Co udělá Musk s Twitterem? Deset rychlých postřehů a míň známých faktů
Majitelem Twitteru se stává člověk, který je zároveň uživatelsky “těžkou váhou”. Elon Musk má přes 86 miliónu followerů a v TOP10 nejúspěšnějších uživatelů je jednoznačně člověkem, který Twitter používá nejvíc. To ostatně platí i pro vedení firmy. Považme: dosud řídilo společnost 11členné představenstvo. Když nepočítáme současného CEO Twitteru Paraga Aghrawalla, který má něco přes půl miliónu follwerů, a jeho předchůdce Jacka Dorseyho s 6,3 milióny uživatelů (avšak Dorsey je zároveň spoluzakladatel firmy a autor vůbec prvního tweetu v historii), tak nikdo ze zbývajících devíti členů představenstva nemá víc followerů než já, a všichni dohromady mají 330 tisíc followerů, což je jen o něco víc, než má například Jindřich Šídlo.
Majetek Elona Muska se odhaduje na 239,2 miliard USD, což je prakticky stejně jako činilo HDP České republiky v roce 2020 (243 miliard USD). Za Twitter Musk nabídl 44 miliard USD, což je o něco víc než polovina českého státního rozpočtu.
Ze svého zaplatí Elon Musk v hotovosti 21 miliard dolarů. Jak napsaly New York Times, v roce 2018 by to byl celý jeho majetek. Dnes je to asi 8 procent z jeho majetku. Když v roce 2013 koupil Jeff Bezos deník Washington Post, zaplatil za něj 250 miliónů dolarů, v té době 1 procento svého odhadovaného majetku.
Hodnota automobilky Tesla klesla den poté, co Twitter oznámil souhlas s Muskovou nabídkou odkoupit akcie, o 12,2 procent, tedy o 125 miliard dolarů. Je to skoro třikrát tolik, než za kolik Musk chce koupit Twitter. Vzhledem k tomu, že součástí financování je i ručení právě akciemi Tesly, mohl by být další pokles jejích akcií pro Muska velký problém. Že nejsou nadšení akcionáři Tesly, je asi zřejmé.
Elon Musk vidí v Twitteru důležitou platformu, kde se rozhoduje o zásadních otázkách. “Je to digitální náměstí, kde se debatuje o věcech zásadních pro budoucnost lidstva,” napsal. Zároveň má dlouhou historii bláznivých, nesrozumitelných či velmi kontroverzních tweetů. Například v srpnu 2019 vyzval k nukleárním bombardování Marsu.
Musk svou nabídkou odkupu akcií potvrdil svou zaujatost číslem 420, to když jako definitivní cenu, za kterou je ochoten akcie odkoupit, stanovil 54,20 dolarů. Je to zároveň odkaz na tweet z roku 2018 (který mu později způsobil problémy s Komisí pro cenné papíry (SEC), kdy napsal, že uvažuje stáhnout Teslu z burzy a odkoupit akcie za 420 dolarů za kus. SEC uvedla, že vysvětlil, že původně stanovil cenu na 419 dolarů, ale zaokrouhlil ji na 420 dolarů, protože si myslel, že se to jeho přítelkyni “bude zdát vtipné”. Číslo 420 se spojuje s marihuanou. Tu ostatně kouřil ten samý rok při rozhovoru s Joe Roganem v jeho podcastovém studiu.
Musk napsal asi nejdražší tweet v historii. Stál ho 40 miliónů dolarů. Tolik činily dvě pokuty od SEC za výše zmíněný tweet o tom, že odkoupí akcie Tesly za 420 dolarů. Musk později řekl, že mu to “za ty peníze stálo”.
Citát Elona Muska z jeho monologu pro pořad Saturday Night Life v září 2021: “Podívejte, vím, že občas říkám nebo píšu divné věci, ale takhle prostě funguje můj mozek. Všem, které jsem urazil, chci říct: Vrátil jsem do hry elektromobily a pošlu lidi v raketě na Mars. A vy si myslíte, že jsem zároveň vyklidněný, normální chlápek?”
Twitter “pod Muskem” čekají změny, o tom není pochyb. Nového majitele trápí omezování svobody slova, to jsme slyšeli mnohokrát. Co trápí Muska z uživatelského hlediska, naznačily ankety, které dělal před pár týdny mezi svými followery. Osobně si myslím, že zhruba do roka lze čekat:
zavedení editačního tlačítka, tedy možnost měnit po publikaci obsah tweetu (asi časově omezenou jen určitou dobu po napsání, v řádu minut)
zvýšení současného limitu 280 znaků na tweet
zavedení předplatného pro část uživatelů
snahu eliminovat anonymní účty
odvolání “zákazu” pro uživatele, jejichž účty Twitter v posledních letech zrušil
… a pravděpododobně se vrátí Donald Trump
Nejčastější otázka (na mě, ale vlastně obecně v jakékoli současné debatě o Twitteru) zní: bude Twitter lepší, anebo horší? Moje odpověď je šalamounská. Každou sociální síť si uživatel může v rámci možností osobně “vylepšit” i “zhoršit”, prostě platí staré známé: “jaké si to uděláš, takové to máš”. Tak to bude i s Twitterem “pod Muskem”. Důležité je, zda se novému majiteli podaří udržet na uzdě své ego. Nebo ještě jinak, zda nechá řádit své ego coby uživatel, přesně tak, jak to dělá dnes, a coby majitel bude naopak uměřený a konzervativní. A pokud splní to, že se twitterovský algoritmus stane veřejně přístupný a bude “otevřeným kódem”, bude Muskův vlastnický převrat jednoznačnou změnou k lepšímu. To je ten nejoptimističtější scénář. Ty pesimistické (třeba že Musk Twitter úplně zničí, a bude ho to stát ve finále tolik peněz, že přijde i o svůj vliv v Tesle) jste určitě už četli jinde.