Firma OpenAI měla svůj první keynote, tedy velkou veřejnou konferenci představující novinky. Byla napjatě očekávána, mnohýma insidery AI byznysu srovnávána se slavnou keynote, na které v roce 2007 představila firma Apple první iPhone.
Povedlo se očekávání naplnit?
Upřímně, docela ano.
Dozvěděli jsme se dvě věci, obě zajímavé, jednu důležitou.
Za prvé: Sam Altman je možná dnes - díky boomu AI - největší hvězdou AI, ale není to žádný Steve Jobs. Byl na pódiu vývojářské konference v San Francisku lehce nervózní, málo charismatický a chvílemi i docela nepřesvědčivý.
Navzdory bodu číslo dvě.
A ten zní: firma OpenAI představila opravdu zásadní, dechberoucí vylepšení.
Jakoby na moment zatáhla oponu, zhasla v sále a řekla: doteď jste jezdili v autě, které je naprosto OK a umí vše potřebné i důležité. Budete ho mít k dispozici i nadále. S malým vylepšením: místo stávajícího motoru jsme si vám dovolili nainstalovat motor z Ferrari.
Přeháním, ale jen malinko.
OpenAI nepředstavil velký jazykový model GPT-5 (ten zůstává v hájemství sci-fi), ale GPT-4 Turbo. Nepochybně bude výkonnější a analytičtější, a tedy bide i nabízet lepší výstupy. Ale v jednom ohledu bude stoprocentně lepší: bude mít kontextové onkno o velikosti 128 tisíc tokenů.
Kontextové okno je zjednodušeně velikost množství textu, které do chatbotu můžete zadat jako dotaz. Platí, že čím větší, tím lepší, protože tím větší množství textu lze s pomocí AI analyzovat.
Je to rána pro konkurenční firmu Anthropic, jejíž model Claude-2 má kontextové okno 100k. Bavíme se o tzv. tokenech, což je základní jednotka, s kterou jazykový model pracuje. Zjednodušeně: jeden token je plus mínus jedno anglické slovo, ale protože je spousta slov, která jsou složená či komplikovaná, ve skutečnosti je přepočet jiný. 100 tokenů je cca 75 anglických slov.
Kontextové okno nového modelu GPT-4 Turbo odpovídá zhruba 95 tisícům anglických slov, což je běžný rozsah knížky na trhu. V češtině to bude méně, cca 50 tisíc slov (pro srovnání, Hemingwayův Stařec a moře má 32 tisíc slov, ale to je tenká knížečka).
Další velké oznámení: OpenAI nabídne uživatelům, aby si s pomocí nového modelu GPT-4 Turbo vytvořili vlastní chatboty, natrénované přesně podle jejich představ. Jinými slovy, každý z nás si bude moci vytvořit svůj vlastní ChatGPT, který - například - bude psát naším stylem, využívat naše exkluzivní data, atd.
Tyto chatboty pak budeme moci používat, ale zároveň je nabídnout i ostatním. Jako osobního asistenta s konkrétními schopnostmi a účelem. OpenAI slibuje, že když tyto chatboty získají vlastní uživatele, poděljí se s jejich tvůrci o zisk. Jinými slovy: pro kreativní a podnikavé lidi se tu otvírá nová příležitost.
Plus detaily: Sam Altman slíbil vylepšení uživatelského rozhraní, které je dnes strohé, nepřehledné a skoro se chce říct nepřátelské. Plus detail nikoli drobný, tzv. knowledge cutoff, tedy datum, do kterého je jazykový model n:natrénovaný”, se posune do dubna 2023.
Ano, říká se, že nelze moc věřit potleskům publika na divadelních premiérách a na technologických keynotes.
Avšak potlesky na otevřené scéně pro Sama Altmana, ne úplně sebejistého a ne úplně přesvědčivého vizionáře naší doby, byly zasloužené.
Dějí se velké věci.
Proč by OpenAI mohla být nový Apple: máme tu službu, která má necelý rok od startu 100 miliónů aktivních uživatelů týdně. Dva milióny developerů využívají některé z nástrojů OpenAI. A firma zatím neudělala nic špatně: dala k dispozici inovativní a převratnou službu, a buduje kolem ní atraktivní podnikatelský a uživatelský ekosystém.
Konec úvah o budoucnosti. Přstaňte číst, pojďme si hrát s tím, co nám (nejen OpenAI) nabízí. Žijeme v době, kdy přítomnost je už budoucnost.
O všech novinkách kolem ChatGPT budeme podrobně a už s konkrétními příklady mluvit na naší Inventuře AI. Tak jako každý měsíc, přijďte se seznámit s novými trendy, službami a prompty. Plus vždy tři zajímaví hosté. Už 28. listopadu od 18 hodin v příjemném prostředí Healthy Longevity Cafe. Registrujte se včas!