IQ si osladím, o trochu víc #4
(15/7 - o čem přemýšlím, když slyším podcast o inteligenci, a taky o tom, jak snadno můžete v restauraci na Vinohradech omládnout o 20 let)
15/7
Cestou do studia jsem v ráno v metru poslouchal podcast Lexe Fridmana s psychologem Richardem Haierem, který se zabývá studiem inteligence. Té lidské, podotýkám, a jakkoli se to možná nezdá, je bádání v tomto směru mnohem napínavější a “nebezpečnější” než zkoumání AI, tedy inteligence umělé.
Je to fascinující povídání, určitě doporučuju.
Co mě zaujalo a vůbec jsem nevěděl: v roce 1947 udělali ve Skotsku IQ test prakticky všem dětem narozeným v roce 1936 (94 procent celého ročníku). Testy jedenáctiletých dětí byly vyhodnoceny a uloženy, a pak se na ně v hektické době zapomnělo.
Přesně o 68 let později, tedy v roce 2015, byly tyto dokumenty nalezeny. A jakoby psychologové našli ztracený poklad: k dispozici měli “nová” data o lidech, kteří mezitím zestárali a bylo jim 79.
Nejzajímavější zjištění: vyšší hodnota IQ v dětství znamená pro život nižší riziko smrti, a to z jakýchkoli příčin. Nepřesně a zjednodušeně řečeno: když máte vyšší inteligenci, máte také vyšší pravděpodobnost, že se dož…