prakticky jakákoli práce s dokumenty, zejména když jich je víc, nemůžu se toho nabažit
shrnutí dlouhých YouTubových videí, zejména přednášek a podcastů
přepis zvuku na text
audio verze jakéhokoli dlouhého textu (článku na webu, studie v PDF atd.), super do auta
shrnutí téhož
dokonce i ve formě podcastu, v češtině
Atd.
Zajímá vás víc? Přijďte na naši pravidelnou Inventuru AI, která se koná 25. března 2025 od 18:00 v Knihovně Čermáka a Staňka v Holešovicích. Anebo rovnou na některý z workshopů, které pořádáme v Praze, a naplánované jsou i v Brně a Ostravě.
Následuje sekce pro předplatitele, kde najdete zcela aktualizované údaje o službách, zmíněných výše. Jde o část 90stránkového AI Taháku, který zároveň (rovněž vždy aktuální) dostávají všichni absolventi našich workshopů.
.
Nástroje AI: proč, jak, kde a za kolik
AI Chatboty
- ChatGPT
ChatGPT, spuštěný v listopadu 2022, se stal jednou z nejrychleji rostoucích spotřebitelských aplikací. Pojďme se podívat na jeho aktuální stav, dostupné modely a funkce.
Dostupné verze a předplatné
Bezplatná verze
Základní model: GPT-4o mini
Omezený přístup k GPT-4o (do určitého počtu promptů)
Možnost nahrávat soubory a obrázky
Hlasové ovládání na webu (od listopadu 2024)
ChatGPT Plus (20 USD/měsíc)